Правозахисники представили в Дніпрі фільм про в'язницю "ДНР" "Ізоляція"
У Дніпрі, в Музеї АТО, презентували документальний фільм «По той бік Ізоляції» – про журналіста та письменника Станіслава Асєєва, автора Радіо Свобода, який два з половиною роки провів у полоні бойовиків в окупованому Донецьку. Стрічку створили дніпровські правозахисники.
Її показ присвятили до Міжнародного дня на підтримку жертв катувань, пише Радіо Свобода.
До початку бойових дій на Донбасі це було місце творчості, мистецтва та тусовок. Зараз «Ізоляція» стійко асоціюється зі знущаннями та тортурами. Донецький концтабір, створений російськими гібридними силами на вулиці Світлого Шляху, 3, вже сьомий рік поспіль руйнує долі тих, хто там опинився як заручник.
У фільмі про «Ізоляцію» колишній її утриманець Станіслав Асєєв називає це місце «цілодобовим конвеєром тортур». Він відверто розповідає про фізичний і психологічний тиск, який довелося пережити в тих стінах, про поступову адаптацію до іншого, вільного життя, а також шукає відповідь на непросте запитання: що далі?
Керівниця громадської організації «Форпост» Олена Подолян, яка є авторкою фільму, каже: стрічка – не тільки про тортури на окупованому Донбасі, а й про відповідальність злочинців за порушення прав людини та необхідність вдосконалення національного законодавства. Це також спроба українських правозахисників привернути увагу міжнародної спільноти до того, що в ХХІ столітті в майже самому центрі Європі діє концтабір.
«Нам важливо не тільки розказати, що на окупованій території є тортури, але й показати, як це відбувається, наскільки це жорстоко, бо це застосовується до людей, незалежно від віку й статі, і яка мета цього. Аби з цим явищем боротися, треба розуміти, для чого це застосовується», – сказала Олена Подолян.
У коментарі Радіо Свобода герой стрічки Станіслав Асєєв зазначив, що цей фільм, так само, як і його книга, є частиною правозахисної кампанії, в якій він бере участь від часу свого звільнення із заручників, аби це ганебне для цивілізованого світу місце – «Ізоляція» – припинило своє існування.
«Уже півтора року на всіх можливих майданчиках я розповідаю про «Ізоляцію». Це перш за все – сама книжка, яка перекладається різними мовами, це й зустрічі з представниками міжнародних інституцій і представниками політичних еліт Заходу. Я чудово розумію, що найбільш потужний засіб впливу – це відеоряд, тому, можливо, це одне і головних завдань надалі – зняти художній фільм на основі книжки. А цей фільм, який презентований, – проміжний між книгою та великим художнім фільмом. Це документалістика, яка показує глядачеві тему «Ізоляції», якою я її побачив.
Презентації стрічки в Дніпрі передувало театралізоване дійство у холі музею. Музейники та правозахисники в невеликих інтерактивних постановках реконструювали сцени викрадення людей, допитів, тортур та псевдосудів на окупованій частині Донбасу.