Став відомий зміст "дорожньої карти" для Донбасу від окупантів, - ЗМІ
Представники окупаційних адміністрацій внесли на розгляд в ТКГ свій проєкт "дорожньої карти" врегулювання на Донбасі, запропонувавши після узгодження, затвердити його на засіданні Верховної Ради.
Видання "Страна" опублікувало проєкт від представників ОРДЛО, який взялася вивчати Україна.
Проєкт "дорожньої карти" від окупантів містить 15 пунктів.
- Узгодження нових, посилених заходів по припиненню вогню.
- Протягом трьох днів після затвердження даного плану у Верховній Раді і його вступу в силу, сторони надають списки на обмін полоненими за чотирма категоріями: "встановлено - згоден на обмін", "згоден на обмін - готовий до обміну", "встановлено - не згоден на обмін" і "не встановлено". Після цього протягом 15 днів потрібно обміняти всіх, хто згоден і готовий до обміну і почати готувати до звільнення першу категорію.
- Протягом десяти днів після набрання законної сили рішенням Ради боку затверджують план з розмінування на 19 ділянках і починають роботу над планом з розмінування уздовж всієї лінії розмежування.
- В той же термін починається розведення військ на ділянках: Слов'яносербськ, Петрівка, Ніжньотепле, Григорівка і починається робота зі створення плану загального розведення військ.
- Протягом 30 днів після набрання законної сили рішенням Ради Зеленський вносить законопроєкт "Про внесення змін до Конституції України (в частині децентралізації влади)". Він передбачає такі перехідні положення:
У складі України утворюються "Окремий район Донецької області" та "Окремий район Луганської області". Вони функціонують до 2050 року. Особливості їх самоврядування та повноваження всіх органів влади там диктуються окремим законом України.
Причому ця стаття Конституції, а також закон, що її доповнює, не можуть бути змінені без згоди жителів окремих районів, яка виражена на референдумі. Правда, проводити такий референдум не можна раніше 2045 року і пізніше 2049 року.
- Одночасно з конституційним законопроєктом в Раду вносяться зміни до закону про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей, які потрібно попередньо узгодити в ТКГ.
У додатку 2 до "Дорожньої карти" зазначено, що потрібно вписати в законопроєкт по особливому статусу. Пропонується, по суті, новий документ, що сильно відрізняється від того, що є сьогодні.
Там повторюється думка, що будь-яка зміна статусу ОРДЛО може статися тільки після референдуму, за проведення якого висловилося не менше 20% жителів регіону, які проживають в ньому останні п'ять років.
Також йдеться про те, що розміщення на окремих територіях формувань ЗСУ дозволяється тільки після згоди "Донецької та Луганської районних рад". Те ж саме йдеться про масові акції: людям з території решти України або іноземцям не дозволяється без особливого дозволу влади збиратися в кількості понад сто осіб.
Адміністративно ОРДЛО ділиться на селищні, сільські, районні та міські ради. Вони обираються населенням. А також на "Донецьку й Луганську районні ради", які обираються місцевими радами нижнього рівня. За тим же принципом обираються мери й голови районів: населення вибирає всіх, крім глав "Донецької й Луганської райрад", яких обирають депутати.
Вказується, що виконавча влада на місцях діє відповідно до законів України, які стосуються глав районів і в майбутньому - префектів.
"Донецька і Луганська райради" працюють за законами України, які стосуються місцевого самоврядування, але мають додаткові повноваження:
вирішують питання адміністративно-територіального устрою всередині ОРДЛО
місцеві референдуми і вибори
управління майном територіальних громад, землею, надрами, водними та іншими природними ресурсами територій
формування місцевих бюджетів за законами України, в яких буде прописано перерахування податків і зборів спеціально для ОРДЛО
прикордонне економічне співробітництво з РФ з урахуванням загальних митно-валютних правил України
визначення офіційних мов з урахуванням статусу державної мови України
визначення повноважень народної міліції - з урахуванням закону, який розмежує функції НМ з української Нацполіціей
погодження призначення керівників органів прокуратури та судів
визначення свят і пам'ятних дат.
Детальніше з планом можна ознайомитися за посиланням.