
Стало відомо, хто відповідає за українців на ТОТ після ліквідації Мінреінтеграції
Понад 3 місяці пройшло з перейменування Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій на Міністерство національної єдності. За цей час були опубліковані оновлені положення та розподілені обов’язки.Фактична ліквідація Мінреінтеграції негативно вплинула на звʼязок між тимчасово окупованими територіями (ТОТ) та Україною. А деякі з обовʼязків колишнього Міністерства «загубилися».
Східний Варіант поспілкувався з юристами та громадськими діячами, щоб дізнатися більше про наслідки ліквідації Мінреінтеграції.
У вересні минулого року в Уряді відбулися кадрові зміни. Ексміністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук залишила свою посаду та була призначена заступницею Керівника Офісу Президента України. Майже 4 місяці Мінреінтеграції не мало очільника. Уже тоді громадські діячі та юристи зрозуміли, що його, ймовірно, ліквідують.
У грудні Премʼєр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій змінило назву на Міністерство національної єдності. Його очільником призначили Олексія Чернишова.

Близько 2 місяців Міннац’єдності не публікувало оновленого положення. Тож не було зрозуміло, яка частина обовʼязків Мінреінтеграції залишиться в його повноваженнях. Нарешті, Кабінет Міністрів затвердив нове положення 24 січня 2025 року. Як виявилося, усі обовʼязки, повʼязані з тимчасово окупованими територіями, вилучили.
Тепер до основних завдань Міннац’єдності входить «формування та реалізація державної політики з питань національної єдності та спільного розвитку», а ще «створення умов для добровільного повернення українців, які виїхали за кордон».
Натомість обовʼязки стосовно переселенців та ТОТ розподілили серед інших Міністерств. Так у завдання Міністерства розвитку громад та територій додали «формування та реалізацію державної політики у сфері захисту прав примусово переміщених (депортованих) осіб, реінтеграції громадян із тимчасово окупованої території, підтримки внутрішньо переміщених осіб, а також про відновлення та розбудову миру й розвиток тимчасово окупованої території після її реінтеграції. А ще нові надважливі задачі щодо тимчасово окупованої території та дотримання норм міжнародного гуманітарного права на всій території України (за виключенням координації розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин)».
Соціальний захист внутрішньо переміщених осіб (ВПО), заходи з повернення до України примусово переміщених (депортованих) росією дітей, питання гуманітарної допомоги та волонтерства відійшли до Міністерства соціальної політики.
Логічно, що питаннями української освіти для українців із ТОТ тепер мусить займатися Міністерство освіти й науки (МОН).
«Фактично й на практиці МОН продовжує займатися питаннями освіти дітей на ТОТ. Майже напрацювали механізм визнання результатів навчання на рівнях шкільної та вищої освіти. Додатково МОН планує напрацювати типову програму навчання для дітей, які проживають в окупації. Продовжується можливість спрощеного пільгового вступу на бюджет із ТОТ. Зараз ще виникло питання базової загальної військової підготовки. Студенти, які на ТОТ, не звільнені від її проходження. Тож МОН разом із Міноборони працюють над тим, як зробити ситуацію безпечною для студентів в окупації.
Також: кинуті напризволяще? Як трансформація Мінреінтеграції вплинула на мешканців ТОТ

Як буде співпрацювати Мінрозвитку, яке відповідає за права людей на ТОТ, з МОН — поки не відомо», — розповідає юристка-аналітикиня «Донбас SOS» Тайя Аврам.
Установи, які раніше працювали за підтримки Мінреінтеграції, перейшли до інших міністерств. Реєстр депортованих дітей тепер працює під Міністерством юстиції, Національне інформаційне бюро та Комісія з питань позбавлення особистої волі — під Мінрозвитком.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.