росія порушила близько 400 міжнародних договорів, учасницею яких є Україна — Зеленський
З початку агресії проти України, з 2014 року, Росія порушила близько 400 міжнародних договорів, однією зі сторін у яких є Україна, зокрема Будапештський Меморандум, Статут Організації об'єднаних націй, низку конвенцій ООН та Гельсінські угоди.
Про це заявив президент України Володимир Зеленський у зверненні до учасників Копенгагенського демократичного саміту.
"Слово — це завжди основа закону. Це завжди основа договору. Конвенцій, статутів, декларацій і, звичайно, меморандумів. Тільки за час війни Росії проти України, а вона триває, я нагадаю вам, не з 24 лютого, а з 2014 року, Росія порушила близько чотирьохсот різних міжнародних договорів, сторонами яких є наші держави", — сказав він.
Зеленський навів приклади глобальних та фундаментальних для Європи документів, які порушила Росія:
- Статут ООН;
- Конвенція ООН про боротьбу з фінансуванням тероризму;
- Конвенція ООН щодо запобігання злочину геноциду та покарання за нього;
- корпус конвенцій, що регулюють закони та звичаї війни;
- Міжнародна конвенція для захисту усіх осіб від насильницького зникнення;
- Конвенція про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту;
- Конвенція ООН про ліквідацію всіх форм расової дискримінації;
- Конвенція ООН з морського права.
- Заключний акт Наради з безпеки і співробітництва в Європі 1975 року (Гельсінські угоди або Гельсінська декларація, — ред.);
- Європейську конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод;
- Статут Ради Європи.
Зеленський також згадав і про Будапештський меморандум, порушення якого Росією "додає цій картині максимального цинізму".
"Цим порушенням Росія знівелювала всю боротьбу за ядерне роззброєння у світі. Чого варті слова про ядерне роззброєння, якщо на Україну, у якої забрали третій за потужністю ядерний арсенал, здійснила напад держава, яка була серед тих, хто підписався під зобов'язанням утриматися від агресії і яка досі залишається ядерною державою?" — сказав президент.
Він наголосив, що демократія і міжнародне право – це завжди повага до слів, але вони працюють і здатні вигравати у протистояннях тільки тоді, коли слово буквально означає дію.