Правозахисники перевірили, як працює закон про скасування штрафів при виїзді з ОРДЛО через Росію
Українські прикордонники пропускають жителів ОРДЛО - окремих районів Донецької та Луганської областей через кордон з Росією без штрафів виключно за наявності чітко визначених постановою Кабміну причин гуманітарного характеру.
Про це розповіла провідна юристка з питань адвокації БФ "Право на захист" Тетяна Лузан в ефірі "UA: Українське Радіо". Передають Новини Донбасу
Читайте також: правозахисники повідомили, що понад 30 тисяч осіб отримали штрафи за виїзд з ОРДЛО через Росію
Вона зазначила, що монітори організації постійно виїжджають на пункти пропуску «Мілове» і «Гоптівка», де спостерігають, як застосовується закон про скасування штрафів за виїзд з ОРДЛО через Росію.
"На жаль, зараз працівники Державної прикордонної служби йдуть прямо за переліком (причин гуманітарного характеру, за якими не накладається штраф - Ред.). Там чітко вказані вісім причин, і вони для них є підставою, а якісь інші причини, які на думку людини, яка перетинає кордон, вважалися б підставою гуманітарного характеру, - вони не беруться до уваги працівником ДПСУ", - констатувала Тетяна Лузан.
Читайте також: закон прийняли, а штрафи залишилися. Коли жителів ОРДЛО перестануть карати за незаконний перетин кордону України
При цьому прикордонники просять пред'явити підтверджувальні документи.
Вона додала, що з часом дана ситуація, можливо, зміниться з урахуванням появи нової судової практики, але поки працівники Держприкордонслужби застосовують цей перелік як вичерпний, хоча він таким не є.
Водночас представниця БФ «Право на захист» зазначила, що черги на пунктах пропуску зменшилися.
"Якщо працівник ДПСУ вважає, що є підстава гуманітарного характеру, то ні постанова, ні відповідний протокол не складаються. Тобто людину просто пропускають. З практичної точки зору черги зменшилися у зв'язку з тим, що працівники ДПСУ не витрачають час на оформлення адміністративного правопорушення. І свобода пересування людей забезпечена краще, тому що вони можуть швидше перетнути державний кордон і реалізувати свої конституційні права", - резюмувала правозахисниця.