Соцвыплаты при поддержке ЕС: как жители Донетчины получают пенсии во время войны
З початку повномасштабного російського вторгнення, Європейський Союз всіляко підтримує Україну. Завдяки коштам та гуманітарній допомозі від ЄС, наша країна не просто стримує наступ ворог, але й продовжує забезпечувати цивільне населення соціальними виплатами. Розповідаємо, як це відбувається в Донецькій області
Разом ми — Європа
ЄС єдиний у своїй непохитній підтримці України на тлі неспровокованої та невиправданої агресії Росії. Євросоюз посилив свою політичну, гуманітарну, фінансову та військову допомогу Україні та запроваджує потужні санкції проти Кремля, щоб паралізувати його військову машину. Так, станом на 1 листопада, Team Europe мобілізувала €22,1 млрд фінансової, бюджетної та гуманітарної допомоги, включаючи €3 млрд допомоги військової. Крім того, наразі готується наступний пакет макрофінансової допомоги на суму до 3 мільярдів євро.
Лише завдяки підтримці західних партнерів українці можуть отримувати пенсії, наголосив в інтерв'ю для Frankfurter Allgemeine Zeitung прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
"Якщо говорити про вкрай негативний сценарій, то ми вже не змогли б платити ані зарплати, ані пенсії. Тому фінансова стабільність України така ж важлива, як і військова безпека чи постачання боєприпасів", — пояснив він.
Варто зазначити, що ще у травні 2022 року президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн наголосила, що ЄС разом із партнерами допоможе Україні підтримати дієздатність держави та її функцій із виплати заробітних плат, пенсій та надання базових соціальних послуг.
“Ми свідомі того, що уряд України потребує близько 5 млрд євро щомісяця, щоб продовжувати рух, сплачувати заробітні плати й пенсії, надавати базові послуги. Разом з нашими міжнародними друзями ми працюємо над тим, щоб підтримати Україну”, – наголосила Урсула фон дер Ляєн.
Так, у межах Макрофінансової допомоги від ЄС виплачуються зарплати та пенсії, фінансується безпека, підтримка бізнесу, відбудова та підтримка енергетичних, транспортних та освітніх проєктів. Зокрема:
- 4,2 млрд євро термінової макрофінансової допомоги надано протягом березня–травня
- 2,2 млрд позик ЄІБ під гарантії ЄС, щоб допомогти Україні задовольнити її потреби у фінансуванні, підтримати стратегічні державні підприємства, відновити пошкоджену інфраструктуру та забезпечити надання послуги на місцях
- 1 млрд євро інвестицій ЄБРР, частково гарантовані ЄС, для підтримки українських компаній, що надають життєво важливі послуги населенню
Розповідаємо, як виплачуються пенсії на сході України
Безперебійне отримання пенсій на вільній території Донеччини
Навіть в умовах війни робітники ПФУ знаходять можливості здійснювати виплати жителям населених пунктів, що знаходяться близько до лінії фронту. Як наголошують у Донецькій ОВА, пенсії нараховують усім 782 тисячам пенсіонерів області, у тому числі тим, що живуть у місцях ведення активних бойових дій та на тимчасово окупованій території. Однак отримати нараховані гроші можна тільки на вільній частині Донеччини.
Всього з початку року на виплату пенсій у Донецькій області спрямовано 24,6 млрд грн, у тому числі 3,1 млрд грн – у червні. Це стало можливим завдяки фінансовій підтримці від ЄС та США.
У Пенсійному фонді пояснюють, що виплати продовжують надходити українським пенсіонерам на підконтрольних територіях Донецької області у звичайному режимі через відділення “Укрпошти” або на рахунки банківських установ, де попередньо було оформлено отримання виплати.
Виплата коштів продовжується традиційними способами — або у поштовому відділені, або шляхом доставки коштів українцям та українкам додому за місцем фактичного проживання.
У разі зміни місця проживання, тимчасово або на постійній основі, українцям потрібно звернутись особисто до Пенсійного фонду (завітати до відділення, подзвонити або через особистий електронний кабінет на вебпорталі електронних послуг фонду) та повідомити нову адресу проживання.
