Правозахисники розповіли, як отримати дублікати застарілих дипломів про вищу освіту, отриманих у Донецьку
Правозахисники розповіли, як отримати дублікати застарілих дипломів переселенцям, які виїхали з ОРДЛО. Дублікати можна отримати на підконтрольній українській владі території.
Про це Східний варіант повідомляє з посиланням на Дом
Дублікат диплома про вищу освіту чи атестата про середню освіту, виданого у Донецьку 15 років тому, можна отримати на підконтрольній українській владі території. Це стосується і будь-якого іншого документа про освіту, виданого до початку окупації навчальними закладами в населених пунктах, які зараз належать до окремих районів Донецької та Луганської областей. Про це розповів юрист, головний спеціаліст Правобережного київського бюро правової допомоги Василь Романюк.
Юрист нагадав, що в Україні існує Єдина державна електронна база з питань освіти, де зберігається інформація про всіх, хто закінчив навчання після 2000 року.
"Щоб перевірити себе, можна зайти на електронний сайт реєстру, ввести серію та номер відповідного документа, який підтверджує вищу освіту, ПІБ випускника. Таким чином ви встановите факт наявності диплома в реєстрі", — повідомив Романюк.
Далі необхідно звернутися до навчального закладу — якщо він був переміщений з тимчасово окупованої на підконтрольну українській владі територію — із заявою про видачу дубліката. Якщо ж виш не був переміщений, з такою заявою потрібно звертатися безпосередньо до Міністерства освіти і науки України.
"Закон України про звернення громадян єдиний для всіх. Він працює зокрема для міністерства. Будь-яке звернення не має залишитися без відповіді, за винятком анонімних. Неподання відповіді тягне за собою адміністративну відповідальність. Можна повідомити про це представнику уповноваженого із захисту прав людини", — наголосив юрист.
Якщо диплом був отриманий раніше 2000 року, процедура буде дещо складнішою. Одним із варіантів може бути звернення безпосередньо до навчального закладу — якщо він був переміщений на підконтрольну територію та якщо всі архівні дані там зберігаються. Якщо архівні дані не збереглися, то факт отримання вищої освіти потрібно встановлювати у судовому порядку. Для цього можна використовувати, наприклад, записи у трудовій книжці, копії документа про освіту.
"Така судова практика є, вона позитивна. Але головне — потрібно надати суду якомога більше документів, які підтверджують той факт, що ви дійсно навчалися", — пояснив Романюк.