"Він для когось незручний": репортаж з судового засідання у справі голови Патрульної поліції Донеччини Вершиніна
Більше півсотні маріупольців прийшли до Іллічівського районного суду, щоб підтримати голову Патрульної поліції області Михайла Вершиніна
16 листопада відбулося перше судове засідання у справі Михайла Вершиніна. На час розслідування і судового розгляду його відсторонили від виконання службових обов'язків.
Державне бюро розслідувань підозрює Вершиніна в незаконному придбанні та зберіганні боєприпасів (частина 1 статті 263 КК України). Слідчий ДБР вручив Вершиніну підозру в його день народження — 22 вересня.
«Ми хочемо справедливого суду»
Перше засідання призначили 16 листопада на 16 годину вечора. Біля будівлі Іллічівського районного суду задовго до призначеного часу поступово збираються люди — це активісти, які прийшли підтримати Вершиніна.
Пізніше приїжджають журналісти — тут і місцеві телеканали, і журналісти сайтів, і власне кореспонденти з центральних телеканалів.
З вікон будівлі з цікавістю визирають працівники суду, а люди, що виходять на вулицю, спочатку губляться. Такого ажіотажу тут давно не було.
До 16 години перед будівлею Іллічівського райсуду збирається більше півсотні людей, і люди продовжують прибувати. Серед натовпу кілька людей у поліційній формі — підтримати Вершиніна прийшло кілька товаришів по службі.
— А що тут, агітація якась? Вибори? — цікавиться чоловік, що проходить повз.
— Ні, не вибори. Тут поліціянта судити будуть. Люди зібралися за справедливість, — відповідає йому одна з жінок.
Активісти принесли з собою мікрофон і колонку, щоб всі охочі могли висловитися на підтримку Вершиніна. Першою виступила одна з організаторок акції Діана Берг.
«Ми дуже сподіваємося, що рішення буде позитивним, тобто Михайла Вершиніна відновлять на посаді начальника. <...> Ми хочемо справедливого суду, ми хочемо відновлення Михайла на посаді. І я впевнена, що ми цього доб'ємося, бо Маріуполь — це таке місто. <...> Мені здається, це той самий коп, яких ми уявляли собі п'ять років тому, коли реформа поліційна тільки починалася, і всі мріяли про таких нових, прогресивних копів. І мені здається, нам дуже пощастило, що він у нас є. І ми будемо робити все, щоб він залишився на посаді. Так, він для когось незручний, може, для влади, може для когось ще. Але він нам такий потрібний», — сказала Берг.
Пізніше виступають ще кілька людей, серед них колеги Вершиніна, а потім і сам Михайло Вершинін.
«Ви знаєте, коли стався перший етап вашої підтримки ... до сліз, буквально. Не тому що я слабий, а тому що це мене зворушило до глибини душі. Коли я бачу вас зараз тут, я розумію, що ось ця кількість людей, це кількість очей, що дивляться на мене, — це реальна оцінка Патрульної поліції в Україні, Патрульної поліції в Маріуполі.
Це не моя заслуга, це заслуга нашої команди, тому що ми можемо ось єдиним цілим дійсно робити ті зміни, які відбулися. Кожен з вас їх бачить. За 4 роки, які змінюють місто Маріуполь, ми могли б зробити набагато більше, якби були потрібні закони, якби була потрібна підтримка. Але попри це, завдяки підтримці вашій, ми крок за кроком рухаємося вперед. Це не пафос, це виключно почуття ось звідси йдуть, від серця. <...> Ми зараз відстоюємо разом не Вершиніна, ми зараз відстоюємо патрульну поліцію. І не тільки в Маріуполі. Тому щось відбувається по всій Україні, патрульна поліція стає неугодною через свою принциповість. Її душать за всіма фронтами багато силових відомств, тому що ми дещо не вигідні з тим, як ми працюємо», — говорить Вершинін.
Можливе покарання — від 3 до 7 років позбавлення волі
Через карантинні обмеження до залу спочатку хочуть пустити тільки чотирьох людей. Потім судова поліція приймає рішення допустити ще кілька представників ЗМІ.
Суд починається пізніше призначеного часу. Суддя, Вершинін, його захисник і обвинувач сидять в одному залі судових засідань, а в цей час журналісти, організатори акції та активісти сидять в іншому залі, спостерігаючи за судовим процесом в чорно-білому екрані. Через колонку транслюється звук, але через перешкоди не всі фрагменти вдається розібрати.
Справу розглядає суддя Алла Іванченко. З боку звинувачення виступає слідчий територіального управління ДБР Донецької обласної прокуратури Дмитро Шаховський. З боку захисту — адвокат Ігор Комаров.
Вперше Вершиніна відсторонили від роботи після того, як співробітника підрозділу тактико-оперативного реагування (ТОР) і декількох патрульних поліціянтів на початку липня «спіймали на гарячому» на вимаганні та кришуванні наркобізнесу співробітники ДБР.
Пізніше ДБР провели обшук в кабінеті в Вершиніна, виявили та вилучили гранату та понад тисячу набоїв, які зберігалися без передбаченого законом дозволу. Таким чином, начальник Управління патрульної поліції в Донецькій області ДПП підозрюється в придбанні та зберіганні боєприпасів без передбаченого законом дозволу (ч. 1 ст. 263 КК). За це передбачено покарання — від 3 до 7 років позбавлення волі.
Засідання продовжиться після перерви
Прокурор наполягає на усуненні з посади Михайла Вершиніна. Водночас захист категорично не згоден.
Адвокат Ігор Комаров заявив, що отримав клопотання о 16:35, ознайомитися з ним і доповненнями до нього не було часу, тому запропонував не розглядати клопотання сьогодні. Також адвокат наполягає на клопотанні про повернення обвинувального акта прокурору.
На думку адвоката, обвинувачення не відповідає кримінально-процесуального кодексу.
«Що ми побачили в обвинувальному акті: виклад фактичних обставин обмежився перерахуванням загальних нормативно-правових актів. При цьому не зазначено, які саме порушення вчинив мій підзахисний», — зачитав Ігор Комаров.
Захист наполягає на тому, що в обвинуваченні не зазначено місце, час і обставини придбання боєприпасів.
"Через що не зовсім зрозуміло, чому обвинувачі прийшли до висновку, що Вершинін десь придбав боєприпаси, а потім переніс їх до кабінету, а не, наприклад, що ці боєприпаси йому хтось приніс до кабінету, і він там їх придбав, не переносячи з іншого місця до кабінету», — говорить адвокат.
Також Ігор Комаров поцікавився, якими на думку звинувачувального боку, були мотиви та цілі Вершиніна.
«Мій підзахисний має доступ до цілком таємної інформації, розголошення якої при будь-яких обставинах може бути зрадою національних інтересів і підривом оборонної спроможності. Поки що виникає питання: чому психічно здорова людина зберігає боєприпаси не у своїй оселі, а в адміністративній будові, яка охороняється. При цьому він має право на носіння та зберігання зброї та боєприпасів. У чому тоді полягає його вина?», — висловився адвокат.
Суддя прийняла рішення про перерву, щоб дати обом сторонам можливість ознайомитися з клопотаннями один одного. Після цього засідання завершилося. Всього процес тривав не більше пів години.
Коли Вершинін і його адвокат вийшли з будівлі, йому зааплодували присутні. Він подякував усім за підтримку, у відповідь учасники акції пообіцяли прийти наступного дня. Засідання відновиться об 11:30 17 листопада.