У деокупованій Лиманській громаді залишилося 13 тисяч з колись 43 тис. мешканців
Через посилення бойових дій та порушення медичних послуг, припинення навчання у школах, пошкодження комунікацій та обмежені продовольчі запаси в місцевих крамницях гуманітарні потреби у прифронтовій Лиманській громаді Донецької області на сході України залишаються великими.
Лише невелика частина людей із 13 000 мешканців, які залишаються в громаді, мають централізоване водо-, газо- та електропостачання, йдеться у звіті Управління ООН з гуманітарних справ станом на 17 травня.
До складу Лиманської громади входить 38 міст, селищ та сіл. За деякими оцінками, чисельність громади скоротилась майже втричі від довоєнної кількості у 43 000 мешканців до 13 000 людей. Серед них, за даними місцевих партнерів, щонайменше 600 дітей, 5 000 людей літнього віку та майже 300 людей з інвалідністю.
У м. Лиман, адміністративному центрі громади, розташованому за 20 км від лінії фронту на півночі Донецької області, за оцінками, зараз проживає до 7 000 людей, у порівнянні з 5 000 у жовтні 2022 року, коли тут був відновлений контроль з боку Уряду України. Це все ще лише третина від довоєнної чисельності населення цього міста.
Читайте: На Донеччині з початку вторгнення рф евакуйовано понад 1 млн цивільного населення
За оцінкою НУО REACH, коли Уряд України відновив контроль у цьому районі в жовтні 2022 року, в громаді було зруйновано майже 85 % будинків. Через значні пошкодження інфраструктури тут здебільшого відсутнє газо- та електропостачання. У деяких селах громади, зокрема у Ямполі, електро-, водопостачання та телекомунікаційні послуги відсутні ще з квітня 2022 року. Хоча, за даними місцевої влади, ведуться роботи з відновлення.
Так, лише у 40 % мешканців громади є електропостачання (у 60 % мешканців у місті Лиман), і лише у 10 % є газопостачання. Централізоване водопостачання відновлено лише у 20 % будинків Лиману, і більшість людей беруть питну воду з криниць та свердловин. Водопостачання також залишається однією з основних проблем для близько 900 мешканців сусідніх сіл, куди місцеві органи влади доставляють воду водовозами.
У громаді є лише обмежені медичні послуги, оскільки працює лише одна лікарня на 40 ліжок і кілька закладів первинної медичної допомоги. У Ямполі завдяки місцевій медичній сестрі працює фельдшерсько-акушерський пункт (ФАП), і роботу подібного пункту в Новоселівці забезпечує лікар-консультант. Обидва села знаходяться на відстані близько 15 км від Лиману. У Лимані також відновила роботу аптека.
Місцеві магазини працюють теж нестабільно. Лише у кількох місцевих крамницях, а саме у Ямполі, є продовольчі та непродовольчі запаси, але за високими цінами. В громаді також працюють п’ять банкоматів і два банківських відділення. Автобусним сполученням також можна дістатись до Краматорська, що розташований за 40 км від громади, щоби отримати додаткові послуги. У віддалених селах не працює пошта, але мобільна бригада "Укрпошти" раз на місяць доставляє мешканцям пенсійні виплати.