
Фольклорний гурт із Донецька зберігає та поширює українську культуру
Гурт “Дивина” був створений у листопаді 1998 року. Його засновниця – фольклористка, співпрацівниця науково-дослідної лабораторії “Народознавство Східної України” Донецького національного (на той час – державного) університету, викладачка Донецької музичної академії імені С. С. Прокоф’єва Олена Тюрикова.
Про це йдеться у матеріалі Східного Варіанта.
В першому складі було кілька дівчат, які до цього співали в іншому, дитячому гурті “Співаночки”. Його також заснувала Олена Віталівна в Дитячій школі мистецтв №2. Він існував до 2014 року в Донецьку, а потім – до 2022 року в Києві під керівництвом колишньої “співаночки” Серафими Сокольвак. Юнки після вступу до університету запропонували ідею нового колективу вже в університеті. Вони ж придумали й назву гурта.
Юлія Куліненко (долучилася до другого складу “Дивини” у 2004 році) розповідає, що вона народилася в Донецьку, ніколи не чула автентичних українських пісень наживо. Але у 2004 році вона вперше відвідала виступ гурту “Дивина”:
“Під час їхнього співу в мене просто бігли мурахи по тілу! Я одразу зрозуміла, що хочу цим займатися!”

“Дивина” багато помандрувала за студентські роки і по Україні, і по Європі з піснями, записаними на Донеччині. В самому Донецьку вони презентували пісні з Київщини, Полтавщини, Полісся чи Харківщини. Дещо учасниці записали від наших діаспорян в Естонії, Фінляндії. Олена Віталівна навчала юнаків пісням, записаним від українських переселенців до Новосибірщини, Алтайського краю, Кубані. В складі колективу було багато студентів з різних факультетів: історичного, математичного, фізичного, філологічного, хімічного... Хтось закінчував навчання і лишала гурт, хтось приходив і лишався надовго, а хтось продовжує співати самостійно чи в інших колективах і досі.
Юлія пригадала, що взимку 2014 року гурт поїхав колядувати в село Орлівка, що на Донеччині:
“Ми з колядками пішли по хатах, і місцеві були неймовірно раді! Особливо бабусі, які розчулено витирали сльози та пригощали пиріжками, обдаровували баняками з соленими грибами та іншими смаколиками. Тоді гурт запросили приїжджати ще, але як виявилося, це був наш останній виступ”.
Ще декілька місяців дівчата збиралися на репетиції та розучували нові пісні. Проте більше не виступали. В місті було занадто небезпечно. А у липні 2014 року Олена Тюрикова разом із родиною виїхала з міста.

Юлія розказала, що підтримка знайомих та друзів підштовхнула до відновлення діяльності “Дивини” в Києві.
“Відшукалися ще дві дівчини. Київська музична критикиня Любов Морозова запропонувала нам взяти участь у творчому проєкті “Донкульт — Мистецькі Надра”. І так, 7 листопада 2014 року, відбувся наш перший концерт у Києві. Люди довго аплодували стоячи”, — згадує співачка.
Після відновлення діяльності також співав і на Донеччині. Так, 2017 році “Дивина” брала учать у Всеукраїнському музичному фестивалі “Червона рута” у Маріуполі.
З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну двійко учасниць гурту переїхали до Німеччини, одна — до Вінничини, а дві лишилися в Києві. Колектив вдруге розпався, але… продовжує існувати одночасно в Києві та Кельні.
В Кельні до “Дивини” долучилися ще дві учасниці. Також підросла і співає з “Дивиною” донька Юлії Віра. Юнка в Києві співала в дитячому гурті “Райгородок” під керівництвом Сусанни Карпенко, а в Німеччині створила свій юнацький гурт “Ралець” (ралець — означає коштовний подарунок).
Цього року гурту виповнилося 25 років. І вони змогли зібратися всі разом та організувати кілька концертів в Кельні та Бонні.
Читайте повністю матеріал: Старовинні колядки та "Жорстокий романс": як фольклорний гурт із Донецька зберігає українську культуру
Читайте також: Український голос Донеччини: життєвий шлях педагога та дисидента Олекси Тихого, який боровся з русифікацією
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.