Бджолярі Луганщини і Донеччини отримали підтримку США
19 серпня бджолярі святкують своє професійне свято – День пасічника. Проєкт USAID “Економічна підтримка Східної України” (Проєкт USAID) розпитав, що саме допомагає розвивати пасіку та тримати конкуренцію на медовому ринку.
Об этом сообщает Восточный Вариант со ссылкой на Проект USAID "Экономическая поддержка Восточной Украины".
Ось дві історії бджолярів з Донецької та Луганської областей.
Роман Лобко з дружиною Оленою – із села Троїцьке на Луганщині. Вони займаються бджільництвом вісім років. Роман каже, що його прадід та дід працювали біля вуликів. Прадіда Івана він не пам’ятає, а діду Івану на пасіці малим допомагав качати мед та робити рамки. Батько Олександр теж навчав Романа бджільництву.
“Фермери сіють соняшник, також там є акацієві посадки. Торік ми з бджолярами посіяли еспарцет, буркун, фацелію, коріандр, шавлію. Завдяки цим культурам бджоли мають гарну кормову базу”, - говорить Роман.
А ще чоловік об’єднав кількох пасічників у кооператив “Медове урочище”. Кооператив має трактор, надає послуги з відкачки меду. Беруть 1 гривню за відкачку 1 кілограма меду. Усі зароблені гроші йдуть на розвиток кооперативу. Торік за них придбали нову медогонку.
Зараз на його пасіці 170 вуликів. Від держави торік він отримав допомогу на розвиток бджільництва. За кожен вулик– по 200 гривень, загалом Роман отримав 20 000 гривень, які використав на розвиток пасіки.
У разі потреби чоловік кооперується з іншими бджолярами, щоб виконати велике замовлення.
Бджоляр Петро Горобець теж за об’єднання. Він – голова Волноваської спілки пасічників. Ветеринар за фахом, чоловік розвиває пасіку у селі Ближнє Волноваського району (Донецька область) з 2004 року. Зростала вона поступово – від десяти до 300 вуликів.
“Не проблема чимось займатися – вирощувати помідори чи розводити курей, проблема – продати. Тому, на мою думку, треба кооперуватися. Це допомагає здати мед великими партіями гуртовим покупцям, щоб отримати кращу ціну за нього ”, - каже бджоляр.
За сприяння Проєкту USAID Петро отримав пільговий кредит від кредитної спілки “Імпульс плюс” (Вугледар). На 100 тисяч гривень придбав бджолопакети для розширення пасіки.“Цей кредит дав мені можливість придбати нові бджолопакети. Кредит у банку для мене недоступний – там дуже високі відсотки. У цій програмі є відстрочка платежу на пів року, це дуже зручно”, - каже Петро.
Своє професійне свято – День пасічника – бджолярі зустрічають на пасіках. Качають соняшниковий мед, цьогоріч, кажуть, буде гарний медозбір.
Нагадаємо, Проєкт USAID “Економічна підтримка Східної України” підтримує розвиток бджільництва на Сході України, надає можливість придбати вулики та автомобільні причепи для їх перевезення зі знижкою. Також бджолярі навчаються професійному бджільництву на онлайн-курсах. Проєкт USAID підтримує ті напрями цього бізнесу, що дозволяють збільшувати додану вартість продукції, наприклад, органічне виробництво, допомагає розвитку племінної справи бджільництва у регіоні та взаємодії бджолярів і фермерів.