Це не тільки терикони, шахти, промислові труби: львівський вчений дав рекомендації щодо поліпшення Соледара
Львівський географ Роман Лозинський досліджував культурний ландшафт Соледара Донецької області.
Про це повідомляє Східний варіант.
Під час резиденції «Заземлення» від ІЗОЛЯЦІЇ він проаналізував, як міський простір пов'язаний із цінностями жителів і як можна швидко й ефективно покращити життя у місті.
Львівський дослідник і викладач на кафедрі культурології Українського Католицького Університету Роман Лозинський упродовж останніх п’яти років працює з темою культурного ландшафту.
Під час «Заземлення» Роман Лозинський багато спілкувався з соледарцями, щоб почути їхню думку про рідне місто: чим воно їм подобається, а що хотіли б змінити. За результатами тижневої резиденції дослідник підготував презентацію із низкою рекомендацій, які обговорив разом із місцевими жителями. Презентація буде доступна онлайн.
«Я ділився своїми спостереженнями про Соледар, розповідав, як можна покращити місто швидкими, але дієвими способами. Наприклад, як можна створити тут природоохоронні об’єкти. Скажімо, Юрчина гора біля Соледару – це степ, який важливо зберегти, а не створювати там штучний парк. Тобто це була презентація рекомендацій, що можна робити, а що не варто».
Роман Лозинський розповідає, що Соледар його приємно вразив. Говорить – це дуже зелене, компактне і продумане місто.
«Мене загалом здивувало, що Донеччина – не тільки індустріальний регіон, а й дуже потужний сільськогосподарський. Тут дуже гарні краєвиди, дуже гарні ландшафти і багато прекрасних природних об’єктів. Побачена зруйнувало стереотипи, які в мене були до цієї поїздки, зокрема, що Донбас – це лише терикони, шахти і промислові труби».
Роман Лозинський говорить про важливість децентралізації культури. І переїзд ІЗОЛЯЦІЇ та всі ті проєкти, які платформа проводить у Соледарі – прекрасний тому приклад.
«Маленькі міста часом почуваються покинутими. Люди бачать, що всі важливі події, політичне і культурне життя, відбуваються у великих містах. І дуже важливо, щоби місцеві жителі відчували, що вони можуть щось змінювати, що можуть бути залучені до важливих процесів у місті, де живуть, ініціювати їх. Це сприятиме тому, що люди залишатимуться у своїх містах, а значить буде розвиток», – підсумовує резидент.
Підготувала Марія Семенченко