Експерти розповіли, чим може обернутися заборона української символіки в ОРДО
В окремих районах Донецької області (ОРДО) окупаційна «влада» вирішила заборонити все, що пов'язано з Україною, - герб, прапор, гімн.
Український паспорт, свідоцтво про народження і гривню можуть стати символом націоналізму для жителів тимчасово непідконтрольних Києву територій, повідомляє "Дом".
Заборонити хочуть тризуб, синьо-жовтий прапор і національний гімн "Ще не вмерла Україна", ідентичні сучасним українським символам.
"Це абсурдно в тому плані, що все це підігрується ніби під історичну пам'ять. Під забороною в цьому випадку вони трактують українські держави, які формувалися протягом 20 століття, як сепаратистські. І там все йде в рамках "русского мира", що це мало не геноцид російського народу, і спрямовано, в тому числі проти Донбасу", - говорить історик-геральдист Андрій Гречило.
Де-факто українська символіка була заборонена на тимчасово непідконтрольній Києву території частини Донбасу давно, кажуть політологи. Можливе «голосування» за так званий "законопроєкт" - ще один привід налякати населення неіснуючими агресивними українськими націоналістами.
"Я думаю, що тут завдання два. По-перше, це систематичний курс Росії на те, щоб показувати неможливість повернення цих територій в Україну. Принаймні, на якихось раніше обумовлених умовах. А по-друге, це своєрідна ідеологічна відповідь на українську декомунізацію. Наша відповідь, скажімо так, Чемберлену", - пояснив політолог Петро Олещук.
Ще одна можлива причина - бажання окупаційної влади відповісти на підготовку Україною законопроекту "Про державну політику перехідного періоду", який зареєструють у Верховній Раді 4 серпня.
"Я хвилююся за те, що діти, які народжуються в окупації, їхні батьки отримують свідоцтво про народження законного зразка, де теж символи, які раптом потрапили під заборону. Мене хвилює, от якщо до закону будуть підходити неформально, щоб не страждали законні документи, які і так насилу досить складно отримують", - говорить керівник громадської організації "Донбас SOS" Віолетта Артемчук.
Охочих отримати українські документи може стати менше через страх покарання. А вже наявні можуть вилучати, кажуть експерти.
Читайте: Пропагандисти залякують жителів ОРДЛО "затриманнями" ЗСУ та СБУ