росія готувалася до депортації українців ще до 24 лютого 2022 року, — правозахисниця
рф ще до повномасштабного вторгнення в Україну готувалася до депортації людей з тимчасово окупованих територій.
Про це заявила правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк під час брифінгу Медіацентрі Україна – Укрінформ, пише Укрінформ.
"росія планувала депортацію українців, адже була чітка спланована політика та підготовлена інфраструктура для переміщення населення. Вже станом на 20 лютого 2022 року, ще до початку повномасштабного вторгнення, уряд Ростовської області рф повідомляв про підготовку 188 пунктів постійного розміщення для "жителів Донбасу", — заявила правозахисниця.
Експертка додала, що за даними Центру прав людини ZMINA, станом на жовтень 2022 року на території росії було розгорнуто 807 пунктів постійного розміщення.
Читайте: Російські чиновники хочуть легалізувати депортацію українців.
Водночас правозахисниця наголосила, що російська сторона зривала та обмежувала евакуацію на підконтрольну Україні територію, обстрілювала гуманітарні коридори, про які було попередньо домовлено.
При цьому вибір українців щодо виїзду з тимчасово підконтрольних територій рф не завжди був вільним, адже булі створені умови, які загрожували життю українців, людей переслідували, використовували технології психологічного тиску та емоційної маніпуляції. Зокрема, за словами Синюк, у Харківській та Херсонській областях російські військові повідомляли місцевим жителям, що після деокупації Україна автоматично визнає населення цих територій колаборантами.
“Тобто люди не могли вільно обирати, їхати їм чи ні, а рефлекторно реагували на переконання, що лише втеча з території дозволить їм вижити”, — наголосила експерт.
Читайте: ОБСЄ кваліфікувала депортацію українських дітей з окупованих територій як злочин проти людяності.
Синюк також наголосила, що у росії не було законних підстав для переміщення українців до рф, яке росіяни називають "евакуацією". Правозахисниця зазначила, що відповідно до міжнародного гуманітарного права переміщення можна називати евакуацією лише за двох підстав: якщо це необхідно для безпеки населення або є вагомі причини воєнного характеру.
Фіксують випадки, коли депортованим українцям відмовлялися продавати квитки для переїзду в треті країни з різною аргументацією, наприклад, через відсутність у дитини свідоцтва про народження, епідемію COVID-19 у Європі тощо.
Експертка також підсумувала, що фільтраційні заходи, які включають тривале тримання людей в одному місці, психологічний тиск, збір особистих даних, є окремим порушенням.