
Міський сад розбрату: у чому конфлікт інтересів між громадою Маріуполя і "Метінвестом"
Чому міськрада перенесла голосування щодо Міського саду на невизначений термін і що думає громадськість
31 березня депутати Маріупольської міської ради повинні були голосувати за передачу дозволу на розробку проєкту землеустрою в Міському саду, де «Метінвест» планує побудувати приватний гірничо-металургійний виш. Сесія пройшла жарко: на засідання намагалися потрапити активісти, до охорони порядку залучили поліцію спеціального призначення, в холі Лівобережної адміністрації люди скандували «Ганьба!», Одночасно акція проходила під стінами будівлі.
«Східний варіант» розповідає, чому голосування щодо Міськсаду перенесли на невизначений термін і в чому конфлікт інтересів громади та приватної особи.
“Спецзагін” та комунальна техніка
Пленарне засідання було призначено на 10 ранку 31 березня, але протестувальники почали збиратися біля будівлі Лівобережної адміністрації з 8 ранку. Кілька активістів намагалися прорватися на саме засідання, щоб зачитати свої вимоги проти забудови Міськсаду і проти підвищення тарифів.
Кільком активістам вдалося силою прорватися на засідання. Потім до охорони порядку приєдналася поліція спеціального призначення в шоломах.


Водночас під будівлею Лівобережної адміністрації проти забудови Міськсаду мітингувала інша група активістів. На бруківці площі крейдою вони написали «Продажна міськрада» і «Врятуємо Міський сад від висотки».
Через кілька годин після мітингу на місце приїхала комунальна техніка, щоб відмити з плит написи. Дії мітингувальників контролювала поліція.


Як розповів начальник маріупольської нацполіції Сергій Бичин, охорона порядку велася на підставі письмового звернення від міської ради.
«Поліціянти не приймають рішення щодо того, чи пропускати окремих громадян до сесійної зали чи ні. Поліція не перешкоджає правам громадян. Але є організатори даного заходу, тому поліція несе службу і забезпечує порядок громадський», — підкреслив Бичин.
На самій сесії жителька Маріуполя Людмила Галбай озвучила відкрите звернення від шести громадських організацій, підкріплене 800 підписами маріупольців з вимогою до міськради не допустити будівництво ВНЗ в Міському саду.

Секретар міської ради Ксенія Сухова на початку сесії повідомила, що V пленарне засідання буде поділено на два етапи. Спочатку на сесії повинні були розглянути 117 питань, але після поділу депутати розглянули перші 60 питань. Ще 57 питань, зокрема й питання про Міський сад (№72) перенесли на другу частину пленарного засідання. Його дату повідомлять пізніше.
«Ми бачимо, що хтось не хоче принципово, хтось “за”, а хтось “проти”. Тому зараз ми опитуємо містян в різних районах. Цим, наскільки я знаю, займаються депутати різних фракцій міської ради. Коли ми будемо мати картину по місту, тоді організуємо панельні дискусії. Тут всі матимуть слово — і прихильники, і противники. Це не буде просто подача інформації», — пояснила перенесення Ксенія Сухова.
Про зустріч не повідомили широкому загалу
Дискусія відбулася вже наступного дня, 1 квітня, в Центрі розвитку стартапів 1991 Mariupol. Водночас про захід на ресурсах Маріупольської міської ради не повідомлялося. Оголошення про подію немає на офіційному сайті й на сторінці в Facebook міськради. Попри це, на дискусію прийшло близько 20 представників громадськості. Люди обурені тим, що про зустріч повідомили лише обмеженій кількості людей.

Ось як прокоментував зустріч заступник мера Маріуполя Сергій Захаров:
«Ми розклали всю дискусію не одним полем, а спочатку я сказав, що буде ряд тем, на які ми поговоримо. Це повинна була пройти перша панельна дискусія на тему інфраструктури. Ми та забудовники повинні були розповісти, як змінюватиметься інфраструктура об'єкту, району, ділянки. І відповідно поставити питання на цю тему. Далі ми хотіли окремою дискусією проговорити озеленення саду: що повинно бути в саду, що має бути на вулиці архітектора Нільсена, ми плануємо зробити там ремонт, реконструкцію, зробити її пішохідною від Вежі до Міського саду».
У чому конфлікт інтересів
Організаторка мітингу проти забудови Міськсаду Олена Золотарьова — одна з тих, кого окремо на дискусію запросила міськрада Маріуполя
«Напередодні мені подзвонили з міської ради та повідомили, що буде зустріч щодо Міськсаду, куди мене запросили. Я відразу сказала, що я не рупор громадськості в цьому питанні, тому запросила ще кількох людей — жителів вулиці, на якій розташовується Міськсад, людину, що розбирається в архітектурі та технічних питаннях і автора петиції проти забудови», — каже Олена Золотарьова.

Вона не знає, кого ще персонально на зустріч запросила міська рада. Також Олена зазначає, що коли її запрошували на зустріч, не було обумовлено, що дискусія буде присвячена темі того, як відбуватиметься будівництво, розвиток інфраструктури та інше.
«Було сказано, що це буде “спілкування з активістами, які виступають проти будівництва в парку”. Можливо, це помилка дівчини, яка мені дзвонила, але мені не говорили, що зустріч буде на певну тематику. Захаров дійсно почав з того, що сьогодні ми будемо обговорювати інфраструктуру навколо Міського саду», — розповідає Олена.
Спілкування пройшло на підвищених тонах. Сергій Захаров намагався відповісти на питання людей, але його перебивали та перекрикували.
Проблема конфлікту в тому, що люди виступають категорично проти забудови Міського саду, а міська рада намагається узгодити з громадою, як краще організувати забудову. Люди цікавляться, як перешкоджати забудові, але заступник мера пропонує обговорити, як буде організована забудова.
«Якщо ми починаємо обговорювати інфраструктуру, озеленення і сам проєкт, то ми вже наче приймаємо будівництво, хоча насправді ми проти. Не знімаю відповідальності, що емоції били через край, але й нам не відповідали на ті питання, які нас цікавлять. Ситуацію довели до такої точки, де людям вже складно говорити без емоцій. Спочатку все вирішили без них, а тепер не знають, що робити з напруженням пристрастей», — каже Золотарьова.
Претензії громади
Ось кілька питань, які зараз цікавлять громаду Маріуполя.
По-перше, чому саме в Міськсаду? Люди проти будівництва приватного вишу в громадському парку.
«По-друге, яким чином можна провести забудову на території, яка апріорі зсувна. У мене є інформація, що під міським садом багато підземних ходів, пустот, комунікацій. Люди побоюються, що їхні будинки просто “попливуть в море” після будівництва ВНЗ», — каже Олена Золотарьова.

Вона також каже, довіри до «Метінвесту» немає. Люди побоюються, що як тільки змінять цільове призначення землі, то приватна особа зможе робити з цією землею що завгодно, а потім почне розширюватися на територію парку.
«Так вже було з Приморським парком. Місце віддали приватній особі, обіцяли, що там буде санаторій для містян і для дітей, а в підсумку там побудували приватну резиденцію. Все робилося за тією ж схемою», — згадує Золотарьова.
«Східний варіант» продовжує стежити за ситуацією.
Читайте також:
"Метінвест" побудує свій вуз в найстарішому парку Маріуполя. Розбираємо "за" і "проти"
Стройке нет! Мариупольцы вышли на акцию против строительства университета "Метинвест Политехника"
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.