Правозахисник розповів, коли в ОРДЛО перестануть працювати шахти
Про те, коли на окупованому Донбасі закриються останні шахти, «Східному варіанту» розповів засновник «Східної правозахисної групи» Павло Лисянський.
За його оцінками, шахтам на окупованій території залишилося працювати два-три роки. Всьому виною - нераціональне управління галуззю та відсутність інвестицій у розвиток
"Україна завжди працювала на перспективу. Щоб щось добути, необхідно йти в гірничі виробки, нарізати ці вугільні ділянки. Це все було підготовлено, вкладати гроші не потрібно було. Тобто, Україна в 2014 році зробила таку базу, що окупаційна влада, не вкладаючи туди ні копійки, досі видобуває звідти вугілля. Ті шахти, на яких запаси вони вже виробили, просто ліквідували", - пояснює Лисянський.
Сьогодні шахтна промисловість в ОРДЛО переживає гостру кризу. За даними «Східної правозахисної групи», за останні роки на вугільних підприємствах окупованої Луганщини було скорочено 25 тисяч робочих місць, а на аналогічних підприємствах окупованої Донеччини - 10 тисяч робочих місць.
Це викликало хвилювання місцевих шахтарів. У містах Донбасу, де шахти фактично є містоутворюючим підприємством і робочої альтернативи немає, втрата доходу відчувається особливо гостро.
Шахти Донбасу завжди були дотованими. Влітку 2014 року тодішній прем'єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що загальний обсяг дотацій вугільної галузі у двох областях становить 34 мільярди гривень.
"Галузь дотували, тому що таким чином забезпечувався цілий комплекс робіт. Вугільна промисловість - це не тільки шахти. Це заводи гірничошахтного обладнання, це технікуми, це навчальні пункти. Завдяки цьому жив регіон - вугілля продавалося, шахтарі витрачали зарплати, платилися податки. Україна, можливо, втрачала гроші, але зате не було соціальної кризи", - розповідає співзасновник "Східної правозахисної групи" Павло Лисянський.
Він також каже, що, попри дотації, в Донецькій і Луганській областях були та прибуткові вугільні підприємства.
Після окупації Донбасу все змінилося. Люди почали стрімко втрачати роботу, а шахти - закриватися. За словами Лисянського, тільки за 2020 і неповний 2021 рік в ОРДЛО закрилося приблизно 45 шахт.