Стейкхолдери, воркшопи, стартапи. У Сєвєродонецької ОТГ з’явилась стратегія розвитку до 2027 року
Як пропонують розвивати економіку, що вигадали для забезпечення житлом ВПО і як залучатимуть молодь до життя громади — читайте в нашому матеріалі.
"Стратегію розвитку Сєвєродонецької міської територіальної громади на період до 2027 року" затвердив голова ВЦА Олександр Стрюк. Розробляли її спільно з представниками бізнесу та громадськості.
У Стратегії визначені три основні напрямки, а вже в них — більш конкретизовані цілі. Розглянемо їх детальніше.
Розвиток економіки
Перший напрям “SMART-трансформація економіки та відновлення інвестиційної привабливості громади”. Тут виділяють 4 стратегічні цілі, кожна включає до себе кілька оперативних.
Створення ефективної бізнес-інфраструктури. Оперативні цілі: ефективні інституції підтримки бізнесу; підготовка кваліфікованих кадрів для малого та середнього бізнесу; місцеві стимули для розвитку підприємництва; сприяння розвитку молодіжного, жіночого та соціального підприємництва, залучення ВПО в підприємницьке середовище, особливо в сільській місцевості.
Серед конкретних кроків тут можна виділити створення Бізнес-центру (консультації та підтримка в отриманні грантів), програми з перекваліфікації відповідно до потреб ринку; фінансову і кредитну підтримку малого і середнього бізнесу, молодіжні коворкінг-центри, а також студентські бізнес-інкубатори на базі вишів.
Сільський розвиток, орієнтований на зростання доданої вартості виробництва кінцевих продуктів. Оперативні цілі: Сприяння підвищенню продуктивності фермерських та особистих селянських господарств; Сприяння створенню сільськогосподарських кооперативів; Сприяння сільськогосподарському виробництву та переробці із високою доданою вартістю; Ефективна та зручна логістика між населеними пунктами громади; Розвиток сільського туризму, зелених садиб.
Для цього пропонують створити Асоціацію фермерів, проводити різноманітні навчання, удосконалити мережу автобусних маршрутів (в тому числі та залученням соціальних автобусів), проведення фестиваль, свят і змагань. Також є завдання “сприяння розвитку земельної реформи”, але не вказано, як це можна робити на місцевому рівні.
Формування екосистеми інноваційного підприємництва та партнерств.
Оперативні цілі: Сприяння розвитку хімічного кластера та реєстрація підприємств на платформі SMART SPECIALISATION PLATFORM; створення інноваційної діалогової партнерської мережі “Severodonetsk is innovative”; цифровізація громади та підвищення “цифрової” грамотності та компетенцій; підтримка стартапів та креативних бізнес-ідей.
Це важливий напрям, бо він передбачає розвиток хімічної галузі. Що для цього хочуть зробити: розробити “Стратегію розвитку хімічного кластера в рамках Сєвєродонецько-Лисичансько-Рубіжанської агломерації”, створити партнерську мережу (співпраця влади, вишів, підприємців), заснувати Майстерню стартапів, брати участь в міжнародних програмах підтримки креативних бізнес-ідей.
Маркетинг території громади та залучення інвестицій. Оперативні цілі: розробка сучасної просторово-планувальної документації; підготовка якісних інвестиційних продуктів; розробка бренду та маркетингової стратегії громади; активна інвестиційна та виставкова діяльність громади.
Конкретні кроки: розробка проєктів землеустрою щодо встановлення меж 20 сіл, селищ, міст Сєвєродонецької міської ОТГ, створення індустріального парку, інвестиційного порталу та бренду.
Медицина, безпека, енергетика
Ще один напрям Стратегії “Комфорт життя людини як безпека, екологічна сталість та розумна енергетика”. Тут також маємо 4 стратегічні цілі.
Безпечний для здоров’я простір громади, активна протидія пандемії. Оперативні цілі: якісна первинна медична допомога, профілактика хронічних захворювань; організація спроможної медичної мережі та якісних послуг вторинного рівня медицини; карантинні заходи та активна протидія пандемії COVID-19; громадське здоров’я, здоровий спосіб життя.
Тут можна виділити створення пацієнтських хабів, ремонт і оснащення лікарень, впровадження нових сучасних процедур, просвітницьку кампанію щодо здорового способу життя.
Громадська та інформаційна безпека території громади. Оперативні цілі: ефективна безпекова платформа та профілактика правопорушень; ефективна система реагування на надзвичайні ситуації; безпечний транспорт та транспортна інфраструктура; безпечний інформаційний простір громади; громадська безпека від небезпечних тварин та рослин.
Що саме пропонується: безпекова платформа як дорадчо-консультативний орган за участі представників МВС, ДСНС, ДМС; комплексна система відеонагляду; автоматизована система централізованого оповіщення; ремонт споруд цивільного захисту. Також у планах створити окреме КП з обслуговування та ремонту доріг у Сєвєродонецьку, встановити зарядну станцію для електромобілів. Для інформаційної ж безпеки хочуть створити регіональне інформаційне агентство на базі КП “МедіаПростір”.
