Моя хата не с краю: как общественные советники помогают малым громадам во времена COVID-19
Общественные советники на уровне своих громад становятся катализаторами процессов, благодаря которым жители их громад объединяются, чтобы помогать малообеспеченным и уязвимым слоям населения выжить, а местному малому бизнесу ー найти клиентов (укр.)
Хто такі громадські радники?
Громадський радники – це параюристи, тобто фахівці, які не обов'язково мають фахову юридичну освіту, але можуть надавати допомогу населенню в питаннях, що стосуються правових методів вирішення проблем, як окремих людей, так і громади в цілому.
З яких питань звертаються до громадських радників?
З кожним тижнем карантин змінював все нові аспекти нашого життя — для когось непомітно, а комусь кардинально та різко, адже часу на підготовку та адаптацію до нових умов не мав ніхто. Багаті й бідні, молоді та дорослі, держслужбовці та безробітні — усі зустріли цей виклик однаково непідготовленими.
А от подальший розвиток був у кожного свій: різні статки, можливості, зв’язки, стан здоров’я, вік, а також низка інших факторів визначали свій розвиток подій.
Очевидно, що соціально незахищені, малозабезпечені, вразливі групи населення були та є найменш захищеними перед усіма багатогранними загрозами, які принесла пандемія.
З плином часу стало зрозумілим, що сфери життя та коло питань, на які безпосередньо чи опосередковано мають вплив урядові рішення, спрямовані на подолання епідемії, є просто невичерпними і потребують ретельного дослідження для розуміння механізмів їх виникнення, а також для пошуку можливостей їх упередження, чи принаймні зменшення негативного впливу.
Вже з перших днів поширення коронавірусу, громадські радники активізували роботу в напрямку запобігання поширенню та ліквідації наслідків поширення COVID-19 в громадах України.
Так, за результатами опитування, проведеного цієї роботи у 16 областях України, станом на початок квітня 2020 року найпоширенішими правовими запитами людей на відновлення прав, порушених в умовах поширення COVID-19 були такі:
- порушення трудового законодавства (звільнення працівників, невиплата заробітної плати, випадки примусового відправлення у відпустки власним коштом)
- порушення прав пацієнтів (медичні заклади відмовляються надавати послуги хворим; через відсутність транспорту виникають труднощі з відвідуванням медичних установ та аптек)
- порушення прав медичних працівників (неналежне забезпечення засобами індивідуального захисту та лікування; недотримання правил протиепідеміологічної поведінки пацієнтами)
- порушення прав людей, які повертаються з-за кордону, в частині відсутності координації дій дипломатичних установ щодо інформаційного та транспортного забезпечення
- обмеження права осіб на свободу пересування (зокрема у зв’язку із відсутністю транспортного сполучення)
Як громадські радники допомагають малим громадам?
З огляду на це, а також усвідомлюючи тенденцію до збільшення кількості випадків порушення прав людини, Асоціація громадських радників України (АГРУ) вирішила продовжувати свою діяльність у цій сфері за такими напрямками:
- збір реальних потреб закладів охорони здоров’я в регіонах України, що визначені опорними для боротьби з поширенням коронавірусу COVID-19 та ліквідації наслідків
- моніторинг рішень органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади, формування переліку ключових проблем та випадків бездіяльності органів місцевого самоврядуваання і служб в регіонах України, та переліку прикладів кращих управлінських рішень на місцях та сприяння їх поширенню в інших громадах
- моніторинг та формування списків правових запитів населення щодо захисту порушених в умовах COVID-19 прав; взаємодія зі спеціалістами системи БПД для формування вичерпних відповідей на запити; поширення відповідей на правові запити через канали комунікації спільноти та її представників і представниць
- контроль за дотриманням суб’єктами господарювання режиму надзвичайної ситуації
- пошук дієвих механізмів для підтримки місцевого бізнесу
- постійний контроль за оперативною інформацією ВООЗ та МОЗ щодо запобігання поширенню COVID-19. Боротьба з фейками
- створення доступного контенту для інформування жителів громад щодо поширення та заходів запобігання інфікуванню COVID-19
- оцінка дотримання жителями громад протиепідемічного режиму та пропагування необхідності дотримання режиму поточної дезінфекції та карантину
Таким чином почала викристалізовуватися ключова для громад роль радників як ініціаторів та координаторів волонтерського руху, як тих, хто створює комунікаційні майданчики для громади, домовляється з владою та розвінчує фейкові новини й чутки щодо вірусу.
У липні ця робота посилилась в рамках реалізації грантового проекту “Підтримка малих громад в умовах COVID-19”, який виконується за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".
