
Десятки вбитих і поранених: що відомо про обстріл залізничного вокзалу в Краматорську
На залізничному вокзалі в Краматорську ракета вибухнула в той час, коли там було кілька тисяч цивільних, які чекали на евакуаційний потяг.
Ранок 8 квітня в Краматорську вже звично почався з гулу сирени повітряної тривоги й великої кількості людей напривокзальній площі. За словами мера Краматорська Олександра Гончаренка, там перебувало близько чотирьох тисяч людей. Переважно — жінки та діти з різних міст Донецької області. Вони чекали на евакуаційний поїзд, щоб виїхати в безпечніші райони країни.

У цей час російські окупанти випустили по Краматорському вокзалу ракету «Точка У», яка вибухнула просто на привокзальній площі. Внаслідок удару вбито 52 цивільних людей. З них п'ятеро — діти. Поранено 109 людей.

«З 98 поранених, які були доставлені до медзакладів, 16 дітей, 46 жінок та 36 чоловіків. Дванадцять із них померли у лікарні, 38 людей загинули просто на вокзалі. Російські окупанти мають понести покарання за всі свої злочини, які вони творять на нашій землі», — заявив голова обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

Також голова області припускає, що найближчими днями за медичною допомогою до краматорських лікарень звернуться ще більше постраждалих від ракетного удару окупантів.

На фото, зроблених невдовзі після вибуху, чітко видно обгорілі автомобілі, розкидані речі в калюжах крові, тіла загиблих, і частину корпусу ракети з цинічним написом «За дітей», що лежить поруч.

Вибух, який забрав життя простих мирних жителів, стався за десятки кілометрів від лінії фронту. Відтак, як вважає голова області, російські військові злочинці добре знали, куди ціляться і чого хочуть — взяти в заручники якнайбільше мирних жителів Донбасу.

Цю точку зору підтримує і радник глави Офісу президента Олексій Арестович:
«Треба розуміти, що таким ударам передує ретельна дорозвідка цілі, як мінімум БПЛА, навідники на землі… Вони чудово бачили, що били по цивільних вранці, що на вокзалі в цей час були тисячі людей, які намагаються евакуюватися, сім'ї, діти, люди похилого віку».

Про факт обстрілу мирних жителів у Краматорську написав у себе на сторінці у фейсбук Президент України Володимир Зеленський:
«Не маючи сил та сміливості протистояти нам на полі бою, вони цинічно знищують цивільне населення. Це зло, яке не має межі. І якщо воно не буде покарана, то ніколи не зупиниться».

Реакція міжнародної спільноти
Факт загибелі мирних жителів Донеччини від російської зброї різко засудили представники керівництва Євросоюзу.
Зокрема голова Європейської ради Шарль Мішель запропонував запровадити більше санкцій проти росії:
«Жахливо бачити, як Росія завдає удару по одній з основних станцій, що використовуються цивільними особами, які евакуюються з регіону, в якому Росія посилює свої атаки».
Голова Євроради особливо наголосив на необхідності запровадження нових санкцій щодо росії та подальшого озброєння України.

Такої ж думки й Високий представник Європейського союзу з питань зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель:
«Я рішуче засуджую сьогоднішню ранкову невиборчу атаку Росії на залізничний вокзал у Краматорську, внаслідок якого загинули десятки людей і залишилося багато поранених. Це ще одна спроба закрити шляхи втечі для тих, хто тікає від цієї невиправданої війни, та викликати людські страждання».
Ракетний обстріл окупаційних військ вокзалу у Краматорську прокоментувало посольство США в Україні.
«Російський ракетний обстріл залізничного вокзалу в Краматорську, центру евакуації цивільного населення, внаслідок якого десятки людей загинули й понад 100 отримали поранення, є ще одним звірством, скоєним Росією в Україні. Світ притягне Путіна до відповідальності».

