ООН не хоче шукати прямих механізмів впливу на рф, — Лубінець про дії ООН щодо Оленівки
Місія ООН щодо розслідування подій в Оленівці жодного разу не зустрілася з українським омбудсменом, щоб отримати матеріали щодо вибуху у колонії, де утримували українських військовополонених.
Про це заявив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець на форумі "Легіон права", пише Суспільне.
"ООН не впливає на мій погляд не хоче шукати прямих механізмів впливу на рф. Пан Гутерреш зробив гучну публічну заяву про створення окремої місії, яка буде займатись питанням Оленівки. Він її дійсно створив, були призначені троє людей...", — сказав Лубінець.
За словами Омбудсмана, ця місія працювала п'ять місяців і за цей час він неодноразово намагався з ними зустрітися онлайн чи офлайн.
"Я казав, що готовий їхати в Нью-Йорк, щоб передати ті матеріали, які є української сторони, а це експертний аналіз фото, відеоматеріалів, які оприлюднювали росіяни, і які дають нам підстави стверджувати, що це не був обстріл жодними "Хаймарсами", чи "Градами" чи будь-чим... На наш погляд, на погляд експертів, не тільки українських, які брали в цьому участь, це був заряд, встановлений всередині цього бараку, який дає дуже високу температуру", — сказав Лубінець.
Омбудсман акцентував, що в Оленівці загинули люди, які мали офіційний статус військовополонених, які були верифіковані Міжнародним комітетом Червоного Хреста.
"Місію закрили, а я з ними навіть не зустрівся. На мій погляд, не зустрівся через їхнє небажання реально чимось займатися. До речі місію закрили дивним чином. Про це повідомив речник Гутерреша на пресконференції і на пряме запитання журналістів: Ви прийняли рішення закрити цю місію через те, що РФ не допустила представників місії до Оленівки? Відповідь була: "Ми це не коментуємо", — сказав уповноважений.
Лубінець зазначив, що це "яскравий приклад, як діють зараз міжнародні організації".
Нагадаємо, що збройні сили рф у ніч з 28 на 29 липня 2022 року здійснили прицільний навмисний артилерійський обстріл виправної установи в населеному пункті Оленівка, Донецької області, де утримувалися, зокрема і українські полонені. Загинуло 53 полонених, понад 130 було поранено.
Російські окупанти переслідували, таким чином, свої злочинні цілі - звинуватити Україну у скоєнні "воєнних злочинів", а також приховати тортури над полоненими і розстріли, які здійснили там за наказами окупаційної адміністрації та командування зс рф на тимчасово окупованій території Донецької області.
Пізніше Катерина Прокопенко повідомила, що місію ООН з розслідування трагедії в Оленівці не відновлять до деокупації.