Правозахисники розповіли про зміни та умови для отримання ВПО "муніципальної няні" та "пакету малюка"
Нові підходи до отримання послуг муніципальної няні, "пакунку малюка" та компенсації за нього запроваджені відповідними постановами уряду в грудні. Зміни розтлумачили правозахисники проєкту "Юридичний порадник для ВПО".
Про це повідомляє Східний Варіант із посиланням на "Дом".
Звужено перелік осіб, які можуть у 2022 році претендувати на отримання від держави щомісячного відшкодування вартості послуг муніципальної няні по догляду за дитиною до трьох років. Відповідним правом можуть скористатися громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками (усиновлювачами) або опікунами дитини та виховують дитину відповідного віку, яка:
- має інвалідність або тяжкі захворювання (важкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі захворювання нирок IV ступеня);
- отримала тяжку травму, якій необхідна трансплантація органу, паліативна допомога (при не встановленій інвалідності).
А також за умови:
- якщо один із батьків або опікунів є особою з інвалідністю І чи ІІ групи;
- якщо у складі родини двоє та більше дітей до трьох років.
"Разом із тим розмір компенсації по догляду за дитиною, яка потребує додаткового догляду (має інвалідність, тяжке захворювання або травму), зріс до двох розмірів прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, установленого на 1 січня відповідного року. У 2022 році відповідна сума становить 4200 грн, але у будь-якому разі не більше вартості послуги, сплаченої заявником за послуги муніципальної няні відповідно до укладеного договору", — пояснили експерти.
Окрім того, спрощений порядок отримання "пакунку малюка" та компенсації замість нього, зокрема на дітей, народжених на тимчасово окупованій території.
Із 1 січня отримати так званий бебі-бокс можна або у пологовому будинку, або в органі соціального захисту населення за місцем проживання/перебування. В останньому випадку видаватиметься він у разі відсутності "пакунка малюка" у закладі охорони здоров’я, а також у разі, якщо дитина народилася:
- на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей, АР Крим, але лише за умови реєстрації місця проживання отримувача на території України, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, або за наявності у заявника довідки про взяття на облік ВПО;
- поза межами закладу охорони здоров’я за умови підтвердження довідкою закладу охорони здоров’я або медичної консультативної комісії;
- за межами України.
Разом із тим у половому будинку можна абсолютно законно відмовитися від "пакунка малюка", щоби мати змогу отримати грошову компенсацію замість нього.
У 2022 році розмір такої компенсації становитиме:
- з 1 січня — 6300 грн;
- з 1 липня — 6603 грн;
- з 1 грудня — 6816 грн.
При цьому для отримання компенсації вже немає потреби надавати довідку про те, що "бебі-бокс" у закладі охорони здоров’я не видавався. Кошти компенсації можна, як і раніше, використати для придбання дитячих товарів офлайн або в інтернетмагазинах, список яких розміщений на сайті Міністерства соціальної політики України.