
Якщо буде наступ. В якому стані маріупольські сховища і до чого треба готуватись
Після обстрілів 2015 року в Маріуполі почали оновлювати систему оповіщення населення. Але куди бігти, якщо почуєш сигнал тривоги? Скільки в Маріуполі сховищ і де вони розташовані — розбирався «Східний Варіант».
Останнім часом увесь світ тільки й говорить, що про ймовірне повномасштабне вторгнення з боку Росії. Жителі нашої країни зайняли різні позиції: хтось впевнений, що нічого не буде, а інші діляться тривожними думками. Чи є куди сховатися у разі активних бойових дій у Маріуполі та чи потрібно це взагалі?
Сховища на підприємствах
Мало хто знає, що у старому триповерховому будинку на проспекті Нахімова, 66, які ми звикли називати «сталінками», є укриття на випадок надзвичайної ситуації. Воно було побудоване разом з будинком у минулому столітті.
Після початку військової агресії з боку Російської Федерації житель будинку Євген Горбань почав опікуватися місцевим укриттям. У нього ж зберігаються ключі.

По суті це приміщення — система кімнат з лавами, прикріпленими до стін та радянськими учбовими плакатами. Плакати були випущені ще у 1970-х роках минулого сторіччя, тож і інформація на них відповідна — про радіаційну та хімічну небезпеку. На них докладно розписано, як підібрати протигаз за розміром для дитини та що робити у випадку радіаційного зараження.

Через усі кімнати проходить вентиляційна труба, але Євген зазначає, що сама вентиляція вже не працює. Саме приміщення виглядає доволі охайно і, на думку, його наглядача, може вмістити близько 200 людей.
Але далеко не всі укриття Маріуполя зараз у такому стані.
Деякі схожі приміщення були віддані підприємцям під магазини та послуги, інші перетворені на склади, а деякі взагалі були законсервовані або розібрані на матеріали невідомими. Частина укриттів знаходиться під лікарнями та навчальними закладами.

Не варто плутати укриття та сховища. Найпростішим укриттям може стати майже будь-який підвал. А сховищ в місті залишилося близько 130.

«В більшості своїй вони знаходяться на підприємствах міста, десь 90%. Це “Азовсталь”, комбінат імені Ілліча, порт, судноремонтний завод, завод “Жовтень” і так далі. Що стосується укриттів, то на сьогодні нами обстежено 1600 будівель, 902 підвали підходять для використання їх як укриття. Це найпростіші укриття, які призначені для населення міста», — розповідає головний спеціаліст відділу організації заходів цивільного захисту департаменту з питань безпеки та запобігання корупції Олег Сергеєв.
Карта сховищ є на сайті міської ради Маріуполя. Там же можна знайти та зберегти перелік тимчасових укриттів.
Підвал багатоповерхівки: комфорт мають забезпечити мешканці
Багато найпростіших укриттів знаходяться у підвалах багатоповерхівок. Ключі зазвичай зберігаються у членів правління ОСББ або у працівників керуючих компаній.
«За нормами, на вході у сховище має бути вказана його адреса і контактний номер. Зараз ми цим займаємося, плануємо виготовити ці таблички та вказівники на двері, близько 800 табличок у першій партії», — пояснює Олег Сергеєв.
Журналісти «Східного Варіанту» спустилися у підвали звичайної дев’ятиповерхівки на проспекті Металургів, щоб подивитись, чи можна там переховуватись у разі обстрілу.

Один з підвалів був сухий і доволі теплий, мав освітлення. Інший не мав навіть освітлення.
До того ж підвали не обладнані навіть лавами для сидіння, а вентиляційні системи завалені сміттям, не говорячи вже про запаси води чи їжі.
«Згідно з Кодексом цивільного захисту і постанові Кабінету Міністрів №138, де чітко прописано, що доглядом за захисними спорудами має займатись балансоутримувач. У цьому випадку це ОСББ або управляюча компанія», — каже Олег Сергеєв.

