Стартап від ООН. Як NASA допоможе боротися з лісовими пожежами на сході України
Після минулорічних пожеж на Луганщині головним питанням є: як не допустити подібного в майбутньому. Дізналися “рецепт” від міжнародних організацій
Українські винахідники розробили платформу, яка допоможе суттєво скоротити час на виявлення лісових пожеж. Тестують її саме на Луганській та Донецькій областях. Нині триває етап консультацій з обласними адміністраціями.
“Східний варіант” розбирався, як працюватиме інновація і до чого тут NASA.
✅ Хто створив проєкт і навіщо
Проєкт Dont burn народився на хакатоні в Києві минулої осені. Захід називався Hack for locals 2.0: “Безпечні спільноти”. Його ініціювала програма ООН з відновлення та відбудови миру.
Організатори розраховували на 300 учасників, натомість заявки подали 360 стартапів. Вони пропонували свої ідеї для покращення життя на сході. Dont burn посів перше місце і виборов право на реалізацію.
Незадовго до того, коли проходив хакатон, в Луганській області сталися масштабні пожежі. Тоді загинули понад десять людей, згоріли десятки будинків.
Представники Dont burn Катерина Іванченко та Сергій Гапон говорять, що на хакатоні не ставили собі за мету перемогти, їх завданням було — створити корисний і дієвий продукт.
“Наша мета була за 2 дні вийти не просто на презентацію ідеї, а виготовити прототип продукту, продумати процеси, які необхідні для його реалізації та запуску. Ми думали не лише про перемогу, а як втілити ідею у проєкт, зробити його життєздатним та окупним”, — зазначили розробники.
Кістяк команди — це розробники з Києва. Однак, є і представниця Сєвєродонецька Олена Ніжельська. Вона займатиметься просвітницькою роботою — долучатиме людей до користування системою.
🛰 Як працюватиме Don’t burn
Платформа являє собою карту місцевості, на якій позначені пожежі за останні 5 років, а також пожежі майже в реальному часі.
Інформацію про пожежі чи небезпечні території платформа буде отримувати з двох основних джерел. Перше — це супутникові дані NASA. Їх отримуватимуть з Американської програми моніторингу пожеж
Друге джерело — дані місцевих жителів. Для них працюватиме чат-бот, в який вони зможуть відправляти інформацію про початок лісової пожежі та її координати.
“Люди можуть підписатися на розсилку з чат-боту про пожежі на обраній території. Можуть самостійно вносити дані про пожежі, якщо будуть їх бачити. В програмі можна буде обрати свою громаду, населений пункт, подивитися де є пожежі, оцінити кількість та потужність пожеж за останні 5 років у радіусі від 1 до 10 км від свого будинку, школи, лікарні тощо”, — пояснили розробники Don’t burn.
Наглядачем за програмою буде управлінець з обласної адміністрації. Серед його обов’язків буде комплексний аналіз усіх показників. Він вивчатиме, де і коли відбулася чи відбувається пожежа. Аналізуватиме погодні чинники, наземний покрив, тип агрокультури, наявність постів швидкого реагування в потенційно небезпечних місцях. Інформацію передаватиме ДСНС, яка і є бенефіціаром цієї розробки.
🚀 Які результати очікують
“Одна з основних цілей застосунку — моніторинг та аналіз пожеж (геоаналітика), задля ефективного планування запобіжних заходів: встановлення відповідних станцій, попередження масштабних пожеж тощо”, — говорять у Don’t burn.
За їх словами, програма дозволить рятувальникам раніше дізнаватися про початок лісової пожежі, а відтак і починати реагувати раніше, до того, як пожежа стала масштабною. За статистикою, верхова пожежа в лісі може поширюватися зі швидкістю до 70 км/год.
Керівник інноваційної агенції Center42 Кирило Мазур зазначив, що проблема несвоєчасного виявлення лісових пожеж є у всьому світі. За його словами, проєкт Don’t burn яскравий приклад того, що інновації можуть бути прикладними.
“В ООН шукали рішення, які допомагали б покращити життя людей на сході. Один із напрямків — екологічна безпека. Прийшла команда, яка каже: ми знаємо, що є така проблема, ми можемо її вирішити ось таким чином. Просунули ідею на хакатоні та отримали партнерство. Одна з актуальних проблем у тому, що про інновації багато хто говорить, але мало хто бачить практичне їх застосування. Не завжди ці інновації впливають на якість нашого життя. Стартапи, які можуть покращувати життя людей дають українцям зрозуміти, що інновації можуть служити на благо суспільства і що це дуже прикладні речі”, — наголосив Кирило Мазур.
💻 Коли запрацює програма
Зараз розробники ведуть консультації з обласними адміністраціями та ДСНС Луганської та Донецької областей. На цьому етапі вони мають уточнити технічне завдання та необхідний функціонал, який буде впроваджено.
Почати інформаційну кампанію і запустити проєкт планують у квітні.
Розробники Don’t burn вірять, що вже до кінця року їх розробка допоможе суттєво зменшити збитки та, найголовніше, людські жертви, від лісових пожеж.