"Цифри занижуються у декілька разів”: в аптеках "ЛНР" почався гострий дефіцит ліків
Смертність від "легеневих ускладнень", "підвищена захворюваність на ГРВІ". За цими словами стоять занижені цифри по COVID-19 у так званій "ЛНР"
ВВ дізнався у правозахисників та місцевих жителів, що відбувається на окупованій території.
Ліків немає, але ви тримайтеся
За словами т. в. о генерального директора "державного унітарного підприємства ЛНР" "Лугмедфарм" Дениса Москаленка, дефіцит ліків виник внаслідок лавиноподібного попиту з боку населення. Начебто, за короткий термін часу аптеками були розпродані чотиримісячні запаси медичних препаратів.
"На сьогодні, на жаль, багато хто з нас зіштовхнувся з дефектурою певних груп антибіотиків та противірусних препаратів у мережі аптек нашої республіки. На жаль, це в першу чергу пов'язано з обвальним попитом на дані препарати", — заявив він.
"Варто зауважити, що проблеми з асортиментом ліків в Луганську були й раніше, проте зараз вони ще більше посилилися", — розповідає політолог, переселенець з Луганська Дмитро Снегірьов.
Свого часу аналітичний відділ ГІ "Права Справа" повідомляв, що "урядом" “ЛНР” не здійснювалося централізоване фінансування закупівлі медичних препаратів для потреб профільного міністерства. Постачання ліків в аптечну мережу і медичні заклади "республіки" відбувалося коштом так званого резервного фонду.
Наразі ж певні проблеми можна спостерігати у всій медичній системі так званої “ЛНР”, розповідає представник омбудсмена на Донбасі Павло Лисянський.
"Окупаційна влада дуже боїться відтоку лікарів, проте не має належного фінансування. Немає ані достатньої кількості медикаментів, ані тестів, ані обладнання", — каже Лисянський.
Росія допоможе… українськими ліками?
За інформацією з внутрішніх джерел, задля розв'язання цієї проблеми "уряд" самопроголошеної "ЛНР" змушений був відмовитися від своєї заборони на українські медикаменти та дозволив завозити їх на територію "республіки" через РФ.
Завіз ліків з Російської Федерації вимагає низки дозвільних документів, які дуже складно отримати. Кількості медикаментів, що завозяться з території Росії, не вистачає луганчанам. До того ж асортимент, до якого звикли жителі так званої "ЛНР", відрізняється від російського.
То ж навіть цей крок не вирішив проблем із ліками.
Медичні препарати на територію “ЛНР” надходять виключно з РФ у складі так званих гуманітарних конвоїв і, найчастіше, з вже простроченим терміном придатності.
"Свого часу був зафіксований випадок, коли в центральній міській лікарні Антрациту медики змушені були використовувати при лікуванні пацієнтів препарати "Промедол" і "Дигоксин", термін придатності яких минув ще в листопаді 2015 року", — згадує Снегірьов.
COVID немає?
За даними українських правозахисних організацій, які працюють на тимчасово окупованих територіях, з початку 2020 року кількість мешканців окупованих територій хворих на пневмонію у 1,8 рази перевищило торішній показник.
"Тільки з серпня по жовтень цього року у місцях позбавлення волі від легеневих ускладнень померли 19 людей. Окупаційна влада, на жаль не оперує терміном "коронавірус". Померлим ставлять діагнози ГРВІ та запалення легенів", — розповідає Віра Ястребова, директорка "Східної правозахисної групи.
Така ж ситуація й в містах і селах "республіки", каже представник омбудсмена на Донбасі Павло Лисянський.
"Цифри занижуються у декілька разів. Окупаційна влада хоче показати, що в них все набагато краще, ніж є. Вони намагаються контролювати те, що можуть контролювати: суспільну думку, ЗМІ, статистичні дані. Насправді ж ситуація вийшла з під контролю. Їм же потрібен соціальний спокій", — пояснює Лисянський.
А політолог Снегірьов резюмує, що цьогорічне зростання захворюваності на вірусні інфекції в "ЛНР" став результатом тотального недотримання населенням санітарно-протиепідемічних заходів.