Увійти в IT на Донбасі: де навчатися та знайти роботу
У Луганській та Донецькій областях нині діють близько 10 навчальних закладів, які щорічно випускають сотні спеціалістів з інформаційних технологій. Однак, практикуючі айтішники говорять, що університетської освіти недостатньо, аби знайти себе у професії.
“Східний варіант” поспілкувався з IT-кластером, який займається навчанням програмістів, та IT-компанією, що спеціалізується на мобільній розробці.
З’ясовуємо, як вчитися додатково, шукати роботу, та які проблеми існують на IT-ринку Луганської та Донецької областей.
“Талановиті кадри забирають собі Київ, Одеса, Дніпро”
“Університети випускають шалену кількість айтішників, з яких 5-10 на щось здатні”, — говорить засновник IT-кластеру “Reactor” Нусрат Нурієв (Nüsrät Nuriyev).
IT-кластер базується в Лисичанську на Луганщині, проводить онлайн-курси для дітей і дорослих за їхніми запитами. За словами Нусрата, основна проблема студентів у тому, що вони не займаються найнеобхіднішим для сфери — саморозвитком.
“У Сєвєродонецьку, за даними ВНЗ, щороку випускають 550 айтішників, з них саморозвитком займаються 5%. А для ІТ це найголовніше. Випускників багато, а кадрів не вистачає. Тієї підготовки, яку дають університети, й близько не достатньо для якісної роботи в IT”, — каже засновник IT-кластеру.
З ним погоджується директор компанії “iDev” у Маріуполі Станіслав Євченко. Його компанія займається розробкою мобільних додатків. Роблять як комерційні продукти, так і соціальні. Серед таких: додаток “102”, де можна викликати поліцію та повідомити про злочин, а також додаток “101” для виклику рятувальників та повідомлення про небезпечні предмети.
“Особливість сходу у тому, що тут велике старіння населення, великий відтік молоді. Нам досить складно підбирати талановиті кадри, зазвичай їх забирають собі Київ, Одеса, Дніпро, тобто ті міста, які приваблюють молодь”, — зазначив Станіслав.
Ще одна проблема для східних регіонів, зокрема, Луганщини — відсутність великих IT-компаній.
Нусрат Нурієв говорить, що міжнародні компанії поки не розглядають Луганську область як місце, де можна розвивати IT-бізнес. Як вважає засновник кластеру, дарма.
“Тут є основна перевага — кадровий потенціал. На підконтрольній території Луганської області живе 700 тисяч людей (за офіційними даними — 1 млн 127 тис. людей, - ред.), і тут жодної великої компанії. Я не повірю, що з 700 тисяч людей не можна виокремити сотню спеціалістів, з яких можна виростити потужних айтішників”, — говорить Нусрат Нурієв.
Та, на його думку, розвиток IT в регіоні напряму залежить від спільноти.
“Нам потрібно самим показати, що в нас є великий кадровий резерв, і тоді вони (міжнародні компанії, — ред.) самі будуть бачити переваги та приходити в регіон”, — пояснює він.
🤓 Як навчатися
Навчитися базових навичок програмування, або ж освоїти якийсь із напрямків, наприклад мобільну розробку, на сході України не проблема. Для цього існують безліч онлайн-курсів, як без прив'язки до регіону, так і для тих, що навчають людей на сході.
Тривалість курсу залежить від двох факторів: стартових знань і складності курсу. Зазвичай тривалість складає 4-6 місяців.
Ціна в середньому за навчальний курс складає близько 4 тис. грн для дорослих і до 2 тис. грн для дітей.
Англійська мова — вивчається паралельно і часто входить у вартість самого курсу.
Вік студентів — від 16 до 45 років.
В IT-кластері “Reactor” є окремі курси для дорослих і для дітей. Дитяче навчання відрізняється тим, що для маленьких студентів обирають цікаві для них напрямки.
“Це, зазвичай, робототехніка і розробка ігор. Вчимо дітей працювати з платформою Unity. Діти люблять такі речі”, — говорить Нусрат Нурієв.
Для дорослих навчання проходить прагматичніше.
“Ми ділимо курс на основи й мобільну розробку на Андроід. Більшість студентів, які приходять вчитися, не мають базових знань. Ми трішки проходимо теорію для початку, але більшу частину часу просто програмуємо”, — зазначив засновник IT-кластеру.
За його словами, “Reactor” може навчити людину за її запитом будь-якій мові програмування, за винятком чогось екзотичного.
“Ми можемо знайти вчителя на Python, C++, Unity. Все залежить від попиту. Тобто, приходить людина, говорить, що вона хоче вивчати, і ми підбираємо для неї вчителя. У нас є близько 40 людей, які зацікавлені в ІТ хабах. Серед них багато розробників, які пишуть на різних мовах. Якщо приходять студенти по якомусь із цих напрямків, ми можемо залучити будь-якого вчителя”, — пояснив Нусрат Нурієв.
Індивідуальний підхід до студентів він називає перевагою таких навчальних програм. Зокрема, англійської там навчають, розбивши на групи по 4 особи, щоб учитель міг приділити увагу кожному студенту.
💻 Входимо в IT. Що для цього потрібно
Станіслав Євченко також прихильник того, аби фахівці проходили самостійні курси поза навчальним закладом. Більш того, за його словами, освіта за спеціальностями інформаційних технологій не обов’язкова, щоб увійти у сферу IT та працювати програмістом.
“Якщо говорити про освіту загалом, то важливо мати фундаментальну освіту — математику, фізику, яку можна отримати майже в будь-якому ВНЗ сходу. Це фундамент правильного мислення програміста. Тому, якщо ви пішли на технічну спеціальність, це жодним чином не заважає, а навпаки допомагає вам самостійно освоїти знання з IT, щоб можна було працювати. Я, наприклад, потрапив в IT саме так — закінчував спеціальність, не пов'язану з цим, коли зявилося бажання, просто сам навчився і почав працювати”, — поділився Станіслав.
В його IT-компанію рідко приходять люди з усіма необхідними для роботи знаннями. Навчання необхідним навичкам відбувається вже в межах компанії. Триває воно 2-3 місяці. Зазвичай це основи WEB-розробки.
Вік, за словами Станіслава, не важливий для того, щоб увійти у сферу IT.
“Є такі приклади, коли діти, ще навчаючись у школі, відчувають, що їм це цікаво. Приходять вчитися в IT-компанії. Це ніяк їм не заважає. Це може заважати лише в разі працевлаштування, бо вони неповнолітні”, — зауважив Станіслав.
Насамкінець, керівник IT-компанії наголошує: на сході є чимало невеликих компаній, які можуть стати трампліном для молодих айтішників. Вони можуть підпрацьовувати, навчаючись в університеті чи школі, і отримувати при цьому практичні навички.
✅ Можливості безплатного навчання є!
Для тих, хто має намір пов’язати своє життя з IT, пропонуємо добірку сервісів, де можна шукати безоплатні курси мешканцям Донбасу.
Code Club Луганщина — об’єднання безкоштовних клубів програмування для дітей Луганської області.
Code Club Маріуполь — таке ж об’єднання на Донеччині.
Codarium academy — проєкт, що регулярно пропонує безоплатні можливості у сфері IT для людей зі східних регіонів.
Prometheus — сервіс, що пропонує платні та безкоштовні курси, без прив’язки до регіону.
Читайте также: "У нас тоже есть ІТ!". Как Луганщина создает новые возможности