Енергоефективна політика та інфраструктура. Оперативні цілі: формування ефективного власника житла (ОСББ, ОСН, управляючі компанії); впровадження ефективної енергетичної політики громади; підвищення енергоефективності будівель бюджетної та житлової сфери громади; енергоефективна модернізація мереж зовнішнього освітлення; модернізація системи теплопостачання та котельних, у тому числі із використанням альтернативних джерел енергії; зелена енергетика, впровадження альтернативних джерел енергії.
З важливих кроків можна зазначити реконструкцію зовнішнього електропостачання селища Боброво з прокладанням кабельної лінії 6 кВ від ПС-35/6 "Борівська", будівництво двох газотурбогенераторів на базі КП Сєвєродонецьктеплокомуненерго, енергоаудит будівель, перехід на модель "зелений офіс", модернізацію мереж.
Екологічна сталість через знання та партнерства. Оперативні цілі: Благоустрій, озеленення громади; Ефективна система поводження з твердими побутовими відходами, очищення території громади від несанкціонованих звалищ; Якісне водозабезпечення та водовідведення (очисні споруди, колектори, система водовідведення); Збереження екосистеми озер та річок в громаді (водонаповнення, очищення берегів від сміття, від порості); Збереження екосистеми соснових лісів, озер та річок.
Тут мова про благоустрій, в тому числі і кладовищ, ремонт фонтанів, впровадження ефективної системи поводження з відходами, заповнення міських озер, капремонт системи водопостачання та водовідведення (ремонт каналізаційного колектора по вул. Курчатова, по вул. Вілєсова-вул. Науки).
Для людей та про людей
Завершує документ "Людський розвиток через інновації управління та довіру до влади".
Організаційна результативність управління на засадах SMART. Оперативні цілі: Ефективна організаційна структура управління та спроможні мережі із рівним доступом до послуг; SMART-громада (впровадження електронних сервісів); Сучасний ЦНАП із віддаленими робочими місцями в сільській місцевості; Впровадження ефективних форм громадської участі (партисипації) та ефективних комунікацій із громадою; Ефективні партнерства та зовнішні комунікації громади.
Тут передбачається організація роботи старостинських округів, впровадження платформи "Розумна громада" (закупівлі, електронні петиції, заявки ЖКГ); затвердження Статуту громади.
Формування сучасного інклюзивного освітньо-культурного та спортивного простору для розвитку. Оперативні цілі: сучасна якісна інклюзивна освіта; освіта впродовж життя; розбудова позашкільної освіти, яка відповідає потребам мешканців громади; створення мережі сучасних культурних закладів для розвитку; спортивна громада.
Тут заплановані ремонти в навчальних закладах, підтримка гуртків, бібліотек, якісний інтернет в школах тощо. З глобального — капітальний ремонт Льодового палацу спорту.
Молодіжне лідерство через креативні індустрії та пабліки для самореалізації. Оперативні цілі: розвиток креативних індустрій та хабів; молодіжне самоуправління, залучення молоді до управління громадою; молодіжні Інтернет-пабліки як простір для самореалізації молоді, створення комунікаційних центрів з доступом до інтернету і комп’ютерів в сільській місцевості.
Конкретні кроки: розвиток дорадчо-консультативних органів за участі молоді при ВЦА, підтримка STEAM-освіти. Залучати молодь до життя громади хочуть також через пабліки в соцмережі.
Розвиток туризму, відпочинку та активного дозвілля. Оперативні цілі: створення туристичної інфраструктури, продуктів та послуг; модернові доступні простори для розвитку та відпочинку мешканців громади з облаштуванням вільного доступу для осіб з інвалідністю; створення розважальних та артпросторів просто неба, у тому числі в сільській місцевості; Сєвєродонецьк — веломісто.
Тут йдеться про облаштування зон відпочинку (в тому числі на базі скверу по проспекту Космонавтів в районі будинку 25), велодоріжок, дитячих майданчиків, місць для дозвілля та зборів під відкритим небом.
Соціальна справедливість та захист, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. Оперативні цілі: Працевлаштування, освіта та інтеграція вразливих груп в активне суспільне життя громади; Житло для ВПО; Приєднання громади до Європейської Хартії рівності жінок і чоловіків у місцевих громадах; Протидія гендерно зумовленому насильству та торгівлі людьми, активний суспільний діалог гендерної рівності.
Планується, зокрема, створити шелтер для жертв домашнього на насилля. Описаний алгоритм забезпечення житлом ВПО та інші вразливі категорії жителів. А саме побудувати нові квартири та реконструювати старі, щоб здавати в оренду з правом викупу. Гроші від оренди комунального житла збиратимуть на рахунках спеціального фонду. А потім їх витратять на будівництво нових квартир.
Звідки гроші
Гроші на все планують брати з місцевого та держбюджету, у державних та приватних партнерів, у міжнародних донорських організацій.