
У Швейцарії відкрили виставку, присвячену Луганському обласному краєзнавчому музею: фото
У Женеві з 7 грудня 2023 року по 19 січня 2024 року проходить виставка “Відродження у війні. Луганськ. Переміщений музей”.
Про це повідомляє Східний Варіант з посиланням на реліз Луганського обласного краєзнавчого музею.

В основі цієї виставки — обласний краєзнавчий музей Луганська, на сході України, де з 2014 року триває руйнівна війна.


Як війна впливає на українські музеї? З якими проблемами захисту та евакуації стикаються ці установи? Луганський обласний краєзнавчий музей, Geneva Heritage Lab та партнери пропонують зазирнути у повсякденне життя українського музею, який з 2014 року відчуває на собі наслідки російської війни.

Всупереч кліше, що музеї — це запилені місця, де повільно згасають колекції старовинних предметів, ця виставка розповідає іншу історію. Луганщина знаходиться в гущі війни росії проти України, і її мешканці на власному досвіді відчули крихкість умовних меж, що розділяють минуле і сьогодення. На цьому тлі, питання про природу регіональної ідентичності та її репрезентації — що є самою суттю Луганського музею — звучить ще більш гостро.

Виставка запрошує відвідувачів почути цю історію голосами людей, які формували Музей в умовах війни, а також тих, хто сьогодні дає йому друге життя. Двічі переміщений, приречений на втрату свого фізичного місця розташування та колекцій, Музей постійно винаходив себе заново. Попри матеріальну нестабільність, він залишається простором самосвідомості, пам'яті та рефлексій про майбутнє. Попри те, що сьогодні понад 1000 км відділяють музей від Луганщини, він залишається осередком місцевої культури та ідентичності.

Ця виставка народилася в процесі співтворчості Луганського обласного краєзнавчого музею, Geneva Heritage Lab (Женевський університет) та кафедри сучасної історії Фрайбурзького університету.

Виставка має 5 умовних секцій, що розповідають історію музею:
- Луганський обласний краєзнавчий музей (ЛОКМ) як серце Луганщини. Яка вона — Луганщина, що це за край (архітектура, природа, культура)? Яким був музей у Луганську до рос. вторгнення?
- Події в Луганську 2014-15 рр. На основі унікального фотоархіву Олександра Волчанського. Перша хвиля війни.
- Утворення двох музеїв. Один — у Луганську, під окупаційним режимом, інший — відроджений у Старобільску, в переміщенні, на території, підконтрольній Україні. Секція побудована на контрасті та пропонує огляд того, чим займався український ЛОКМ та псевдомузей у псевдореспубліці.
- 2022 рік. Повномасштабне вторгнення, евакуація команди музею з окупованого Старобільська, тривожні валізи, чергове переміщення музею. Друга хвиля війни.
- ЛОКМ у Львові — чергове відродження, формування нової колекції, переосмислення музею як простору пам’яті та підготовка до відбудови звільненої Луганщини.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.