Як результат, пенсійні виплати почнуть надходити по новому місцю проживання тими ж способами, що вже були зазначені вище.
Заступниця директора Департаменту пенсійного забезпечення, Любов Бричок пояснює, що Пенсійний фонд України може отримати від “Укрпошти” письмове повідомлення про відсутність можливості здійснювати виплату і доставку пенсій одержувачам. Мова йде про окуповані території, або міста та селища, в яких відбуваються постійні обстріли, це ускладнює роботу поштового оператора.
У такому випадку ПФУ усі пенсійні виплати перераховує на рахунки, які відкриваються в “Ощадбанку” без отримання попередніх заяв від одержувачів.
У ПФУ повідомляють, що пенсіонери та пенсіонерки з окупованих територій можуть зняти й отримати пенсійні виплати, але для цього їм потрібні дістатись будь-якого відділення “Ощадбанку”.
Якщо ж до цього території будуть звільнені й“Укрпошта” відновить можливість здійснювати виплату, суми пенсій повертаються банком Пенсійному фонду України для подальшої виплати через поштові відділення.
Пенсійні виплати на деокупованих територіях Донеччини
У деокупованих населених пунктах Донецької та Луганської області Пенсійний фонд України без попередніх звернень одержувачів забезпечує відновлення виплати пенсій. Виплату “Укрпошта” здійснює особисто одержувачу.
Зазначається, що у разі неотримання одержувачами виплат протягом двох виплатних періодів виплата пенсій буде здійснюватись шляхом перерахування коштів на рахунки, які відкриваються в “Ощадбанку” без отримання від одержувачів попередніх заяв.
“Для українців, які змушені залишити або покинути своє місце проживання через бойові дії, тимчасової окупації тощо, пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Тобто, в іншому населеному пункті через відділення “Укрпошти” або шляхом перерахування на рахунок банківської установи”, — повідомляє пані Любов Бричок, заступниця директора Департаменту пенсійного забезпечення, надання житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України.
Якщо під час окупації українці та українки не отримували пенсії та не мали змоги зняти гроші з рахунку – виплати знаходяться на окремому рахунку в банку та у разі відновлення роботи “Укрпошти” у тому населеному пункті гроші виплачуються особисто.
***
ЄС продовжуватиме надавати підтримку України та посилювати її спроможність у подоланні викликів, спричинених війною, та ще тісніше взаємодіяти на шляху до членства України в Євросоюзі.Так, наприклад, 25 жовтня, у межах 5-го німецько-українського економічного форуму у Берліні, Європейський інвестиційний банк та Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй підписали грантову угоду щодо підтримки програми “Енергоефективність громадських будівель в Україні”. Мовиться про спрямування 2 млн євро від Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (Фонд Е5Р) на відновлення низки закладів охорони здоров’я, які постраждали внаслідок широкомасштабної війни Росії проти України.
Нещодавно в інтерв'ю Посол ЄС Матті Маасікас зазначив: “Одним із перших рішень Єврокомісії, ухвалених ще в березні, став дозвіл усім проєктам займатися зміцненням стійкості України. Тому 200 млн євро було спрямовано на посилення стійкості України.
Є й нові ініціативи, наприклад програма реконструкції школи. Прийнято рішення про виділення 330 млн євро бюджетної підтримки та 300 млн євро схвалено на розвиток інституційної спроможності — все, що зміцнює стійкість України.
ЄС пообіцяв цього року надати Україні 9 мільярдів євро макрофінансової допомоги для підтримки державного бюджету України. Один мільярд вже виплачено. [Нещодавно] ухвалено рішення про 5 мільярдів.
Дефіцит бюджету України становить 5 мільярдів євро щомісяця. Завдяки внескам донорів, зокрема ЄС, державний бюджет має збалансуватися до кінця цього року.
Але наближається 2023 рік, і вже починаються дискусії та роздуми про те, як допомогти Україні. Є багато різних сфер, але ми стоїмо з Україною”.