У Святогірську можуть встановити найвищий тариф на воду в Україні
Жителям Святогірська хочуть підняти тариф на централізоване водопостачання та водовідведення.
Про це Східний Варіант повідомляє з посиланням на Карачун
Але сенсація в тому, що підприємство-постачальник пропонує затвердити тариф розміром 110 гривень 57 копійок за 1 куб води. Це вдвічі більше, ніж максимальний тариф по Україні.
З них 41 гривня 28 копійок - вартість подачі одного куба води і 69,29 гривень - вартість відведення одного куб./м.
Розрахунок тарифу проводило підприємство, яке у Святогірську надає послуги з водопостачання та водовідведення - обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго».
Новий тариф повинен пройти узгодження в Донецькій обласній військово-цивільній адміністрації.
Скільки святогірці платять сьогодні?
110 гривень за куб води - тариф, безумовно, захмарний, вражаючий. Адже навіть у Слов'янську, де вода вважається не найдешевшою, з 1 січня 2022 року затвердили новий тариф - 45 гривень 42 копійки. До підвищення слов'янці платили по 40 гривень 27 копійок.
У Святогірську тариф на воду востаннє змінювався в… 2011 року. Більше 10 років абоненти централізованого водопостачання Святогірська платять по 3 гривні 60 копійок за 1 куб поданої води і по 6 гривень - за 1 куб відведеної. Тобто, вартість одного куба води становить 9 гривень 60 копійок.
Журналіст поспілкувався з керівництвом КП «Донецьктеплокомуненерго», щоб з'ясувати причини такої ситуації з тарифами на воду в Святогорську.
Так, за словами першого заступника генерального директора підприємства Сергія Микитишина, спроби збільшення тарифу на воду для жителів Святогорська робляться вже не перший рік. Правда, тариф як і раніше не вдається затвердити в обласному керівництві. Тому підприємство змушене постачати воду і відводити стоки за символічну вартість, яка далека від реальних витрат.
Компенсувати мільйонні збитки підприємству вдається лише за рахунок основної діяльності - продажу теплової енергії.
А збитки ці солідні. Наприклад, за підсумками роботи за 2020 рік збитки по водопостачанню Святогірська склали 6,7 мільйонів гривень. Ще 14,2 мільйонів гривень - збитки з водовідведення.
Якщо вірити розрахункам економістів ОКП «Донецьктеплокомуненерго», пропонований тариф (110 грн 57 коп./куб.м) повністю відповідає реальній вартості послуги. Закладена рентабельність - всього 1 відсоток.
Чому у Святогірську дорога вода
Ціноутворення на послуги водопостачання та водовідведення у Святогірську обумовлено специфікою курортного міста та розташуванням відповідної інфраструктури.
Через невеликі обсяги споживання води (у Святогірську багато приватного сектора і, відповідно, колодязів і свердловин), а також через віддаленість фільтрувальних станцій у тарифі на воду «сидить» велика питома вага вартості енергоресурсів. До того ж на насосних станціях встановлено застаріле і дуже енергоємне обладнання. Для його заміни на сучасне обладнання, потрібні великі інвестиції.
З 2011 року вартість електроенергії зросла в рази. Фонд оплати праці - в рази. Ціни на витратно/ремонтні матеріали - в рази. Питання риторичне: чи може тариф на воду залишатися на рівні десятирічної давності?
Також не можна не враховувати специфіку курортного Святогорська. Наприклад, на земельній ділянці за документами розташований дачний будиночок, а за фактом - база відпочинку. За рахунок «лівих» врізок йде несанкціонований розбір води. А скільки у Святогірську басейнів, які також наповнюються повз водоміри - хто-небудь займався цією проблемою?
Який вихід?
В ОКП «Донецьктеплокомуненерго» вважають, що якщо не підвищувати тариф на воду, хтось (обласне керівництво або місцева адміністрація) повинен компенсувати різницю тарифів.
Є й інший варіант - передати послуги з водопостачання та водовідведення у Святогірську іншим юридичним особам: профільному підприємству «Вода Донбасу» або Святогірській міській раді.
В останньому випадку міська влада Святогорська зможе самостійно формувати тарифи - хоч безкоштовно віддавати воду жителям, а потім компенсувати витрати з бюджету.
За інформацією журналістів, ні в КП «Вода Донбасу», ні у Святогірській міськраді не горять бажанням звалити на себе послуги з водопостачання та водовідведення.