Інклюзивний скеледром у Слов'янську: чим унікальний і як працює
У корпусі Донбаського державного педагогічного університету в Слов'янську відкрили унікальний скеледром. Вперше на Донеччині цим спортом зможуть займатися люди з інвалідністю.
Скеледром в Слов'янську найбільший в регіоні в закритих приміщеннях. Його висота становить 7,5 метрів.
Реалізація проєкту адаптивного скеледрому тривала півтора року в рамках Програми Організації Об'єднаних Націй з відновлення і побудови миру за фінансової підтримки Уряду Королівства Нідерландів.
«Була пропозиція побудувати цей скеледром і звернулися до нашого університету. Університету він особливо не потрібен, ми готуємо вчителів фізкультури. А це м'яч, спортзал, вулиця. Дуже мало шкіл зі скеледромом, а у нас і зовсім немає. Умови, щоб тут його обладнати найоптимальніші: висота, спортзал та інше. Тому програма ООН звернулася до керівництва університету і запропонували побудувати його тут», — розповідає декан факультету фізичного виховання ДДПУ Олександр Холодний.
Скеледром спрямований на роботу інклюзивного ресурсного центру Слов'янська. Він функціонує з недавнього часу і вже працює з дітьми. Як розповів Олександр Холодний, в будівництві брали участь професійні скелелази.
Дві сірі доріжки скеледрому тільки для спортсменів. На них проходять дистанцію на швидкість. А ось кольорові частини розраховані на інклюзію. Але навіть звичайні доріжки вимагають великих зусиль, сміливості, чіпкості рук і координації.
«Один з представників федерації скелелазіння був залучений в монтажі стіни скеледрому. Тут кожна деталь розміщується не просто так. Є доріжки цифр, тварин, квітів. Для інклюзії всі зручні моменти», — розповідає декан факультету.
«Цей скеледром будувався для інклюзивного-ресурсного центру, але знаходиться він в корпусі університету і тут займаються студенти. Ми пішли на співпрацю з інклюзивним-ресурсним центром. У нас є кафедра реабілітації, ми готуємо помічників реабілітологів. І тут ми будемо вбивати трьох-чотирьох зайців відразу. Будемо займатися на скеледромі та готуватимуться, проходитимуть практику студенти разом з дітьми-вихованцями», — говорить Холодний.
В одній зі спортшкіл міста виділяють окремо ставку під тренера. І вже вони будуть займатися зі школярами та студентами.
«Я, як декан факультету, не надто був цим задоволений. Це травматизм, потрібно вчити людей правильно страхувати. Але програма ООН виділила гроші й наших трьох викладачів з університету відправили на курси. Тепер вони вміють страхувати та вже повноцінні інструктори зі скелелазіння», — розповідає Олександр Холодний.
Завдяки Програмі ООН в спортивному залі частково зробили ремонт, якого тут не було довгий час: побілили стелю і поставили пластикові вікна. Незабаром планують поміняти підлогу.
«Я говорив — а що, ви тут красу наведете, а зверху будуть птахи літати. Програма ООН пішла назустріч, напевно, занесли в бюджет. Спочатку вартість скеледрому була заявлена на 40 000 євро. Це близько 1 млн гривень. Як мені здається, університет і Міністерство ніколи б не дозволили собі такого, не виділили б гроші, щоб в якомусь педуніверситеті був би скеледром. Один підіймач страхувальний коштує 50 тисяч гривень», — розповідає Холодний.
«Звичайно дуже приємно, це тепер наша фішка. В області більше нічого подібного немає. Це красиво, має попит. Багато батьків приходять і запитують як записатися, але університет не має права працювати з дітьми. Для цього ми будемо співпрацювати з дитячо-юнацькою спортивною школою, яка буде приходити сюди й займатися разом зі студентами. Можливо, буде якась співпраця, як педагогічна практика, будуть студенти приходити, викладачі виконувати профорієнтаційну роботу в університеті. А так і самому цікаво, ми з викладачами вже залазимо до самого верху», — розповідає Олександр Холодний.
Заняття на скеледромі почнуться як тільки до цього буде готова дитяча спортивна школа.
Поки попередньо погоджено з інклюзивним центром: діти можуть приходити щодня в певний час. Але поки дітей не так багато, інклюзивний центр тільки починає свою роботу і заняття проходять нерегулярно.
Школярі спортивної секції будуть займатися разом зі студентами у вечірній час. Всього на скеледромі 8 доріжок, а значить можуть займатися 8 інструкторів одночасно.
Приходити займатися охочим можна домовившись з дитячою спортивною школою. Коли саме це можна зробити буде повідомлено трохи пізніше.