
Сотні знищених будинків, пожежники зі всієї України та приїзд прем'єр-міністра. Хроніки пожеж на Луганщині
П'ятий день горить Луганщина. Вогонь поширився на території понад 20 тисяч гектарів. Горіли 32 населених пункти
Яка ситуація на кінець тижня — в матеріалі «Східного варіанта».
Три версії виникнення пожежі
На сьогодні, вивчивши та проаналізувавши ситуацію, різні фахівці висувають три основні версії виникнення масштабних пожеж на Луганщині: обстріл з боку окупованих територій, замикання ліній електропередач і екстремальні погодні умови.
Військовий експерт Олег Жданов в питанні причин стихійного лиха є принциповим. Це — цілеспрямована агресія РФ.
«Кілька десятків осередків займання по всій лінії розмежування одночасно, детонація мінних полів у Станиці Луганській — все це підтверджує те, що це військова диверсія. Було вибрано «вдалий» час. Сильна засуха, вітер — все це сприяло швидкому поширенню вогню», — говорить Жданов.

Представники лісництв дотримуються ще однієї версії — замикання ліній електропередач, розташованих в лісосмугах. Головний лісничий Кремінського лісомисливського господарства Володимир Андрєєв каже, для відновлення флори та фауни згорілих лісів знадобиться понад 10 років.
«Те, що ми бачили в перші дні пожеж, — це обірвані вітром лінії електропередач. Через них пішла верхова пожежа, якій сприяв ураганний вітер. А верхова пожежа — це страшна річ. Вона поширюється з величезною швидкістю і може перекидатися на великі відстані, що ми й бачили 30-го і першого числа», — розповідає Андрєєв.

Ще одну версію не можна скидати з рахунків, кажуть в службі з надзвичайних ситуацій. Там з початку тижня зареєстрували понад 250 фактів підпалів. Три з них — в селі Березове, що недалеко від Лисичанська, розповідають місцеві жителі. Цю інформацію підтверджують і в поліції.
«За всіма фактами порушено кримінальні провадження за фактами підпалів. Кількох паліїв місцевим жителям вдалося зафіксувати, їх зараз шукає поліція. Представники слідчого відділу працюють в посиленому режимі», — розповів пресофіцер головного управління Нацполіції Луганщини Антон Ковальов.
Трохи статистики
П'ятий день пожежники спільно з військовими, Нацгвардією і Нацполіцією борються з пожежами в Луганській області. За офіційними даними, надані 20 тисяч гектарів лісу. В епіцентрі опинилися 32 населених пункти.
Зараз на Луганщині борються з вогнем рятувальники з шести областей України. Залучили також спеціальні загони зі складу «Об'єднаних сил». Всього понад 1,5 тисячі осіб.
Вже на сьогодні офіційно підтверджені понад півтисячі зруйнованих будинків. 11 людей загинули. Четверо вважаються зниклими безвісти. 18 — госпіталізовані з опіками та отруєннями, з них троє пожежників. Близько двохсот людей евакуйовано. Їх розмістили в Сєвєродонецьких школах №8 і №17.
За повідомленнями з різних джерел стає відомо, що офіційна статистика може бути сильно занижена. Про це анонімно повідомляють представники громадських організацій, волонтери, які працюють безпосередньо на місцях.
Приїзд Чечоткіна і Шмигаля. Авіація. Нові вогнища
Оперативний штаб, розгорнутий для боротьби з пожежею, очолив голова Державної служби з надзвичайних ситуацій Микола Чечоткін. 1 жовтня він заявив, що загоряння в населених пунктах локалізовані.
«Ми сьогодні проводимо передислокацію наших підрозділів. Більше сил буде кинуто для гасіння саме лісових пожеж. На Луганщину також прилетіли 3 літаки та 2 вертольоти, щоб ефективніше боротися з вогнем», — сказав Чечоткін.
Однак вже на наступний день з'явилися нові осередки в населених пунктах: Олександрівка, Осколонівка, Єпіфанівка. Знову згорілі будинки, нові травмовані люди, загиблі домашні тварини.

2 жовтня на Луганщину приїхав і прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
Основним меседжем прем'єра було те, що проблеми на місцях повинні вирішити органи місцевого самоврядування.
«За прикладом Смолянинового, ми надамо кожній родині, яка втратила житло, по 300 тисяч гривень. Поки ці гроші не прийдуть людям, місцева влада повинна подбати про те, де розмістити людей. Мені вже доповіли, що вже готові спортивні зали шкіл, готують гуртожитки», — сказав на пресбрифінгу прем'єр-міністр.
Хто і як може отримати компенсацію за зруйноване на Донбасі житло — докладніше читайте в нашому матеріалі.
Волонтерська допомога
З найпершого дня трагедії в регіоні активізувалася волонтерська допомога. Люди організували штаби допомоги, везуть воду, харчові продукти, посуд, теплі речі, пропонують нічліг постраждалим.
Державний штаб, навчений трагедією в Смоляниново, також став працювати більш злагоджено. Принаймні, у рятувальників на цей раз не бракує води та їжі.
Однак, на трагедії, на жаль відразу стали спекулювати різні політичні сили. Перед виборами до місцевих органів влади до області приїхали народні депутати.
Місцеві ж основною проблемою бачать не відсутність їжі або одягу, а відсутність житла. Поки більшість постраждалих сімей живуть у родичів, друзів, знайомих. Однак розмістити навіть 500 сімей, які постраждали тільки за офіційними даними, немає фізичної можливості. В області просто не існує такої кількості порожнього житла, каже директор громадської організації «Інститут міста» Олександр Сергєєв.
«Відновлення житла, інфраструктури — це все важливі, глобальні питання. Держава не може просто роздати по 300 тисяч і відвернутися. Навіть якщо всі ці люди захочуть купити собі нове житло та у них вистачить грошей, то цього нового житла просто немає. Тому до розв'язання проблеми потрібен системний підхід», — говорить експерт.
«Східний Варіант» продовжує стежити за ходом подій.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.