На окупованих територіях Луганщини пасічники масово закривають бізнес з виробництва меду
На сільськогосподарських територіях Луганщини, які першими потрапили під окупацію через повномасштабне вторгнення рф, пасічники масово позбавляються "медового бізнесу".
З початком літа оголошення щодо продажу невеликих (до 20 бджолосімей) та середніх (понад 50 вуликів) господарств з'явились у телеграм-каналах та соцмережах Старобільського, Сватівського, Троїцького та Білокуракинського районів. Передає Суспільне
Юрій – пасічник з 10-річним стажем, тримає своє господарство на 50 вуликів в одному із сіл Сватівського району. З початком повномасштабної агресії Росії разом із родиною виїхав з Луганщини, покинувши свою пасіку і підсобне господарство. Він розповів, що з початком медозбору за своїм "бізнесом" треба щодня доглядати. Зробити ревізію вуликів попрохав колег, які залишились на окупованій території
"Хлопці погодились допомогти навесні: подивитись як бджолосім'ї вийшли із зимівлі, зробили частково ревізію у вуликах, але ж влітку роботи на пасіці багато щодня і вони просто не встигають за своїми й моїми вуликами дивитись. Крім цього після зими вимерло десь 10 відсотків бджіл, треба було купувати нові бджолопакети. Цього через війну зробити не вдалось. Тому, як це не боляче, вирішив продати пасіку поки вона ще у більш-менш нормальному стані. І таких як я пасічників серед тих кого знаю десь чоловік 10-15. Хто виїхав і вирішив продати своє господарство. Правда, поки охочих їх придбати немає", – каже пасічник.
Залишила свою велику пасіку на понад 300 бджолосімей на Луганщині й власниця одного із місцевих медових брендів Карина (ім'я через заходи безпеки змінене). Свій бізнес її родина розпочала на початку двотисячних, а у 2016 році вони створили власну торговельну марку. Почали виготовляти медові мікси, натуральну косметику з використанням меду, медові напої та сувеніри. Їх продукцію купували не лише в Україні, а й за кордоном. Вподобали її у Польщі, Канаді, країнах Балтії, Австрії й навіть США. Карина розповідає – втрати "медового бізнесу" в окупації пов'язані ще й із відсутністю можливостей для медозбору в цих районах та небезпекою мінування територій поблизу пасік та полів
"Окупанти зібрали місцевих фермерів, попередили, щоб не сіяли соняшник. Деяким фермерам в районі наказали зовсім не сіяти нічого. Бо все замінують: і поля і ліс", – розповіла вона Svatove City.
Зараз Карина із родиною перебуває у Данії, отримала статус біженки терміном на два роки, проходить навчання та розробляє свій стартап. Говорить – її бізнес-ідея, скоріше за все, буде пов'язана саме з виготовленням продуктів із меду.
За даними Луганської ОДА у 2021 році на Луганщині працювало 1948 пасік, які перебували у загальноукраїнському реєстрі. В них налічувалось понад 100 тисяч бджолосімей, що удвічі більше аніж у 2020 році.