Ознаки посттравматичного стресового розладу мають 60% маріупольців, які виїхали окупованого міста, - дослідження
Ознаки посттравматичного стресового розладу мають 60% маріупольців, які виїхали з нині окупованого міста.
Такі дані оприлюднили представники Агенції UkrSocStandart, яка провела дослідження "Як блокада Маріуполя вплинула на людей".
Дослідження тривало з грудня 2022 року по січень 2023-го. Провела його Агенція UkrSocStandart на волонтерських засадах. Дані збирали онлайн, за допомогою соцмереж та ЗМІ міста. Про це під час його презентації у Media Center Ukraine-Ukrinform розповів керівник проєктів Денис Под'ячев.
"За результатами дослідження, 60% маріупольців мають ознаки посттравматичного стресового розладу. Аналіз травмуючих чинників виділив шість головних факторів: важкі побутові умови — холод, недоїдання, ризик життю, авіаудари по дітях — бомбардування драмтеатру та пологового, деморалізація земляків — колабораціонізм, мародерство та масові вбивства цивільних", — зазначив керівник проєктів UkrSocStandart Под'ячев.
За його даними, в дослідженні взяли участь понад тисячу респондентів. Якщо орієнтуватися на цифру у 250 тисяч людей, які евакуювалися з Маріуполя — в опитуванні взяв участь кожен 200 житель громади, що виїхав до інших регіонів України чи за кордон, пояснив Денис Под'ячев.
"Цим дослідженням ми хотіли показати найбільш стресовий досвід людей у війні на прикладі Маріуполя", — сказав керівник проєктів UkrSocStandart.
Представниця ГО "Центр соціально-культурного розвитку" Наталія Шайхутдінова припустила, що цифра маріупольців з ознаками ПТСР може бути значно вищою.
"Людей, які мають ознаки посттравм може бути 80% і вище. Дослідження проводилося в грудні, коли люди не хотіли згадувати про пережите, і десь якомога далі сховали свої спогади, бо так їм було легше не помічати такі ознаки. А ось березень став для маріупольців дуже тригерним: з такими датами, коли кожен згадував, що трапилося з ним", — пояснила Наталія Шайхутдінова.