Голова ДонОДА розповів про підтримку та реінтеграцію ветеранів на Донбасі на форумі в Краматорську
Голова ДонОДА разом з очільницею Мінветеранів України Юлією Лапутіною привітали учасників російсько-української війни на форумі "Ветеран - громаді: потенціал, помножений на довіру" в Краматорську.
Форум триватиме протягом двох днів у Краматорську, він зібрав понад сотню ветеранів з усіх куточків України.
"Тут, на Донеччині, ми усвідомлюємо, що війна неминуче травмує всіх, хто дотичний до неї. Людям, які повернулися з фронту до цивільного життя, потрібна допомога тих, кого вони захищали. Тобто - всього українського суспільства. Реінтеграція ветеранів до громадського життя – це серйозний виклик. Але і велика можливість! Адже люди, загартовані війною, здатні на рішучі вчинки і великі досягнення у мирному житті – в економіці, культурі, науці й інших сферах. Україна вже має безліч прикладів того, як наші ветерани, повернувшись з війни, докорінно змінювали і робили кращим своє життя та життя своєї громади. І наше спільне завдання - зробити так, щоб таких історій успіху було значно більше. Для того, щоб виклик перетворився на можливість, ми всі разом – держава і суспільство – повинні докладати якнайбільше зусиль, щоб надихнути тих, хто повертається з війни, на цікаве та активне життя. Ми в Донецькій ОДА, як представники держави, працюємо над цим давно і систематично", - розповів Кириленко.
Зараз в області зареєстровано 18 641 учасник АТО та ООС та 230 членів родин загиблих захисників України.
Щороку виплачують матеріальну допомогу ветеранам, що отримали інвалідність на війні, та родинам загиблих учасників АТО й ООС. Торік на ці виплати було виділено майже 3,2 млн гривень, цього року вже 4,3 млн.
Крім того, ветерани та родичі загиблих отримують матеріальну допомогу від органів місцевого самоврядування в громадах області. Цього року загальна сума цих виплат склала 10,3 млн грн.
"Звісно, для спокійного і продуктивного життя важливо, щоб було, де жити. Тому уряд розробив програми щодо забезпечення ветеранів житлом, а ми в цьому році обґрунтували для Кабінету міністрів потребу в отриманні житла для 4 родин загиблих, 8 ветеранів з інвалідністю внаслідок війни та 694 ветеранів із числа переселенців.
На жаль, державний бюджет дуже обмежений і кошти виділяються повільніше, ніж хотілося б і нам, і ветеранам, але все ж ми рухаємося в цьому питанні у правильному напрямку", - пояснив Кириленко.
Намагаємось також підтримувати мобільність ветеранів. Так, з нагоди 30-ї річниці Незалежності ми придбали легкові автомобілі для трьох ветеранів, які на війні дістали інвалідність І групи. Це має стати одним із наших пріоритетів, адже мобільність – це невід’ємна складова успіху, - сказав голова ДонОДА.
Крім того, звісно, стоїть проблема оздоровлення, психологічної реабілітації та професійної адаптації. Цього року ми виділили 1,6 млн гривень на професійну перепідготовку ветеранів – на цю програму надійшло 425 заявок і було відібрано 240 учасників.
На психологічну підтримку ветеранів виділено трохи більше 4 млн гривень – ці кошти витрачені на реабілітацію 312 осіб. На додачу, 106 осіб пройшли санаторно-курортне лікування, на яке з обласного бюджету було виділено 1,7 млн гривень.
"Я наводжу тут окремі приклади та окремі програми, але треба розуміти, що це вже не точкова робота, а системна. Однак ця система потребує значного розширення і поглиблення. А ще – залученості з боку громадянського суспільства і підтримки з боку ветеранів. Мусимо постійно оновлювати та осучаснювати наші методи. І я сподіваюся, що цей форум у цьому допоможе", - підкреслив Кириленко.