Експерти пояснили, чому зараз реінтеграція людей з окупованих територій через туризм неможлива
Експерти вважають: розробити цікавий маршрут та наповнити його деталями - не проблема, а ось реалізувати таку подорож для жителів окупованих територій буде дуже непросто.
Про це повідомляє Східний Варіант.
У березні голова Державного агентства розвитку туризму Мар'яна Олеськів заявила, що в Україні планується розробити туристичні маршрути для людей, які проживають на тимчасово окупованих територіях. На думку голови Держтуризму, це допоможе інтегрувати людей, які проживають на окупованих територіях.
Експерти розповіли «Східному варіанту», чому це важко виконати.
«Східний варіант» подав запит до Державного агентства розвитку туризму, сподіваючись дізнатися, як будуть організовані маршрути та за чий рахунок буде відбуватися подорож, але відповіді ми не отримали.
«Чесно кажучи, я не дуже вірю, що це можливо здійснити. Тому що окупаційна влада не випускає людей. Виїжджати за пенсіями людям дозволяли, тому що вони їхали за грошима, а потім привозили їх на окуповану територію. Тобто це було вигідно»,
— розповідає краєзнавець Михайло Кулешов. Він сам - переселенець з Горлівки.
Представник ОРДЛО в Тристоронньої контактній групі (ТКГ) від України Сергій Гармаш відверто критикує ідею.
«Ідея, я б сказав, абсолютно популістська. Тому що, перш ніж пропонувати людям якісь маршрути, потрібно спочатку вирішити питання того, щоб люди могли ними скористатися, тобто виїхати з тієї території»,
— каже Сергій Гармаш.
Вже більше року вільна Україна майже недоступна для жителів окупованих територій. З березня 2020 окупаційна влада обмежила пересування через свої «блокпости», тому люди змушені їхати через Російську Федерацію.
За даними Державної прикордонної служби, за 3 літніх місяці 2019 кількість перетинів українських КПВВ на лінії розмежування досягало 3,7 мільйона. В 2021 - всього 253 тисячі. Більшість перетинів - через КПВВ «Станиця Луганська».
«Цим потрібно було займатися, коли Донбас не був окупованих. І цим потрібно займатися зараз з жителями вільної частини Донбасу. Ось їм дійсно потрібно показувати, що Україна велика і цікава. Львів, можливо, може показати людям іншу реальність. Тому для них потрібно робити дуже активно. І для цього, знову ж таки, потрібно будувати дороги, запускати додаткові рейси поїздами й літаками. Ось це важливо, цікаво і ефективно»,
— вважає Сергій Гармаш.