
На Тернопільщині розмовний клуб із Краматорська проводить лекції з історії та традицій
Громадська організація “Український розмовний клуб “Файно”” працює майже 10 років. Сьогодні розмовний клуб працює одразу із багатьма напрямками роботи: лекції з історії та традицій, майстеркласи на об’єднання, виготовлення коциків та сіток для військових.
Про це йдеться у матеріалі Східного Варіанта.
Ідея заснувати “Файно” виникла ще у 2013 році у краматорчанина Станіслава Черногор. Чоловік прагнув створити проєкт пов'язаний з історією України. Тому почав проводити освітні заходи в Центральній бібліотеці Краматорська. Проте робота “Файно” була призупинена.
У 2015 році робота клубу знову відновилася під керівництвом Оксани Муравльової. Оксана родом з Алчевська, де жила та навчалася до 17 років. Пізніше вона жила в Ясинуватій, працювала викладачем української мови. Однак після початку війни, яку розв'язала росія у 2014 році, була змушена залишити Ясинувату.
“Покинувши Ясинувату через початок війни, я опинилася у Краматорську. І дуже хотіла навчати людей солов'їної мови та розповідати про українські традиції. Станіслав запропонував мені попрацювати над “Файно”. Також мені надійшла пропозиція громадської діячки Розлуцької Анастасії відкрити безкоштовні курси української мови. А я викладачка солов’їної на пенсії, тому могла за це взятися. І так у 2015 році почалася лагідна українізація з елементами вишивки від “Файно””, — пригадала початок відновлення роботи розмовного клубу Оксана.
Спочатку розмовний клуб мав два основні напрямки роботи: практика української мови та вивчення традиційної вишивки.

Після початку повномасштабного вторгнення Оксана Муравльова разом із дітьми залишила Краматорськ та знайшла прихисток у Бережанах, що на Тернопільщині. Жінка не перестала працювати над “Файно” та продовжила проєктом “Народжені у вишиванках — непереможні”.
Наразі мапа мандрує Україною. Вона вже побувала у Броварах, Галичі та має їхати в Чернігів. Оксана підкреслила, що після перемоги планує представити мапу в деокупованому Донецьку.
“Наразі ми знайомимося із Тернопільщиною. Ділимося досвідом зі сходу України. Проводимо майстеркласи та розповідаємо про інформаційну безпеку. Багато працюємо із російськими фейками. Говоримо правду про українські традиції та історію”, — розповіла очільниця “Файно”.
Сьогодні розмовний клуб працює одразу із багатьма напрямками роботи: лекції з історії та традицій, майстеркласи на об’єднання, виготовлення коциків та сіток для військових.

Оксана розповіла, що майже за 10 років роботи “Файно” зустрічала багато російських фейків. Особливо пропагандисти люблять маніпулювати історією сходу України. Два найбільш поширені фейки це: “Донбасс исконно русская территория” та “Украинского языка никогда не было на Донбассе и не будет”.
“Це сьогодні ми кажемо фейк, але ж фальсифікувати історію росіяни почали ще за часів Петра I. Тоді навіть не було російської абетки, тому вони переробили українську. Вони все крадуть й розповідають, що воно “исконно русское””, — пояснила керівниця “Файно”.
Оксана пояснила, що російські фейки небезпечні тим, що люди, які не цікавляться історією, можуть в них легко повірити:
“Люди, які знають історію України ніколи не повірять у російські маніпуляції. Схід України має глибоку історію, але дуже багато знищувалося та замовчувалося роками. Наприклад, я їздила на історичну експедицію Донеччиною. Відвідала Званівку, Нью-Йорк, Прелесне та інші селища. Також була на фольклорній практиці у Стародубівці. У нас багато автентичних пісень українською мовою”.
Оксана резюмувала, що російська пропаганда сильно впливає на сприйняття української історії. Тому розмовний клуб “Файно” активно проводить освітні події. Розповідають правду про традиції рідного краю, щоб українці та українки могли розпізнати фейки.
Читайте повністю текст про діяльність розмовного клубу: "Традиції українського сходу знищували": як розмовний клуб із Краматорська спростовує російські фейки
Читайте також: Старовинні колядки та "Жорстокий романс": як фольклорний гурт із Донецька зберігає українську культуру
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.