Але, здається, голови ОСББ не готові до такого. В будинку, де ми відвідували підвал, голова ОСББ зазначила, що кошти, які сплачують мешканці будинку на його утримання, буде важко розподілити на інші статті витрат.
Війна йде вже восьмий рік, але багато потенційних укриттів зовсім непідготовлені.

«Для того, щоб все це тримати, потрібна гілка підрозділів громадянського захисту не тільки у міськраді, але й на підприємствах. І якісь відповідальні люди мають бути в ОСББ. Але я вам скажу чесно, в мене блокнот списаний представниками, кожен рік вони змінюються, я не встигаю навіть з людьми познайомитись. Якби система спочатку у стабільному стані, тоді можна було б серйозні питання та алгоритми прописувати та пояснювати», — вважає головний спеціаліст.

Він також зазначає, що жителі будинку можуть напряму говорити голові ОСББ, що потрібно приготуватися до ймовірного переховування у підвалі.
Чи почує Маріуполь сигнал тривоги?
На глибині у декілька метрів часто вже немає мобільного зв’язку, а про інтернет годі й говорити. Про те, що відбувається назовні, люди мали б дізнаватися по радіозв’язку. Дротове радіо раніше було у кожній квартирі, а також у сховищах. Зараз такого вже майже не зустрінеш.

Олег Сергеєв пояснює:
«У місті діє дві системи сповіщення. Одна — побудована у часи Радянського Союзу, їй понад 30 років. Вона створена за принципом дротового зв’язку. Вже відживає своє, апаратура постійно виходить із ладу, плюс мешканці вирізають кабелі зв’язку».
Після обстрілу проросійськими силами мікрорайону «Східний» в Маріуполі питання сповіщення знову набуло актуальності.
З 2017 року у місті почали встановлювати Місцеву автоматизовану систему централізованого оповіщення (МАСЦО). Елементи системи встановлені у місцях масового скупчення людей, у навчальних закладах і дитячих садках і так далі. Згодом її планують встановити й в міському транспорті.
При нас Олег Сергеєв дає сигнал перевірити систему оповіщення, що знаходиться біля пам’ятника адміралу Луніну у Приморському районі. З першого разу блок не працює. Головний спеціаліст робить припущення, що це через те, що сьогодні хмарна погода, а система повністю автономна і працює від сонячних батарей, тому, можливо, просто розрядилася.

З другої спроби блок спрацьовує. Голос з гучномовця попереджає про планову технічну перевірку. Люди на зупинці навпроти майже не реагують.
Про сигнали тривоги також можна почути по радіо або на телебаченні.
«Для того, щоб зрозуміти, що відбувається, є три місцеві радіостанції. По них ви почуєте мовленнєве повідомлення. Навть якщо ви просто почули сирену, не поспішайте лякатися і бігти. Є телеканали місцеві і є радіостанції — це “Радіо FM” 103,6 мГц, “Радіо Шансон” 106,9 мГц і радіо “Kiss FM” 101,7. По них буде транслюватися повідомлення завдяки перехопленню сигналу», — каже Олег Сергеєв.
Як це робиться в Ізраїлі?
Ізраїльсько-палестинський конфлікт триває з початку 1920-х років і загострився з проголошенням незалежності Ізраїлю у 1948 році. Такий історичний бекграунд зумовив певний спосіб життя ізраїльтян. Кожен громадянин країни знає, що йому робити у разі ескалації конфлікту.
«Якщо говорити про досвід Ізраїлю, то він як держава і як уряд навчає громадян певних правил поведінки під час обстрілів або загострення конфлікту. Їхня діяльність насамперед орієнтована на створення умов, в яких громадянин міг би почувати себе безпечно і захищено», — розповідає Олександр Кучик, заступник директора Центру міжнародної безпеки та партнерства, доцент кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Львівського національного університету ім. Івана Франка.
Наприклад, у 1951 році в Ізраїлі прийняли закон, за яким у кожній житловій чи промисловій будівлі має бути бомбосховище.

