Правозахисники розповіли про зміни у харчуванні для дітей-переселенців
Діти з числа переселенців мають право на безкоштовне гаряче харчування у державних та комунальних закладах дошкільної та середньої освіти. При цьому до організації харчування неповнолітніх з 2022 року внесено низку змін. Про це розповіли правозахисники проєкту "Юридичний порадник для ВПО".
Про це повідомляє Східний Варіант з посиланням на "Дом".
Норми, згідно з якими дітям із числа внутрішньо переміщених осіб (ВПО) надається безкоштовне харчування, прописані в постанові Кабінету міністрів № 305 від 24 березня 2021 року. А 28 липня 2021 року уряд ухвалив постанову № 789, згідно з якою з 1 січня 2022 року запроваджуються нові вимоги до формування дитячого меню та організації харчування. Також зміни стосуватимуться складу та реклами продукції для неповнолітніх.
Читайте також: "Пільги для дітей-переселенців: як отримати та що для цього потрібно"
Зміни до організації харчування дітей. Уряд запровадив такі вимоги:
• планування та приготування страв проводиться з урахуванням національних кулінарних традицій, а також міжнародних кулінарних тенденцій та певних релігійних обмежень;
• близько 75% раціону має складатися із продуктів рослинного походження: овочів, фруктів та ягід. При цьому страви із цих інгредієнтів краще пропонувати на початку лінії роздачі їжі;
• у готових стравах обмежується вміст солі, цукру та жирів.
Навчальні заклади мають право самостійно розробляти меню з урахуванням норм оптимального режиму харчування.
Дієтичне харчування. З 1 січня діти, які потребують особливого харчування за станом здоров'я, мають право отримувати лікувальне меню. Дієтичне харчування передбачено для неповнолітніх, які страждають на наступні захворювання:
- цукровий діабет;
- харчова алергія;
- целіакія (непереносимість глютену);
- лактозна недостатність (непереносимість лактози);
- вроджені порушення метаболізму (фенілкетонурія та інші).
Щоб дитина отримувала дієтичні страви, батьки мають надати до дитячого садка або школи довідку від сімейного лікаря або педіатра, в якій зазначені особливі потреби дитини щодо харчових продуктів. Після надання документа навчальний заклад повинен організувати відповідне харчування. Як приклад, правозахисники навели алергію на молоко та молочні продукти, при якій дітям мають запропонувати рослинні напої або безлактозне молоко.
Забезпечення безплатним харчуванням дітей ВПО за рахунок держави. З 13 травня набирає чинності закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення законодавства України у сфері забезпечення дитячим харчуванням у відповідність до вимог законодавства Європейського Союзу". Він передбачає, що для дітей, які мають право на безкоштовне чи пільгове харчування (крім дошкільнят), формуватимуться продуктові набори коштом державного бюджету.
"Звертаємо увагу, що порядок формування таких наборів та їхній склад має бути визначений урядом", — зазначили правозахисники.
Склад та реклама дитячого харчування. Також з 13 травня забороняється використовувати у харчових продуктах для дітей низку інгредієнтів, серед яких такі:
- барвники (крім отриманих із харчових продуктів);
- підсолоджувачі (крім харчових продуктів для спеціальних медичних цілей, призначених для дітей грудного та раннього віку);
- консерванти, стабілізатори, підсилювачі смаку та/або аромату;
- пальмовий стеарин, продукти гідрогенізації масел (маргарин, спред), бавовняна олія та/або олія з кунжуту тощо.
Крім того, не можна буде проводити рекламу дитячих сумішей, крім місць, передбачених у законодавстві. Зокрема, така інформація може бути розміщена у спеціалізованих виданнях з догляду за дитиною, у наукових виданнях або у матеріалах, що розповсюджуються під час заходів для медиків, працівників харчової чи фармакологічної галузей.