У Львові переселенці з Донеччини та Луганщини поділились частинками свого дому
Спробувати маріупольський шумуш, купити херсонський кавун та послухати луганських музикантів до артпростору прийшли українці з різних куточків країни, що нині вимушено гостюють у Львові.
До Всесвітнього дня туризму переселенці з Донеччини, Криму, Херсонщини, Луганщини та Харківщини тут ділилися частинкою свого дому у Lem Station. Журналісти Суспільного також завітали на подію, де побачилися зі своїми.
Перша локація й одразу Донеччина. Тут все нагадує про море: гладенькі камінчики, розмальовані мушлі, паперові кораблики. "Це все, що нам нагадує рідний Маріуполь. На картині – драмтеатр – наша гордість і наш біль", – діляться переселенки.
Маріупольчанка пані Катерина вчить малечу робити патріотичні застібки та прикраси для волосся. Сама вона рукоділлям зайнялася нещодавно, каже це її відвертає від думок про війну: "Я втомилася від тривожних новин. Мій дім зруйнований, важко в такому поважному віці лишитися без нічого".
Біля наступної локації увагу привертає валіза, яка нагадує театральну сцену, але дуже маленьку. І ми не помилилися – це справді ляльковий театр. Акторів до нього тут же роблять дітлахи. Сюжет створюється так само безпосередньо під час підготовки головних героїв та декорацій до дійства.
"Мій театр у валізці – це зараз актуальна тема. Я лялькарка за освітою. Зараз з дівчатками ми створюємо історію, а потім покажемо виставу", – розповідає лялькарка Валерія.
Валерія Замай двічі переселенка. Вперше вона втікала від війни з Донецька до Харкова. Російська агресія дівчину наздогнала й там. Нині Валерія живе на Львівщині, де з дітьми ставить вистави у театрі "Картонна коробка".
Сало з прорістю, марківська цибуля, гарбузи, смажене насіння і мед зі степового різнотрав’я – такими смаколиками представляли свій регіон жителі Луганщини. На сало ми не встигли, його розібрали першим. Воно гостям прийшлося до смаку, каже Олеся Мілованова очільниця Луганського краєзнавчого музею, яка разом зі своєю командою розповідає присутнім про рідний край. "Не тільки Донбас, Луганщина та Донеччина є також частиною Слобожанщини. Ми аграрний край, де вирощують насіння, а про марківську цибулю знають навіть у європейських країнах. Сонячна погода на сході сприяє вирощуванню гарбузів, кавунів та динь".
Свої регіони у креативному просторі також представляли переселенці з Криму, Херсонщини та Харківщини. Мер Скадовська власноруч готував плов на багатті просто неба. Діма Рудий з Херсона варив міцну каву в джезві на піску. Майстриня з Харкова вчила як модно зав’язувати українську хустку, щоб виглядало по-сучасному. Кримчани влаштували майстерклас з виготовлення їхньої національної витинанки, що називається "ойма".
Зібрати усіх купи організаторам прийшла ідея до Всесвітнього дня туризму аби традиціями та гастрономічними вподобаннями закохати кожного гостя у свій рідний край. "У Львові через війну зараз багато представників з різних міст. Це наш шанс помандрувати Україною у такий спосіб і зробити собі мітки на майбутнє, куди треба обов’язково з’їздити після перемоги", – коментує появу такої події Христина Лебедь керівниця управління туризму Львова.
"Ми одне тіло – одна Україна. Коли Бог дає нам благословення, бути разом у часи болю, страждань і смерті, ми маємо правильно цим користатися", – поділилася враженнями Катерина Кіт-Садова.
Особливої атмосферності події надав виступ музикантів Луганської філармонії.