
Політолог розповів, як у країнах Балтії борються з російською пропагандою
У Латвії, Литві та Естонії ситуація відрізняється від України та Молдови, оскільки частини цих країн давно і послідовно намагаються звільнитися від російського впливу на свій інформаційний порядок денний.
Про те, як саме ведеться інформаційна політика, «Східному варіанту» розповів кандидат історичних наук, доцент кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики Маріупольського державного університету Сергій Пахоменко.

"Насамперед об'єктами впливу є ті країни, де присутнє російськомовне населення, або є значний політичний вплив Росії. Ось два різних приклади: у Вірменії немає досить великого російськомовного населення. Але з моменту розпаду СРСР вона дуже тісно пов'язана з Росією енергетично і економічно. Там також є військова база РФ, що забезпечує дуже сильний вплив Росії", - пояснює Сергій Пахоменко.
Другий приклад - це країни Балтії та Україна. Як зазначає Сергій Пахоменко, в Естонії та Латвії, на відміну від України, російськомовні живуть в іншому інформаційному просторі, ніж корінне населення. Вони дивляться російське телебачення, російські серіали і ці люди мало інтегровані в латвійський та естонський культурний простір. Саме вони є об'єктом цієї пропаганди.
Він визнає, що у демократичних країн інструментів протистояння ворожому інформаційному впливу набагато менше, ніж у країн авторитарних.
"В авторитарних країнах все просто: заборонили, зацензурили, відключили. Як, наприклад, Китай заборонив Google, соціальні мережі, ввів фаєрвол. Те ж саме в авторитарних країнах Центральної Азії: у Туркменістані взагалі заборонено цілу низку сайтів. Нещодавно там ввели клятву на Корані про те, що люди не будуть користуватися VPN", - коментує експерт.
Але, звичайно, в таких країнах російська пропаганда не настільки активна, оскільки вони і так є союзниками Росії.
"Балтійські країни з одного боку і вразливі, з іншого - демократичні, з третього - є метою Росії, тому що там російськомовне населення і східний фронт НАТО. Тут демократія дає мало таких можливостей, щоб законним шляхом боротися з ворожою пропагандою. Проте ці країни діють. Раніше були заборонені найбільш пропагандистські інформаційні ресурси - Russia Today і Sputnik", - розповідає Пахоменко.
Пізніше в Латвії заборонили мовлення спеціального відділення першого каналу - «Перший Балтійський канал».
"Проблема в тому, що з афілійованими з" Першим каналом "балтійськими структурами складно боротися юридичним шляхом, тому що їхні власники зареєстровані в якихось скандинавських країнах. Це являє собою окрему юридичну особу. Тому юристам потрібно знайти дуже кричущі елементи антидержавної пропаганди, щоб мати підстави їх заборонити. Наприклад, у 2021 році Латвія заборонила трансляцію телеканалу Росія-РТР за розпалювання ненависті до України", - наводить приклад експерт.
Так само, як і в Грузії, в Латвії є медіа, які не ведуть відкриту антидержавну риторику, але відкрито транслюють антизахідну пропаганду. Це, так чи інакше, в головах аудиторії викликає негатив по відношенню до своїх країн, які мають прозахідний курс.
"Конкурувати неможливо на достатньому рівні, тому що з боку Росії вливаються величезні кошти. Пропаганда ж - це не тільки новини. Це ще й серіали, телешоу, представлення певної картини світу в якихось художніх творах", - говорить Сергій Пахоменко.
За його словами, естонці і латиші спробували зробити власний медійний продукт, здатний протистояти російській пропаганді. Таким став російськомовний естонський телеканал ETV +.
"Спочатку він був дуже непопулярний. Багато хто сказав, що це мертвонароджений проєкт, оскільки у нього маленький ресурс. Але останнім часом його рейтинг виріс. Цьому посприяв COVID-19. Коли в 2020 році почалася пандемія російські телеканали, яким багато російськомовних в Естонії довіряли, "перестаралися" і транслювали дуже багато дезінформації і відвертої брехні про коронавірус", - пояснює Сергій Пахоменко.
Водночас люди потребували правдивих даних про те, що робити, куди звертатися, де вакцинуватися. Цю інформацію давало російськомовне естонське телебачення. Тоді місцеве населення зробило вибір на користь правди замість красивої, але помилкової картинки.
До речі, в інформаційному протистоянні з Росією країнам Балтії допомагає НАТО.
Кілька років тому в столиці Латвії, Ризі був створений Центр стратегічних комунікацій НАТО, що займається протидією російській пропаганді. Наприклад, вони дізналися, що дві третини російських Twitter-акаунтів ведуть боти.
Для цього Центр стратегічних комунікацій проаналізував 6200 постів у Twitter, присвячених присутності НАТО в Прибалтиці та Польщі.
Читайте також: У Грузії створили кілька телеканалів для мовлення на окупованих територіях
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.