Реінтеграція Донбасу: правозахисники розповіли, як жителям ОРДЛО захистити свої права
Правозахисники розповіли, як жителям ОРДЛО захистити свої права і хто допоможе з оформленням необхідних документів.
Про це повідомляє Східний варіант з посиланням на Норвезьку раду у справах біженців в Україні - правова допомога
Сьомий рік триває збройний конфлікт на території Донецької та Луганської областей і, на жаль, неможливо передбачити, коли він завершиться. Акцентують у норвезькій раді у справах біженців (NRC)
Однак, на непідконтрольній Уряду України території життя триває: люди народжуються, помирають, укладають шлюб, купують і продають рухоме та нерухоме майно, приймають спадщину та здійснюють інші правочини.
Багато людей ніколи не виїжджали з непідконтрольної території, та навіть якщо виїжджали, то не зверталися за засвідченням фактів та правочинів, які відбулися там, шляхом оформленням документів зразка, затвердженого законодавством України.
Раніше повідомлялося: Послуга "віртуальний номер" для жителів ОРДЛО стане доступною в липні, - Мінреінтеграції
Проте, може виникнути ситуація, коли в ході реінтеграції Донбасу виникне необхідність привести у відповідність вимогам законодавства України документи, отримані на непідконтрольній території Донецької та Луганської областей.
З досвіду роботи Норвезької ради у справах біженців (NRC) та інших гуманітарних організацій можна зрозуміти, що цей процес буде важким для людей, які жодного разу не виїжджали на підконтрольну Уряду України територію або не займалися приведенням у відповідність законодавству України документів, отриманих на непідконтрольній Уряду України території. У таких випадках постає питання: «Як захистити свої права».
NRC рекомендує мешканцям непідконтрольної Уряду України території наперед забезпечити захист своїх інтересів наступним чином: кожну подію, правочин, юридичний факт, який стосується припинення або набуття прав чи обов'язків, фіксувати будь-яким способом. Наведемо приклади, як це можна зробити:
- якщо народилася/померла особа або було зареєстровано шлюб, то варто зберегти всі копії документів, отриманих внаслідок цієї події (медичні документи, протоколи УЗД, довідки, фото тощо);
- якщо ви придбали або продали нерухомість, то варто зберегти всі чеки, договори, розписки. Можна також долучити свідків, або зафіксувати момент укладання правочину на камеру.
Зазначені дії надалі допоможуть підтвердити вищенаведені факти та спростять процедуру отримання документів зразка, затвердженого законодавством України.