Суд в Гаазі отримав нові дані по Іловайському і Дебальцевському котлам
Україна передала до Міжнародного кримінального суду (МКС) в Гаазі (Нідерланди) пакет доказів за злочинами Росії та незаконних збройних формувань при Іловайському і Дебальцевському котлах на Донбасі.
Про це повідомив заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов, передає «Радіо Свобода».
Від початку збройної агресії Росії проти України Офіс генпрокурора направив в МКС всього 15 інформаційних повідомлень: 7 з них стосуються Донбасу, інші - по Криму.
Мамедов зазначив, що Україна в МКС подає тематичну інформацію - систематизація випадків вчинення конкретного виду військового злочину або злочину проти людяності. «Таким чином, до Міжнародного кримінального суду ми доводимо факти, які можуть свідчити про контроль країни-агресора над окупованою територією», - уточнив він.
«Наприклад, якщо мова йде про Крим - це насильницьке переміщення цивільного населення, незаконний заклик кримчан до лав Збройних сил Російської Федерації. В останньому повідомленні про порушення майнових прав говорилося про систематичні та широкомасштабні дії окупаційної влади. Вони здійснюються по всій території Кримського півострова із залученням практично так званих "судових органів"», - навів приклади замгенпрокурора.
Останнє інформаційне повідомлення по Донбасу стосувалося позасудових страт українських військовослужбовців в ході боїв за Іловайськ і Дебальцеве. Також в ньому висвітлювалася практика залучення до конфлікту підконтрольних Росії незаконних збройних формувань.
За Іловайськ готується ще один пакет зібраних доказів вчинення російськими військовими військових злочинів. Зокрема, нові факти порушень російським військовим керівництвом домовленостей по «зеленому коридору» для виходу українських сил з Іловайського котла.
На даний момент Міжнародний кримінальний суд все ще вивчає українську ситуацію. «У разі, якщо прокурор МУС зробить висновок про наявність достатніх підстав для початку розслідування, то він звертається до Палати попереднього виробництва з проханням надати дозвіл на це. Ми всі розуміємо важливість і серйозність прийняття рішення про розслідування ситуації, пов'язаної зі збройним конфліктом в Україні, тому сподіваємося на зважений підхід », - зазначив Мамедов.
Україна не оголошувала стану війни, обмежившись введенням режимів АТО / ООС. За словами заступника генпрокурора, на оцінку ситуації Міжнародним кримінальним судом ця обставина не впливає. «Для кваліфікації збройного конфлікту, як такого, ні міжнародні конвенції, ні доктрина міжнародного гуманітарного права не вимагають факту його визнання стороною конфлікту або формального оголошення війни», - пояснив він.