"На милування нема силування": президент прокоментував нав'язування російських паспортів жителям ОРДЛО
У питаннях примусової паспортизації Росією українців в окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) не слід дотримуватися радикальних суджень.
Про це в інтерв'ю телеканалу "Дом" заявив президент України Володимир Зеленський.
"Думаю, що до оцінки ситуації, в якій може опинитися людина, потрібно підходити розсудливо, з мудрістю і найголовніше — з мізками (якщо вони є у людей, які до чогось дуже радикального завжди закликають)", — сказав глава держави.
Людина може виявитися в ситуації безвиході, коли відмовитися від російського паспорта неможливо, наголосив президент.
"Звісно, слава тим людям і велика повага, хто зміг відмовитися від паспортизації, хто зміг піти від різних "документів" невизнаних "республік" і залишитися з українським паспортом. Звичайно, ми вам дуже вдячні, ви молодці. Але люди різні, обставини різні. Адже хтось залишився там доглядати за своїми рідними, які лежать, і, щоб вижити, вони змушені отримувати російські паспорти або якийсь інший "документ". Або щоб мати можливість там працювати, а їм кажуть: сюди ти не можеш влаштуватися без російського паспорта", — уточнив Зеленський.
Президент України переконаний, що до кожного випадку отримання російського паспорта українцями в ОРДЛО варто підходити індивідуально, і зовсім не з позиції засудження.
"Це не поблажливість моя до таких людей — це моє співчуття. Я вважаю, що ми повинні розуміти, що ситуації бувають різні й людей не можна ділити за паспортом. Людину потрібно зовсім інакше сприймати. Є вимушені в житті заходи, і ми всі, не пройшовши через такі випробування, не можемо оцінити це повністю правильно й адекватно. Тому я вважаю, що з погляду паспортизації говорити про людей складно, однозначно оцінювати не можна", — сказав він.
А ось оцінювати дії Росії не складно: примусовою паспортизацією українців на окупованих територіях Донбасу Кремль порушує норми міжнародного права, а також хоче посилити позиції владущої партії Росії на виборах в Держдуму шляхом незаконного залучення електорату з ОРДЛО.
"Оцінювати можна однозначно — Росія порушує міжнародне право. По суті, паспортизація [на окупованій частині Донбасу] нічим не відрізняється від паспортизації, яка була у Криму. Спочатку ти роздаєш паспорти Російської Федерації, а потім ходиш і кажеш: "я захищаю своє населення", вже не тільки російськомовне. Не тільки культуру, а й те, що вони, мовляв, вже "своїх громадян захищають". Ось чому це небезпечно. А друга історія з паспортизацією — вибори до Держдуми, то ще кудись. І ось українці з російськими паспортами — їх садять до автобусів, вивозять, змушують голосувати. Це рабство якесь", — сказав президент.
Зеленський доповнив, що після повернення ОРДЛО під юрисдикцію України період російської паспортизації не матиме історичного значення.
"Але на милування нема силування. І як показує життя, такі кроки зазвичай історія змиває. Як після дощу, все це змиється, це все мине. І, можливо, колись в якихось книгах залишиться один рядок — ну, була в історії України паспортизація тоді ще окупованої частини Донбасу. Ну, була, а потім минула, й усе повернулося, й усе повернула Україна", — резюмував президент України.
Читайте також: Зеленський підписав закон, що звільняє переселенців від наслідків за невиконаними кредитами та позиками