Посол України в Чехії розповів, чим закінчилася справа чеха Павла Кафки, який воював на Донбасі
Чоловіка засудили до трьох років тюремного ув'язнення. На суді він все заперечував, але вже з в'язниці надіслав листа до Посольства України з вибаченнями
Сьогодні відомо більш ніж про 20 судових процесів (діючих і завершених) щодо чеських громадян, які воювали на Донбасі. Про це "Східному варіанту" розповів Надзвичайний і Повноважний Посол України в Чеській Республіці Євген Перебийніс.
Читайте також: правозахисники прокоментували заяви Зеленського про "стіну" з ОРДЛО
Один з останніх і гучних процесів стосувався чеха Павла Кафки, який, за даними сторони обвинувачення, в 2015-2016 роках служив стрільцем і водієм на боці проросійських бойовиків.
У грудні Кафку засудили до трьох років тюремного ув'язнення. Спочатку він не визнавав своєї провини та запевняв, що поїхав на Донбас, щоб "допомагати цивільним". Нещодавно він надіслав в українське посольство лист з вибаченнями.
Читайте також: на чужій війні. Що чекає іноземців, які воюють на боці бойовиків "ЛДНР"
"Він пише, що в 2015 році став на бік проросійських сепаратистів і не замислювався над наслідками. Також він пише, що не брав участь у бойових операціях, хоча ми знаємо, що брав. Наприкінці він пише, що хотів би вибачитися перед Україною, і вірить, що україні вдасться повернути свою територіальну цілісність дипломатичним шляхом. Принаймні, на словах він кається у своїх діях проти України", - пояснив Перебийніс.
Кафка - далеко не єдиний, кого наздогнало чеське правосуддя.
Восени минулого року в Чехії засудили громадянина Білорусі Олексія Фадєєва, який, як стверджує слідство, кілька разів приїжджав на окупований Донбас через Росію.
Передбачається, що він безпосередньо брав участь у військових діях і це підтверджують відео, які він сам викладав у соціальних мережах.
Звинувачення інкримінувало Фадєєву здійснення терористичного акту і вимагало для нього 15 років позбавлення волі і безстрокове ув'язнення. Але довести його причетність не вдалося, а сам Фадєєв стверджує, що стріляв тільки на навчаннях, а не під час реальних боїв.
Раніше, в 2019 році засудили Еріка Ешту - військовослужбовця збройних сил Чехії за звинуваченням у тероризмі за участь у бойових діях на боці російських окупантів і безпосередній участі в боях проти української армії.
Ешту отримав три роки умовно з відстрочкою на чотири роки. Також суд позбавив його військового звання.
До речі, Фадєєв знайомий з Ешту і розповів, що чех допомагав йому дістатися в Україну. Більш того, Еріка Ешту запрошували до суду, щоб свідчити у справі Фадєєва, але він відмовився, оскільки ці свідчення могли б використовувати і проти нього.
Великий термін - 20 років позбавлення волі - заочно отримав Мартін Кантор. Його визнали винним у скоєнні терористичного акту та участі в терористичній групі. За інформацією в обвинувальному висновку, чоловік у 2015 році вилетів з Праги на Донбас через Ростов-на-Дону. Він пройшов навчання і став снайпером у "ЛНР".
Прокурор також зазначив, що чех був членом розвідувально-диверсійної групи і особисто встановлював міни і гранатомети в районі лінії розмежування.
Також йде процес щодо Лукаша Новачека. Слідство виявило відео, де він розповідає, що не міг залишитися осторонь. Він також згадує, що довгий час перебуває в "армії Новоросії", і відповідає "так" на питання, чи брав він участь вже в бойових діях.
Сам Новачек свою участь категорично заперечує. На його телефоні також знайшли відео бойових дій. На своє виправдання Лукаш Новачек сказав, що давав свій телефон у користування іншим людям.