Враг или..? Каково место Беларуси в войне россии с Украиной
росія воює проти України не сама. Білорусь з 24 лютого також бере участь у війні, хоча диктатор і самопроголошений президент Білорусі олександр лукашенко довгий час це заперечував.
Поки що Україна офіційно не розривала дипломатичні відносини з Білоруссю. Але чим довше йде війна, тим більше Білорусь показує себе як союзник росії. Розрив може стати лише питанням часу і дій, які надалі північна сусідка України.
З ким вже після перемоги Україні будувати дипломатичні відносини? І чи є передумови для цих відносин?
Загроза наступу з Білорусі зростає?
З першого дня повномасштабного вторгнення Білорусь брала участь у війні проти України, виступаючи на боці росії. Саме з території Білорусі до України летять ракети, які вбивають українців і нищать наші населенні пункти.
Поблизу білорусько-українського кордону неодноразово помічали ЗРК С-300, РСЗВ «Град» і так далі. Від них же до України летять іранські дрони-камікадзе «Shahed-136».
Проте майже 8 місяців самопроголошений президент Білорусі олександр лукашенко заперечував участь Білорусі у війні.
І лише на початку жовтня зізнався (хоч і у своєму стилі):
«Що стосується нашої участі в спеціальній військовій операції в Україні, то ми там беремо участь. Ми цього не приховуємо. Але ми нікого не вбиваємо. Ми своїх військових нікуди не відправляємо, зобов’язань не порушуємо. Наша участь полягає в тому, щоб у першу чергу не допустити поширення цього конфлікту на територію Білорусі».
Натомість радник голови Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що ситуація контрольована:
«Лукашенко продовжує продавати рф останні крихти суверенітету. Заява про розміщення російського контингенту в Білорусі під надуманими приводами – формалізація окупації. Україна оцінює ризики й готова до будь-яких загроз. Ситуація контрольована, про повторне вторгнення з РБ наразі не йдеться».
Визнати Білорусь окупованою: за та проти
На днях до Верховної Ради внесли проєкт постанови про визнання Білорусі тимчасово окупованою росією країною.
Один з авторів законопроєкту Олексій Гончаренко пояснив, що у постанові йдеться про такі моменти:
- звернення до міжнародного співтовариства з проханням визнати територію Білорусі тимчасово окупованою Росією;
- позбавлення уряду Лукашенка міжнародної правосуб'єктності;
- припинення участі Білорусі в міжнародних організаціях (ООН, МВФ тощо);
- заклик синхронізувати санкції щодо Росії та Білорусі як окупованої території та усунути можливість обходу Росією санкцій через Білорусь та використання цієї країни як офшорної зони.
В українському суспільстві законопроєкт прийняли неоднозначно. Противники визнання окупації Білорусі зазначають, що якщо це станеться, то це ніби автоматично зніме відповідальність з тих, хто у Білорусі підтримує режим путіна і веде війну проти України.
Але сам проєкт закону був внесений після зустрічі українського міжфракційного депутатського об’єднання «Демократична Білорусь» з бійцями білоруського полку імені Кастуся Калиновського (входить у ЗСУ), які зараз захищають суверенітет України.
«Домовлено, що депутати Верховної Ради разом із представниками полку Калиновського відстоюватимуть інтереси білоруського народу в європейських і світових парламентських інституціях ОБСЄ, ПАРЄ, Парламентській асамблеї НАТО», — заявили в полку.
А що з Тихановською?
Лідерка опозиційного руху Білорусі та пряма опонентка олександра лукашенка Світлана Тихановська ще у серпні запропонувала встановити дипломатичні відносини між Україною та «Об'єднаним перехідним кабінетом» Білорусі.
Фактично, «Об’єднаний перехідний кабінет» на сьогодні є політичною командою Тихановської. Він має займатися забезпеченням транзиту влади від диктатури до демократії і створенням умов для проведення чесних та вільних виборів у Білорусі.
Українські політики холодно сприйняли пропозицію Тихановської.
Голова комітету із закордонних справ Верховної Ради і член фракції «Слуга народу» Олександр Мережко у коментарі виданню «Радіо Свобода» заявив, що позиція Тихановської стосовно росії та путіна не є достатньої чіткою.
«Вона немовби боїться називати речі своїми іменами. Наприклад, чітко сказати, що Росія є державою-терористом, агресором і ворогом білоруського народу. Крім того, в її оточенні є дещо сумнівні люди. Вона також робила заяви, пов’язані з Україною, які викликали нерозуміння в Україні», — вважає Мережко.
Він також вважає, що дипломатичні відносини можна будувати з представниками полку Кастуся Калиновського, оскільки він своїми діями довів, що готовий боротися за свободу України.