Місія у заручниках: що відбувається з ОБСЄ в ОРДЛО
У Донецьку представників ОБСЄ тримають в заручниках. Майже тиждень моніторингова місія на окупованій частині Донецької області припинена. Усе через масові протести, організовані бойовиками, проти затримання українськими військовими терориста угруповання «ЛНР». Чи відновить місія свою роботу і навіщо Кремлю гучні страйки в ОРДЛО, розбирався «Східний варіант».
З 17 жовтня Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) тимчасово зупинила свою роботу на Донбасі. Причина — страйк під штабами моніторингової місії в непідконтрольних Донецьку та Горлівці.
В окупованій Горлівці терористи «ДНР» не випускали міжнародних спостерігачів з території бази, посилаючись на рішення самопроголошеного мера міста.
Як пише у звіті ОБСЄ, бойовики оточили всі виходи з готелю, в якому знаходиться СММ, ворота замкнули, а виїзд заблокували автомобілем з символікою «ДНР».
Під готелем організували наметове містечко, кілька десятків людей стояли з плакатами. Але наступного дня після 15:30 протестувальники пішли та спостерігачі змогли покинути базу для патрулювання.
А ось в Донецьку протести тривають вже тиждень. Масштаб мітингу тут набагато серйозніше: усього було задіяно кілька сотень людей. За інформацією «Східної правозахисної групи», мітинг організований громадськими рухами «Свободный Донбасс» і «Донецкая республика», протестувальники були набрані з проєкту «Народные дружины».
Як пишуть у своєму звіті ОБСЄ, деякі з них спілкувалися між собою за допомогою ручних радіостанцій. Прибулі вранці вивчали та підписували папери, а навколо готелю були присутні члени збройних формувань зі зброєю.
Окупанти витісняють місію ОБСЄ з непідконтрольних територій вже не вперше. Найгучніші протести були у 2015-му та у 2017-му роках. Як тоді, так і зараз гасла протестувальників звучали приблизно однаково. ОБСЄ звинувачують у некомпетентності, нібито співробітники місії сліпі та не помічають серйозних порушень.
Цього разу мітинги проходять досить оригінально. На асфальті біля входу до готелю протестувальники намалювали напис англійською та російською мовами: «OSCE, your blindness is someone's death» — «ОБСЄ, ваша сліпота — це чиясь смерть». Слоган видніється навіть вночі — використовувалася фарба зі спеціальною люмінесцентною стрічкою.
Ночами спостерігачам не дають заснути: протестувальники на максимальній гучності вмикають гімн РФ і пропагандистські пісні. Нічне наметове містечко, як трактують окупаційні адміністрації, комендантську годину не порушує.
Як пишуть «Новости Донбасса», цієї суботи під штаб-квартирою ОБСЄ зазвучить живе виконання. На знак підтримки протестувальників пообіцяла приїхати російська співачка Юлія Чичеріна.
У чому причина протестів
Основна вимога мітингу — звільнити члена угруповання «ЛНР» Андрія Косяка, якого українські військовослужбовці затримали поблизу Золотого 13 жовтня. Тоді кілька бойовиків з пов'язками СЦКК під виглядом розмінування проводили розвідку позицій ВСУ.
Косяк виходець з Алчевська. Підозрюється у вбивстві у 2010 році та перебуває в розшуку. У 2014 році вступив до лав незаконних збройних формувань і дотепер «служив» терористичному угрупованню. У 2020 році отримав паспорт громадянина РФ.
При ньому була зброя, військовий квиток, посвідчення СЦКК і російський паспорт. А на телефоні так званого посередника відео обстрілів українських позицій.
СЦКК — це спільний центр з контролю і координації. Його створили у 2014 році як групи з контролю за дотриманням Мінського протоколу. Згідно з домовленостями, в нього входять представники військових відомств України та Росії за посередництва ОБСЄ. Але у 2017 році Росія в односторонньому порядку припинила свою участь в СЦКК і відкликала своїх військовослужбовців. З того часу офіційно діяла тільки українська сторона.
Фактично, бойовики не мають жодного стосунку до СЦКК, але водночас прикриваються їхньою символікою та створюють собі образ миротворців в пропагандистських медіа. Тільки ось спостерігачі центру повинні бути без зброї.
Угрупування «ЛНР» заявило, що припиняє брати участь в мінських переговорах до повернення Косяка. Цікавим є той факт, що на окупованій частині Луганської області місія ОБСЄ продовжує свою роботу. Всі протести проходять на території сусідньої самопроголошеної республіки. На думку «Східної правозахисної групи», це говорить про неузгодженість дій «ДНР» і «ЛНР». Донецьк виконує завдання своїх кураторів з блокування СММ, коли в Луганську жодних дій, окрім заяв в медіа, не вжито. Окупаційні адміністрації не можуть домовитися між собою.
Про кризу з об'єднанням НВФ читайте в матеріалі «Навіщо “ДНР” і “ЛНР” вирішили об'єднати економіки і якими будуть наслідки»
США закликали Росію припинити організовані пікети в Донецьку і повернутися до СЦКК.
