Вогонь пам'яті. У Слов'янську пройшла смолоскипна хода до дня народження Бандери
1 січня місцеві жителі вже вшосте провели смолоскипну ходу в пам'ять про лідера ОУН.
На подію зібралося близько 200 осіб. Були гості з інших міст: Бахмута, Добропілля, Краматорська.
Люди зібралися на Соборній площі, пройшли вулицею Шевченка до бюста Тарасові Шевченку, де провели невеликий мітинг. Під час ходи лунали гасла українських націоналістів.
Взагалі традицію проводити факельні ходи в Слов'янську ініціювали учасники ВО «Свобода» у 2015 році після деокупації міста. Тоді марш провели 29 січня в День пам'яті героїв Крут.
Хода тоді була організована, як спосіб показати, що в Слов'янську досить тих, хто не підтримує проросійські настрої, в результаті яких бойовики захопили місто у квітні 2014-го.
Смолоскипна хода — вже традиційний захід для тих, хто дотримується української національної ідеї. Щорічно такі марші проходять в січні: 1 числа до Дня народження провідника ОУН Степана Бандери та 29-го на честь Героїв Крут.
Хода проводиться в різних містах країни. А Слов'янськ зараз це найбільш східне місто України, де вшановують лідера націоналістів маршем зі смолоскипами.
Перша смолоскипна хода в річницю з дня народження Бандери відбулася в Києві у 2007 році. Уже через два роки у 2009-му смолоскипну ходу проводили в окупованому нині Донецьку.
У Слов'янську ж перший факельний марш тут відбувся 29 січня 2015 до Дня героїв Крут. Після деокупації міста у жителів спостерігався великий підйом патріотизму, тому захід охоче підтримали. З того часу громада збиралася щороку, а з 2016 до Дня Героїв Крут додався марш на честь Степана Бандери 1 січня.
Але 2017 року місцева влада вирішила заборонити проведення таких заходів. За день до святкування пам'яті Героїв Крут, 28 січня, відбулося судове засідання: позов подав слов'янський виконавчий комітет. На думку позивача, факели можуть завдати небезпеки жителям міста і будинкам, які розташовані за маршрутом руху колони. Всі ці роки марші проходили в супроводі поліції та МНС-ників. Ніяких нарікань з боку правоохоронців не було.
Організатором акції була місцева партійна організація ВО «Свобода», тому судилися проти неї. Голова організації Сергій Лілєєв, на той момент служив на фронті, тому судове засідання проходило навіть без відповідача. Суддя заслухав тільки одну сторону.
Проте в позові було відмовлено. Суд зазначив: факел не належить до відкритого вогню, а право громадян України на мирні зібрання гарантується ч. 1 ст. 39 Конституції України.
Після другого програного суду влада залишила спроби заборонити проведення факельних маршів.
Такі ж заходи в Донецькій області проходять не тільки в Слов'янську, але і в Краматорську, Бахмуті, Авдіївці та інших містах і, сподіваємося, скоро відбуватимуться в українському Донецьку.
Читайте також: Заборона на найвідоміший "бандерівський" символ. Як смолоскипна хода на Донбасі пережила опір влади