До того ж, деякі будівлі мають так звані «захищені простори». Це укріплені спеціальні кімнати на поверхах, до яких є доступ з квартир та офісів. Вони вважаються більш ефективними, оскільки до них дістатися можна значно швидше.
Недалеко від доріг можуть стояти різні види сховищ: дзвоноподібні або квадратні. Вони можуть вмістити достатньо невелику кількість людей, але захистити від уламків.

Також у країні періодично проводяться навчання, які охоплюють різні верстви населення. А у школах для дітей проводять тренування на випадок хімічної й біологічної загрози або загрози обстрілів.

Ціна нападу буде занадто високою
Чи можна передбачити, які засоби нападу обере Російська Федерація у разі повномасштабного нападу?

Олександр Кучик наголошує, що сучасні війни відрізняються від тих, про які ми читали у посібниках з історії.
«Мир и технологии меняются. Вес традиционных методов войны уменьшается, а исследования говорят о том, что если «Світ і технології змінюються. Вага традиційних методів війни зменшується, а дослідження говорять про те, що якщо порівнювати конфлікти другої половини минулого століття і сьогодення, то все ж таки частка особистого контакту значно падає, війна ведеться дистанційно і переходить в інформаційний простір», — каже експерт.
Він нагадує також про нещодавні кібератаки на урядові сайти України. Служба безпеки України вважає, що ці атаки були реалізовані з боку Росії. У Польщі також припускають такий варіант.
«Не хотілося б мені робити прогнозів, але якщо аналізувати те, що відбувається, то мені видається, що широкомасштабне вторгнення є вкрай програшним варіантом для самої Росії», — каже Олександр Кучик — Якщо розглядати це з точки зору стратегії держави, то це схоже на створення певних переговорних позицій. Ми бачимо, що зараз в міжнародних відносинах йде торг, де кожна зі сторін піднімає ставки»

Врешті решт, напад на Україну може призвести до розхитування політичної ситуації в Росії, аж до втрати влади.
«Як на мене, розпочати повномасштабну війну — не в інтересах РФ. Для того, щоб захопити владу у державі, потрібно розхитати її зсередини. Це традиційно часто робить Росія. Ми бачили це в Молдові, Нагірному Карабасі, Грузії і по всьому периметру російських кордонів, які вона намагається розширити. Принаймні свій геополітичний комплекс. А де це не виходить, то і за допомогою російських регулярних сил», — резюмував експерт.
Що робити, якщо почнеться обстріл?
☑️ Міномети з різними характеристиками мають різну дальність і радіуси ураження, але правила загальні. Якщо мінометний обстріл почався, а ви на вулиці, негайно лягайте на землю і закривайте голову руками. Між обстрілами будуть павзи, під час яких потрібно по-пластунськи рухатися до укриття.
☑️ У якості укриття підійдуть будь-які низовини — канави, підземні переходи, підземні паркінги, оглядові ями на СТО і так далі. Водночас дерева, кущі, електроопори й МАФи можуть навпаки, призвести до вибуху міни, що значно збільшить радіус ураження.
☑️ Якщо на ваших очах було поранено когось з оточуючих, потрібно спочатку віднести його в безпечне місце і вже там надавати першу медичну допомогу. Пам’ятайте: головне захистити себе, а вже потім опікуватися пораненими. Якщо постраждаєте ви, шанси на виживання знизяться і для вас, і для раніше пораненої людини.
☑️ Якщо ви у будинку, потрібно сховатися у ванній або у туалеті, біля несучої стіни.
☑️ При обстрілі заборонено ховатися під транспортними засобами, знаходитися біля вікон або на верхніх поверхах, користуватися ліфтом та ховатися біля будівель.
☑️ Зберіть «тривожну валізку» на випадок, якщо у вашому населеному пункті оголосять про загальну евакуацію. Які речі туди покласти, дивіться у нашому відеогайді.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.