На Полтавщині ремонтують будинки, де проживають переселенці з Луганщини, Донеччини та інших областей України: відео
У понад двох сотнях осель на Полтавщині, де живуть переселенці, роблять ремонти за гроші благодійних організацій. Зокрема, замінюють двері, вікна, а також утеплюють стіни та стелі. Усе це у рамках проєкту "Модернізація житла для вразливих родин внутрішньо переміщених осіб" від благодійного фонду "Карітас Полтава"
Про це розповів Суспільному координатор Олександр Мошенець.
Світлана Пірлік пів року проживає у селі Лютенські Будища Зіньківської громади. Сюди приїхала із Сєвєродонецька Луганської області.
"Я сама звідси родом, я школу тут закінчувала, і оце однокласниця мені дала притулок. Дуже вдячна, вони допомагають мені якось пережити цей період. Я трішки вже звикла, їхати нікуди. Там окупація", — каже жителька Сєвєродонецька Луганської області Світлана Пірлік.
У помешканні родини, яка прихистила Світлану Пірлік, замінюють вхідні двері.
"Зараз збираємо замок. Потім наступне – будемо монтувати двері. Перед цим зробили демонтаж старого короба, зняли старі двері", — говорить будівельник підрядної організації Святослав Ковбасін.
"У нас взагалі хата холодна. Двері не щільні були, старі і віяло сюди", — розповідає жителька Лютенських Будищ Зіньківської громади Катерина Коваленко.
Роботи виконують у рамках проєкту "Модернізація житла для вразливих родин внутрішньо переміщених осіб". Роблять це, аби покращити умови проживання переселенців.
"Це такі категорії вразливості, як вагітні жінки, з дітьми до 3 років, тяжко хворі, люди поважного віку 60 плюс, багатодітні сім’ї та інваліди. На сьогоднішній день в рамках нашого проєкту "Карітас Полтава", "Карітас Україна" у співпраці з УВКБ ООНуже на теренах Полтавської області отримують допомогу 225 домогосподарств на сьогоднішній день. Якщо в грошовому еквіваленті про це говорити, то це десь близько 10 мільйонів гривень", — каже координатор проєкту "Модернізація житла для ВПО" БФ "Карітас Полтава" Олександр Мошенець.
На Полтавщині проєкт діє з осені. Спочатку була реєстрація, відбір, а також огляд помешкань інженерами. Ремонтувати почали з грудня.
"Здебільшого загальна потреба у зимовий період – це заміна вікон та дверей, тому що це найбільш вразливі місця в будинках, які пропускають холод. Також це обігрівачі, електрообігрівачі, ізоляції стель будинку, стін будинку", — додає Олександр Мошенець.
У будинку в селі Бірки, в якому проживає Наталія Ільяшенко із Донеччини, вхідні двері вже вставили.
"Тут у нас були старі двері, через них ішов протяг. Низ більш-менш. Ось бачите, ватка стирчала. Якщо її витягнути, там буде вулиця у нас, протяги скрізь дули. Я вішала ковдру. Намагалась обклеїти поролоном, але нічого не виходило, вони взагалі перестали закриватися", — говорить жителька Первомайського Донецької області Наталія Ільяшенко.
Завершити проєкт планували торік, однак не встигли, тому продовжили 2023-го.