Проект реалізується на рівні 35 громад у 17 областях України, а участь у його виконанні беруть 39 громадських радників та радниць, що мешкають у цих громадах.
Проект складається з 3 змістових напрямів, що фокусуються на розв'язання основних проблем різних цільових груп українців під час карантину, а також формують механізми для ефективної роботи у цих напрямках у майбутньому.
1. Напрям “Функціонування системи протидії та попередженню домашньому насиллю насильству в умовах COVID-19”
Як показує статистика роботи самих громадських радників, так і правоохоронних органів, під час карантину суттєво збільшилася кількість звернень людей щодо випадків домашнього насильства. Нацполіція рапортує про збільшення на 30% випадків домашнього насильства (лише з 12 березня по 7 квітня до Нацполіції надійшло близько 42 тис. таких викликів щодо домашнього насильства (!) приблизно 1,5 тис. звернень за добу).
Найпоширенішими серед зафіксованих випадків насильства є психологічне, фізичне та економічне насильство, а найбільш вразливими до насильства є малозабезпечені громадянки літнього віку, які не мають гаджетів для входу в мережу інтернет.
Робота громадських радників тут спрямована на інформування людей про алгоритм дій у випадку домашнього насильства, а також надання актуальної контактної інформації про служби, до яких можна звернутися для отримання допомоги, захисту чи притулку у відповідній громаді або найближчих населених пунктах. Також планується робота з медиками, поліцейськими та працівниками інших задіяних служб щодо особливостей роботи з постраждалими від домашнього насильства в умовах епідемії.
2 Напрям “Підтримка людей з інвалідністю в умовах COVID-19”
Не секрет, що в Україні, на жаль, не створено комфортних умов, безпечного та доступного простору для людей з інвалідністю: вони й у звичайних умовах страждають від ізоляції, відсутності можливостей доступу до багатьох організацій, служб та послуг тощо.
Тому не дивно, що під час карантину ця ситуація в рази загострилася: люди налякані через численні фейки на доступних їм інформаційних ресурсах, не можуть знайти співрозмовників та загалом перебувають у важкому психоемоційному стані.
Щоб хоч якось цьому зарадити, громадські радники працюють над тим, щоб у їх громадах завдяки налагодженню співпраці з ОМС, психологами, соціальними працівниками, медиками, системи БПД та ГО з'явилися майданчики для спілкування та виявлення потреб людей з інвалідністю та створення ініціативних груп для забезпечення їх потреб та проблем. Також розробляється Алгоритм дій при виявленні у родині захворювання на COVID-19 у одного із членів родини без інвалідності.
3 Напрям “Підтримка ініціативних груп з бізнесу через онлайн платформи онлайн-ринки, підтримка малозабезпечених родин та вразливих верств населення”
Через закриття ринків та невеликих магазинів, збитки через зіпсований товар або збої нових поставок, малий та середній бізнес знаходяться в дуже вразливому фінансовому положенні, а деякі підприємства можуть і взагалі не відкритися після виходу країни з карантину.
Тому громадські радники активно працюють над створенням у своїх громадах онлайн ринків для реалізації продукції місцевих підприємців, а також інформування жителів громади про таку можливість та її переваги.
Крім того, активні мешканці громад спільно з фермерами та підприємцями шукатимуть можливості для підтримки малозабезпечених сімей під час карантину.
Нині проект перебуває в активній фазі виконання і говорити про якісь висновки ще зарано, проте, із впевненістю можна сказати, що з кожним роком все менше українців живуть за принципом “моя хата скраю” і готові допомагати не лише рідним та друзям, а й сусідам чи просто незнайомим людям, що опинилися в скрутній ситуації.
І саме такі ситуації найкраще ілюструють те, що успіх, розвиток та безпека громади залежить у першу чергу не від органів місцевого самоврядування чи держави, а від участі та внеску кожного її мешканця у повсякденне життя своєї громади.
Як зазначає керівниця проекту та регіональна координаторка Північно-Західного регіону громадської організації “Асоціація громадських радників України” Тетяна Тульчій, цей проект є не лише можливістю допомогти тим людям, які є найбільш вразливими до негативних впливів карантинних обмежень та заборон, а й покликаний також привернути увагу людей до необхідності активних спільних дій та рішень мешканців громад для забезпечення власної безпеки, захисту та підтримки.
“Цим проектом ми поставили за мету допомогти малим та віддаленим громадам в умовах COVID-19 по трьом напрямкам, які громадські радники визначили ключовими за результатами моніторингу звернень, а також об’єднати активних мешканців для спільних дій у забезпеченні безпеки та підтримки громади, що, на мою думку, є надважливим у сьогоднішніх умовах» — Тетяна Тульчій.
ГО “Асоціація громадських радників України”