Начальник Святогірської ВА розповів, що відбувається у місті та чи безпечно повертатися в громаду
Голова Святогірської громади, начальник міської військової адміністрації Володимир Рибалкін розповів про те, як виживає деокуповане місто, які проблемні питання потрібно розв'язати насамперед і чи безпечно повертатися зараз у свої домівки.
Передають Новини Донбасу.
Які заходи місцева влада вживає для відновлення нормального життя у Святогірській громаді?
Територія громади офіційно була деокупована 12 вересня. За цей час вдалося відновити мобільний зв'язок - у громаді працюють оператори Vodafone, lifecell і "Київстар". Відновило роботу відділення Ощадбанку. Відновили роботу пекарні, і потроху в громаду повертаються підприємці. Наразі налагоджена співпраця більш ніж із десятьма волонтерськими організаціями, зокрема і з міжнародними, які щодня допомагають громаді для того, щоб повернення до мирного комфортного життя було якомога швидшим. Фактично зараз мешканці громади щодня отримують гуманітарну допомогу, в тому числі будівельні матеріали. Наразі вже повноцінно працює відділення Укрпошти, тобто кожного дня там перебуває людина, яка може надавати всі необхідні послуги. Щотижня населені пункти громади відвідують представники управління соціального захисту населення та Пенсійного фонду. Прямо зараз триває реконструкція двох об'єктів для тимчасового розміщення мешканців громади, які з різних причин не зможуть прожити зиму у своїх домівках - їхні оселі або зруйновані, або через агресію Росії залишилися без опалення. Для жителів, які мають пічне опалення, заготовляють дрова. Укладено контракти з національним парком "Святі гори", проведено розмінування ділянок, і вже починають підготовку дерев для зрізання та заготівлі на зиму. Також завдяки громадській організації "АДРА" розпочалися безоплатні автобусні рейси з міста Святогірськ, сіл Маяки та Хрестище до Слов'янська, де мешканці можуть отримати необхідні соціальні та адміністративні послуги, відвідати магазини та аптеки. Також ми відновлюємо роботу комунальних підприємств і плануємо закупити техніку, яка замінить знищену внаслідок російських обстрілів. Адже громада має жити в чистоті всупереч усім умовам, які склалися на цей момент.
Чи є вже плани відновлення пошкоджених будинків та інфраструктури?
Наразі працівники наших комунальних підприємств допомагають зберегти житловий фонд - багатоповерхові будинки. У багатьох будинках пошкоджено дахи та вибито вікна, тому намагаємося просто врятувати їх. Про відновлення поки що говорити зарано, ми маємо пережити зиму і не втратити ці будинки. У громаді працює фахівець, який фіксує пошкодження будинків унаслідок воєнних дій, а вже етап відновлення та виплати компенсацій настане після перемоги України. Зараз ми ведемо роботу з людьми для того, щоб вони отримували вже зараз акти про пошкоджене майно.
Як зараз живуть села у Святогірській громаді?
-Ситуація зараз дуже важка в чотирьох населених пунктах - Богородичне, Долина, Краснопілля та Мазанівка. Поки що не вистачає піротехніків для розмінування цих сіл, адже там залишилося дуже багато вибухонебезпечних предметів. На цих територіях знищено практично всі житлові будинки. Люди намагаються повернутися в ці села, щоб оглянути свої оселі та спробувати щось відбудувати, але це дуже небезпечно. Хотів би особисто порадити людям бути відповідальними і берегти свої життя. Хоча війна й пішла звідси, залишила після себе дуже багато загроз, і фактично в цих селах небезпечно навіть переміщатися автомобільним транспортом.
Як загалом у громаді вирішується питання про розмінування територій?
У громаді працюють піротехнічні групи ДСНС. Одна з груп разом зі співробітниками парку "Святі гори" готує ділянку лісу для заготівлі дров. Також рятувальники працюють за викликами людей, які у себе на подвір'ях знайшли небезпечні предмети або хочуть перевірити свої будинки. Рятувальники працюють постійно, але, на жаль, не в тій кількості, яка дозволила б говорити про швидке очищення території громади від мін. Тут ішли дуже активні бойові дії, тому територія дуже сильно забруднена боєприпасами та іншими небезпечними предметами.
Скільки жителів залишається в громаді і коли можна буде сюди повертатися?
У Святогірську зараз проживає 650 людей, а загалом у громаді - близько двох тисяч людей. Однозначно повертатися сюди рано. Крім комунальних проблем існує велика мінна небезпека. Зовсім нещодавно громада знову потрапила під обстріл. За моєю інформацією, це була ракета С-300. Росіяни вкотре нагадали, що вони воюють із цивільним населенням і що війна ще не завершилася. Тому звертаюся до мешканців громади - якщо у вас є можливість прожити зиму в безпечніших регіонах - неодмінно скористайтеся нею. Прийде час, і ми разом будуватимемо успішну громаду, але для цього треба вберегти життя і здоров'я її мешканців.