
Евакуація з ТОТ: які документи потрібні
Зараз для українців працює лише один гуманітарний коридор із Білорусі до Волинської області: «Мокрани — Доманове». Ще рік тому працював другий коридор із росії до Сумської області «Колотилівка — Покровка». Його плюс був у тому, що українці могли перейти кордон навіть без українських документів, або з їхньою чорно-білою копією. Однак, після початку операції Збройних сил України на Курщині, коридор «Колотилівка — Покровка» припинив роботу.
Про це йдеться у матеріалі Східного Варіанта.
Через «Мокрани — Доманове» пропускають за іншим принципом. Для перетину білоруським прикордонникам обовʼязково слід показати український паспорт або українську посвідку на повернення. Як їх отримати, розповімо трохи пізніше. А зараз про те, як дістатися з тимчасово окупованих територій до Білорусі.
Попри цинічні заяви рф про «воззʼєднання з новими регіонами», українці з тимчасово окупованих Херсонської, Запорізької, Донецької, Луганської областей та Криму так само підлягають «ретельній перевірці» на кордоні з росією.
Перетнути кордон із тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей сьогодні можна через наступні пропускні пункти:
📌 Ізварине (Луганська область);
📌 Вознесенівка/Червонопартизанськ (Луганська область);
📌 Маринівка (Донецька область);
📌 Новоазовськ (Донецька область);
📌 Улянівське/Шрамко (Донецька область);
📌 Довжанське (Луганська область).
На окремому російському сайті можна в реальному часі відстежувати черги на кожному з контрольних пунктів пропуску. Перетнути кордон можна власним автомобільним транспортом, або автобусом через перевізника.
В українців перевіряють російські паспорти, можуть дивитися телефони, ставити питання. Більша увага приділяється тим, хто не має російського паспорта і виїжджає з українськими документами.
Російські прикордонники можуть безпідставно відмовити людині у виїзді з так званих «днр/лнр». Можуть поставити заборону на виїзд. На жаль, окупанти не керуються правилами чи справедливістю, а їхні дії часто залежать від їхнього настрою.

Якщо людина виїхала до росії, на найближчому залізничному вокзалі вона може придбати квиток, щоб дістатися до Москви. А звідти — до Білорусі.
Якщо з «днр/лнр» до росії ще можна вʼїхати з українським паспортом, то для вʼїзду в Білорусь — обовʼязково потрібен російський. Тож для виїзду з ТОТ українцю в будь-якому випадку потрібен російський документ. Нагадаємо, оформлення російського паспорта українцями на ТОТ є не злочином, і не карається в Україні.
З російським паспортом людина може купити квиток із росії до Білорусі на автобус чи потяг. За наявності українського паспорта, можна одразу їхати до КПП «Мокрани — Доманове». Дістатися туди можна з міста Брест на таксі. Однак варто бути готовим до високих цін за таку послугу. Якщо ж українці виїжджають із ТОТ за допомогою «Helping to Leave», представники організації можуть допомогти з оплатою, або підібрати більш вигідний варіант дороги до кордону.

Якщо ж у людини немає українського внутрішнього паспорта, слід оформити посвідку на повернення (ПНП). Для цього слід звернутися в Посольство України в Мінську. Термін виготовлення ПНП різний: від декількох днів до декількох тижнів.
Для жителів тимчасово окупованого Криму при виїзді через «Мокрани — Доманове» обовʼязкова наявність російського закордонного паспорта. Якщо людина мала український закордонний паспорт, однак його термін дії пройшов, документ можна продовжити в Посольстві України в Мінську. Або отримати посвідку на повернення.
«Була історія, що дівчина з Криму звернулася до Посольства України в Мінську, щоб отримати посвідку на повернення. Однак документ дуже довго робили, вона чекала його. У цей час вона дізналася, що їй виготовили в Криму закордонний російський паспорт, на який вона подавалася раніше. Ми порадили їй повернутися за закордонним російським паспортом до Криму, і з ним уже їхати до «Мокрани — Доманове». І цей спосіб виявився швидше. Тут кожен випадок індивідуальний», — розповіла голова відділу допомоги з евакуації з тимчасово окупованих територій «Helping to Leave» Ксенія.
Українці, які свій перший паспорт за досягненням повноліття отримали в «днр/лнр», можуть стикнутися з проблемою, що дані про них відсутні в українських демографічних реєстрах. Адже частина інформації ще не була зацифрована на момент початку війни, яку розв’язала росія проти України у 2014 році.
Читайте повністю матеріал про те, як українці та українки можуть виїхати з тимчасово окупованих територій на підконтрольні Україні.
Також читайте: «Обʼєднані спільним горем»: де українці з ТОТ можуть отримати допомогу в Україні
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.