Карпати feat. Алчевськ: як переселенка організувала фермерський туризм
Уродженка тимчасово окупованого Алчевська розвиває фермерський туризм в Карпатах.
Про це повідомляє Східний варіант з посиланням на bizshid.com
61-річна Катерина Лісова родом з Донбасу, але вже майже 6 років мешкає в Карпатах. До війни переселенка з промислового Алчевська викладала маркетинг та працювала копірайтеркою. З переїздом на Львівщину її життя круто змінилося, розповідає ukraine.unfpa.
Тут, у Карпатах, за щасливим збігом обставин вона познайомилася з місцевою мешканкою Катериною Ільків – медиком за освітою та майбутньою бізнес-партнеркою. Разом жінки виграли перший грант та почали вести козине господарство. Катерина Ільків навчила уродженку Донбасу основам сільського господарства – як доїти козу, обходитися з твариною, а Катерина Василівна керувала організаційною роботою та пошуком грантів.
За чотири роки з декількох кіз їхня отара збільшилася до 50 голів, підприємниці перевезли ферму в більш туристичне село та почали виготовляти сири. Попри значне навантаження, жінки тримають господарство удвох - із допомогою дітей Катерини Ільків та чоловіка пані Лісової. Нині ферма «Двох Катерин» відома не лише в Карпатах, але й далеко за їхніми межами.
«Буває так, що мене в таксі впізнають і починають розпитувати, як то нам вдалося, - каже Катерина Лісова. – Але найчастіше, на жаль, стикаємось із заздрощами та намаганням зіпсувати наші справи. Ментальність така, що традиційно жінка в селі – це приставка до кухонної плити, яка ще пере, прибирає та витрачає гроші чоловіка. Ми своїм прикладом показуємо, що жінки вміють і можуть самостійно вести бізнес, розв'язувати проблеми. Якщо нам треба виконати фізично важку роботу – ми наймемо працівників. Але тут постає проблема, що для деяких чоловіків йти працювати "на жінок" – принизливо».
Окрім гендерних упереджень, підприємниці стикаються із крадіжками та нацьковуванням собак на худобу. Жінки кажуть, щоденно зникають 10-20 яєць, а за місяць вкрали 40 курей-бройлерів. Тому Катерини планують встановити відеоспостереження та обладнатися засобами захисту.
Читайте також: Вчителька, лікар і економістка: як жінки розвивають бджільництво на Донбасі
Основні клієнти ферми – туристи, що приїжджають на екскурсію та дегустації. За день Катерини приймають до 150 відвідувачів, увагу яких привертає не лише якісна органічна продукція, але й контактні тварини.
«Туристи в захопленні від наших тваринок, бо зазвичай їх спершу зустрічають вони, а потім вже ми. Наші кури, як не дивно, самі збігаються до людей, а конячка прийде до вас, ще й обнюхає. Це все тому, що ми їх дуже любимо», - розповідає фермерка Катерина Лісова.
Також жінки проводять безоплатні екскурсії для школярів та вихованців дитячих садочків, аби діти не боялися тварин.
Поки що повністю задовольнити попит на продукцію не виходить, адже фермеркам не вистачає території для помноження стада. Тому Катерини закуповують молоко в інших селян, але й цього недостатньо. За словами жінок, місцеві мешканці недооцінюють козиний бізнес, про що свідчить наявність лише 20 кіз на село з населенням дві тисячі людей.
У планах підприємниць – здобути сертифікат органічного виробництва та створити молочний кооператив, аби залучити селян до розведення кіз. У такий спосіб «люди стабільно матимуть "копійку", а фермерки - вдосталь молока для виробництва сирів».
Для реалізації ідеї Катерини стали учасницями освітньої грантової програми «TalentA» від компанії Corteva Agriscience за підтримки Фонду народонаселення ООН.
Жінки не приховують, їм обом не вистачає знань у сферах сільського господарства і реклами. Тому, коли побачили можливість навчатися, одразу подалися.
«Мені дуже сподобався курс з нестандартного мислення. Помітила за собою, що тепер цю інформацію кожен день застосовую у спілкуванні з людьми та роботі. Також у мене не було досвіду керівництва, але тепер, отримавши настанови менторів, втілюю їх у життя», - зазначає Катерина Ільків.
Хоча Катерина Лісова – фахівчиня з промислового маркетингу, інтернет-маркетинг для неї – «terra incognita». Однак навчання заповнило прогалини у сфері й покращило навички написання грантової заявки.
Тим жінкам, які живуть в сільській місцевості й розмірковують про власний бізнес, Катерини радять «не сидіти на місці, а рухатися вперед».
«Головне – не боятися починати. За першим кроком, буде другий, третій…Буде важко, але втягуєшся. Самореалізація та незалежність – того варті», - впевнені жінки.