Президент США Байден також прокоментував атаку на Краматорськ:
«Напад на український вокзал — ще одне жахливе звірство, вчинене Росією, під час якого було завдано ударів по мирних жителях, які намагалися евакуюватися та дістатися безпечного місця. Ми продовжимо нашу допомогу в галузі безпеки та постачання зброї, щоб допомогти Україні захистити свою країну. І разом з нашими союзниками та партнерами ми підтримуватимемо зусилля з розслідування цієї атаки, документуючи дії Росії та притягуючи її до відповідальності».
Цинічна брехня росії
Водночас росія намагається пов'язати обстріл залізничного вокзалу Краматорська, де знаходилися тисячі мирних громадян, зі Збройними силами України. Проте міжнародні розслідувачі вже спростували цю цинічну брехню.
За даними Центру з протидії дезінформації при РНБО, перед появою інформації про ракетний удар по Краматорську медіа рф та групи так званих «республік» на Донбасі писали, що «росія вдало працює по скупченню ЗСУ» в Донецькій області.
Крім того, у ніч з 7 на 8 квітня у Telegram-каналах самопроголошених угруповань на Донбасі з'явилися застереження для жителів Краматорська не евакуюватися залізницею. 8 квітня ті ж канали писали, що на вокзалі Краматорська армія рф знищує «бойовиків ЗСУ». Пізніше ці повідомлення було видалено.

Удень 8 квітня міністр оборони рф заявив, що росія знищила озброєння та техніку ЗСУ на залізничних станціях Донбасу. Це понад 10 станцій на відстані 15-20 км одна від одної та, зокрема, від Краматорська, зазначають у ЦПД.
Центр протидії дезінформації вказує, що росія застосовувала ракетні комплекси «Точка-У» для провокацій у Луганську та Донецьку.
Попри заяви кремля, що росія не використовує це озброєння, у лютому під час спільних навчань рф та Білорусі військові тренувалися саме на таких комплексах.
Тим часом міноборони росії заявляє, що удар по залізничному вокзалу Краматорська завдав «ракетний дивізіон українських збройних сил» з району населеного пункту Добропілля, «щоб звинуватити росію».
Проте цю брехню вже спростувала дослідницька група Conflict Intelligence Team (CIT). Розслідувачі зазначили, що у південному та південно-західному напрямках (про який також говорить рф) у межах дальності польоту ракети «Точки-У» є позиції російсько-окупаційних сил, тобто запуск цілком міг бути здійснений звідти.

У CIT припускають, що запуск було здійснено з підконтрольного ДНР Шахтарська на південний схід від Краматорська, де незадовго до удару фіксувався запуск.
Також розслідувачі заперечують, що «Точка-У» застосовується лише у ЗСУ. Ще минулого року ЗМІ повідомляли, що 47-а ракетна бригада 8-ї армії росії (дислокованої на схід від Донбасу) має на озброєнні «Точки-У».
Навіщо росія вбиває цивільних?
Радник голови МВС Вадим Денисенко озвучив дві можливі причини ракетних ударів росії по залізничному вокзалу у Краматорську.
«По-перше, щоби зомбувати своє населення розповідями про те, як українські фашисти обстрілюють своїх людей. По-друге, перебити тему Бучі. Вони на міжнародному рівні робитимуть інформаційні атаки, щоб показати, як українська армія нібито стріляє по своїх», — пояснив Денисенко.
Він додав, що російські пропагандистські ЗМІ опублікували новину про удар на кілька хвилин раніше, ніж про нього дізнався весь світ.
«Сайт РИА Новости ще до того, як інформація з'явилася в українських ЗМІ, повідомив, що українська армія обстріляла Краматорський вокзал. Вони випустили новину на кілька хвилин раніше, ніж стало відомо у світі, тому я можу сказати, що це чітко спланована провокація росії», — резюмував Денисенко.

На думку Павла Кириленка, росіяни навмисно намагаються зірвати евакуацію мирного населення, аби прикриватись цивільними. Для них життя людей — лише розмінна монета та інструмент для досягнення своєї цинічної мети.
Мер Краматорська Олександр Гончаренко на онлайн-брифінгу наголосив, що у місті розпочинають екстрену евакуацію. За його словами, після ракетного удару по залізничному вокзалу Краматорська евакуацію буде переведено на інший режим.
«Зараз переходимо на інший режим (евакуації — ред.). Евакуюватимемо з Краматорська всіх, хто бажає, і хто доїде до нашого міста. Перевозитимемо у безпечніші місця», — сказав мер.
Попри підлі плани окупантів, евакуація людей продовжується. Але варто поспішити, щоб встигнути виїхати до початку можливої ескалації, яку анонсує як українське керівництво, так і розвідки Британії та США.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.