Правозахисники розповіли, які питання турбують людей в окупації та переселенців
Правозахисники мають величезний вплив на життя окремих людей, іноді саме від них залежить вирішення людської проблеми.
Вже другий рік абітурієнти насилу виїжджають з окупованих територій на підконтрольну частину України, щоб вступити до українських вишів. З початком карантину окупаційні адміністрації так званих «ЛДНР» ускладнили виїзд з ОРДЛО. Про це «Східному варіанту» розповіли правозахисники.
Хоча в Україні діти-переселенці можуть вступити до вишу через центри «Донбас-Україна» за спрощеною процедурою, у багатьох виникають складнощі.
"Цього року було дуже багато звернень від вступників з окупованих територій. Вони не могли реалізувати своє право, тому що процедура описана непрозоро. Я дуже пишаюся, що дев'ять з тих дітей, хто зіткнувся з проблемами при вступі і звернувся до нас, стали студентами українських вишів. Ми дзвонили, скрізь стукали, вели їх від початку і до кінця. Вони сказали нам: «Якби не ви, ми б так і залишилися в Донецьку», - наводить приклад головна координаторка громадської організації «Донбас SOS» Віолетта Артемчук.
В організації «Донбас SOS» щодня працює гаряча лінія (0 800 309 110).
"Щодня ми чуємо сто голосів і сто проблем. І від людей на КПВВ, і від громадян з окупованих територій. У них дуже різні питання", - розповідає Віолета Артемчук.
Правозахисники стикаються, можна сказати, з унікальними питаннями, відповіді на які знайти в законах людині із загальною освітою непросто.
"Були питання про те, як перевезти прах померлої людини, якщо він помер на непідконтрольній території, але хотів бути похованим на підконтрольній території і навпаки. Так, про таке рідко запитують, але з цим теж стикаються", - говорить правозахисниця.
Директор «Східної правозахисної групи» Віра Ястребова згадує і про інший важливий напрямок роботи правозахисників - оскарження штрафів за порушення правил перетину російсько-українського кордону. За даними «Східної правозахисної групи», понад сто рішень у позовах щодо оскарження штрафів прикордонників були винесені на користь цивільних осіб.
"Окупаційні адміністрації використовують кожен випадок штрафування, як черговий привід згадати, що "Україна відмовилася від своїх людей"", - каже Віра Ястребова.
Допомога зі вступом до українських вишів і оскарження штрафів - лише частина роботи, яку роблять правозахисники. Вони також допомагають переселенцям з оформленням документів і соціальних виплат, виплат за зруйноване житло і загиблих родичів.