«Ми також закликаємо Росію повернутися до Спільного центру з контролю і координації, що значною мірою допоможе поточній ситуації, і дати вказівку силам, які вона очолює, припинити видавати себе за персонал СЦКК, включаючи носіння знаків розрізнення СЦКК», — заявила тимчасово повірена в справах США при ОБСЄ Кортні Остріен.
Із закликом розблокувати ОБСЄ до Росії звернулися також Німеччина і Швеція.
Паралельно бойовики хватку послаблюють. Кілька машин ОБСЄ все ж виїхали з території бази в Донецьку. Протести тривають.
У чому ж причини блокування ОБСЄ?
Як стверджують політологи, затримання Косяка послужило тільки черговою причиною скандалів. Представник ОРДЛО в українській делегації в ТКГ Сергій Гармаш блокування ОБСЄ називає блефом. Окупаційні адміністрації тільки зацікавлені в роботі СММ на непідконтрольних територіях.
«Головна мета для Москви й так званих “ДНР”/“ЛНР” — це політична суб'єктивізація “республік”. Заради цього Москва включила їх до Мінського процесу, заради цього РФ замінила в СЦКК своїх офіцерів на їхніх бойовиків, заради цього взагалі все, навіть військові загострення на Донбасі. А ОБСЄ — це єдиний майданчик, який є для них «вікном у світ». Їх не існує поза ТКГ, і без ОБСЄ. ОРЛО ніколи не вийде з Мінського процесу, тому що він її єдина ознака суб'єктності», — вважає Гармаш.
За словами експерта, на одній з останніх зустрічей в ТКГ було заявлено про намір спецпредставника в ОБСЄ Мікко Кіннунена і ще трьох послів-модераторів ТКГ від ОБСЄ відвідати ОРДЛО. Як зазначає Гармаш, Москва вкрай зацікавлена в таких поїздках, оскільки вони легітимізують «ДНР» і «ЛНР» хоча б в російському інформаційному просторі.
Представник ОРДЛО в ТКГ зазначає, що випадок з Косяком Москва використовує для тиску на ОБСЄ, з метою зробити позицію її нової команди в ТКГ більш проросійською.
«Після ротації влітку, нова команда ОБСЄ займає більш об'єктивну позицію, ніж попередня. Це викликає явне невдоволення Москви, що помітно за зміною тональності російської делегації в спілкуванні. Російська сторона відверто хамить вже не тільки українській делегації, але й ОБСЄ. Нинішня ситуація це серйозний тест для представників ОБСЄ в Україні. Якщо вони піддадуться на тиск, то їхня можливість об'єктивно виконувати роль посередника в російсько-українському конфлікті стане дуже сумнівною», — акцентує Гармаш.
Москва свідомо створює чергову кризу в мирному процесі. Таким чином Росія агресивно шантажує інших учасників переговорного процесу, примушує Україну до односторонніх поступок і прямих переговорів з терористами, вважає політолог Володимир Фесенко.
СММ ОБСЄ поступово витісняється з окупованих територій. Нещодавно РФ не продовжила мандат ОБСЄ на двох прикордонних пунктах на ділянках українсько-російського кордону, які знаходяться під контролем Росії та проросійських бойовиків. Зараз блокується діяльність спостерігачів на тимчасово непідконтрольній частині Донецької області.
«Особливий цинізм в діях Росії полягає в тому, що вона постійно звинувачує Україну в порушенні Мінських угод, прикриваючи тим самим власні порушення. Але, обмежуючи діяльність СММ ОБСЄ на окупованих територіях Донбасу, Росія руйнує політику безпеки частини Мінських угод, а це фундамент мирного процесу на Донбасі», — зазначає Володимир Фесенко.
Україні потрібно звернутися до всіх міжнародних організацій, починаючи з ОБСЄ. Інформувати через Раду Європи, через ООН і говорити про те, що наша держава виступає за розширення мандата місії ОБСЄ, вважає голова Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко. Зокрема, патрулювання в нічний час доби, більша присутність на окупованих територіях з доступом до місць, де незаконно утримуються українські громадяни.
«Якщо ми створимо вакуум, де не буде ніяких спостерігачів, то дуже швидко там можуть легалізуватися і з'явитися російські “миротворці”. Росія заповнить порожнечу своїми військовими під ідеєю того, що потрібно ж проводити якісь роботи замість місії. Тому нам зараз потрібно активізувати дискусію на міжнародних майданчиках і нагадати, що ми виступаємо за розширення діяльності місії ОБСЄ», — підкреслює Олександр Мусієнко.
Також існує думка, що одна з причин протестів це те, що останнім часом ОБСЄ у своїх звітах фіксують пересування важкої техніки по окупованій території, вивід важкої зброї, численні обстріли. Таке Росії невигідно. Ще одна причина — активізація роботи України в Парламентській асамблеї ОБСЄ.