"Втрачаємо дорогоцінний час": експерти про наслідки пожеж на Луганщині
Майже місяць пройшов з того часу, як масштабні пожежі вирували у Луганській області
Активісти, лісники та фахівці кажуть, аби відновити екосистему, діяти потрібно вже зараз.
Які наслідки та що конкретно треба робити — далі в матеріалі "Східного варіанту".
Наслідки — катастрофічні
Начальниця відділу нагляду та прогнозу ДСЛП «Харківлісозахист» Тетяна Кучерявенко займається лісопатологічним обстеженням по насадженням, пошкодженим пожежею.
За її словами, наслідки пожежі для лісів області просто катастрофічні.
"Ми проводили обстеження по кромці території згарища Сєвєродонецького ЛМГ, які показали, що 75% продуктивних листяних та соснових дерев пошкоджені як верховою, так і стійкою низовою пожежною. Значно постраждала й підстилка. Вона повністю вигоріла на 5-7 сантиметрів.
Це означає, що знищений весь посівний матеріал. Якщо говорити про ліси Станично-Луганського району, то тут їх безперервне знищення почалося з обстрілів 2014 року. Цьогорічні пожежі стали останнім ударом. Здорових лісів у районі практично не залишилося", — пояснює Тетяна.
Що робити?
Усі експерти погоджуються у думці, що висаджувати переважну більшість лісів доведеться штучно.
На думку першого заступника начальника Луганського обласного управління лісомисливського господарства Володимира Шевченка, на ситуацію впливають і кліматичні зміни.
“Можливо, частина листяних лісів відновиться самостійно, але все інше доведеться висаджувати штучно. Роботи вкрай багато, і хоч досвід ми маємо, але зміни кліматичних умов змушують нас шукати нові підходи. Зараз розглядаємо можливість висаджувати сосну із закритою кореневою системою. Але для цього потрібен час”, — зазначив він.
За додатковим фінансуванням на відновлення лісів звернулися наразі тільки представники Станично-Луганського району, розповідає в.о. директора департаменту екології Луганської обласної державної адміністрації Володимир Рубанов:
"Спецфонд, на жаль, не фінансується з 2017-го року. Проте й звернень наразі майже немає. Ми своєю чергою звернулися до очільника області пана Гайдая з проханням виділити гроші. Думаю, рішення буде прийнято найближчим часом".
На думку експертів та посадовців вже сьогодні треба проводити вирубку пошкоджених лісів. Тетяна Кучерявенко каже, якщо цього не зробити вчасно, ліси буде складніше відновити.
"Якщо згорівщі дерева стоятимуть до весни, станеться підтоплення ґрунту. Вже в таких умовах дуже складно буде щось зробити. Треба зараз провести хоча б вибіркову рубку по краях лісових масивів з подальшою висадкою заджанців", — пояснює вона.
Проте, вирубку не проводять через особливості законодавства.
"Аби розпочати вирубку, треба оформити "Оцінку впливу на довкілля", тому що площа як санітарної, так і суцільної вирубки надто велика. В іншому випадку контролюючі органи можуть розцінити це, як збитки державі й накласти штрафні санкції", — розповідає Тетяна.
"У нас позиція однозначна. "ОВД" оформлювати не треба. Проте, це на свій розсуд має визначити саме лісництво. Ми на цю ситуацію не можемо вплинути", — каже Володимир Рубанов.
Наразі ж лісники консультуються з екологічною інспекцією. Рішення досі не прийнято.
Ліс і волонтери
Для відновлення лісів знадобиться багато матеріалу. Тому вже зараз волонтери, громадські організації та небайдужі люди допомагають лісникам зі збором шишок та жолудів.
"Це дуже велика допомога. Ми вдячні кожному, хто долучився до цієї справи", — кажуть у лісництві.
Проте, зауважують, що на відновлення екосистеми знадобиться не один десяток років.
Якщо ви хочете долучитися до відновлення лісу, варто звернутися у Борівське лісництво Сєвєродонецького лісомисливського господарства.
За цим номером вам нададуть всю інформацію та інструкції щодо збору посівного матеріалу: 0 (50) 475 73 63
Нагадаємо, наразі поліція розглядає декілька версій пожеж на Луганщині: погодні умови, підпали та диверсії бойовиків.
Читайте також: Не залишилося нічого. Чи зможуть погорільці на Луганщині отримати компенсації?
Фото: jr_vladislav